Archiwum

Od czego zależy zysk w produkcie strukturyzowanym (cz. 2)

Wiele osób podświadomie traktuje produkt strukturyzowany (lub tak im to przedstawiono w procesie sprzedaży) w następujący sposób: „Mam strukturę na cenę ropy. Jeżeli ropa zarobi x%, to także zarobię x%. Jeżeli ropa straci – mam gwarancję kapitału.” Gdyby powstał taki produkt mielibyśmy inwestycyjne perpetuum mobile 🙂 Niestety takie rzeczy tylko w Erze (przepraszam – w TMobile)…

Kilka przykładów ostatnio oferowanych produktów strukturyzowanych

Lokata Inwestycyjna Kierunek na Złoto (Bank BPH, 12 miesięcy)

Zysk z lokaty uzależniony jest od kształtowania się ceny złota. Jeżeli w żadnym dniu w okresie obserwacji Wskaźnik nie osiągnął wartości równej lub wyższej niż Bariera 120%, wówczas stopa procentowa będzie równa wyższej z dwóch wartości: 0% lub stopie zwrotu z inwestycji. Jeżeli w którymkolwiek dniu w okresie obserwacji Wskaźnik Odniesienia osiągnie wartość równą lub wyższą niż Bariera, wówczas premia wyniesie 3%.

Czyli:

  • jeżeli cena złota wzrośnie o 50% inwestor otrzyma … 3%
  • jeżeli cena złota przez rok ani na chwilę nie wzrośnie o ponad 20%, i po roku zysk wyniesie 15% – inwestor zarobi 15%
  • jeżeli cena złota w połowie roku wzrosła do  +30%, potem spadła i po roku zysk wyniesie 15% – inwestor zarobi 3% (ponieważ nie spełniony został warunek zapisany w strukturze)
  • jeżeli cena złota straci 50% – inwestor nie straci – otrzyma 0%.

Inwestycja w Złoto (Alior Bank, 24 miesiące)

Produkt zakłada wzrost cen złota. Inwestor partycypuje 70-90% we wzroście ceny złota do czasu, gdy cena ta osiągnie 130% wartości początkowej w którymkolwiek momencie inwestycji. Jeżeli wartość ta zostanie osiągnięta, wskaźnik partycypacji wyniesie 17,5-25%.

Ten przypadek można podsumować: im większe zyski na rynku złota, tym mniej zarobi posiadacz struktury…

Złoty Plus / Dolar Plus/ Złoty Stabilizacja (BZ WBK 3 miesiące)

Trzy produkty uruchamiane przez BZ WBK co jakiś czas.

  • Złoty plus: Produkt zakłada spadek kursu USD/PLN. Maksymalny zysk w wysokości 3,25% (13% p.a.) jeżeli kurs dolara będzie między 20 gr a 35 gr niższy niż w niu uruchomienia struktury. Jeżeli kurs będzie między 35 a 45 grodzy niższym, lub 20 a 10 groszy niższym – zysk do wypłaty = 1,75%. Jeżeli cena będzie niższa niż spadek o 45 groszy lub wyższa niż spadek 10gr – produkt gwarantuje zwrot kapitału
  • Dolar plus: Produkt zakłada wzrost kursu USD/PLN. Zyski 3,25% i 1,75% zależą od tych samych przedziałów co w przypadku Złoty Plus, ale liczonych od wzrostu kursu dolara
  • Złoty Stabilizacja – inwestor otrzyma 1,75% jeżeli kurs dolara za 3 miesiące będzie w przedziale cenowym +/- 10 groszy liczonym od dnia uruchomienia struktury. W przeciwnym razie zysk wyniesie 0%.

Jaka jest rola inwestora w wyborze produktu strukturyzowanego?

Instytucje finansowe tworzą produkty strukturyzowane w oparciu o zapotrzebowanie na rynku. Pojawiają się różne oferty – czasem opakowane w promocje. Ale ostateczną decyzję podejmuje inwestor (podpis na dokumentach i wpłatę pieniędzy).

To, że w firmie doradztwa finansowego oferują dziś strukturę na wzrost ceny złota nie oznacza, że cena złota wzrośnie. Jeżeli inwestor nie poświęcił czasu na zdobycie podstawowej wiedzy o rynku złota, o zmienności wyników, lub co gorsza – nie doczytał warunków szczegółowych produktu strukturyzowanego – to taka inwestycja będzie trochę loterią i trochę sztuczną ‚dywersyfikacją’ – na zasadzie: kupię kilka produktów to pewnie na niektórych zarobię.

Inny przykład to oferowanie przez Bank trzech struktur na ten sam instrument bazowy. Jak w podanym powyżej przykładzie BZ WBK. w którym inwestor ma 3 możliwości: można kupić strukturę na wzrost, na spadek i na brak zmian kursu waluty. Bank tworzy takie produkty gdyż jest na nie zapotrzebowanie. To doradca poleca, lub Klient wybiera wersję struktury. W tym miejscu doskonale widać to co od dawna podkreślam: wybór produktu strukturyzowanego powinien być świadomy. Jeżeli inwestor ma przekonanie, że kurs dolara nieco spadnie – wybierze strukturę Złoty Plus. Jeżeli jednak kurs dolara wzrośnie i inwestor nie zarobi – nie będzie mieć do nikogo pretensji. Sam wybrał jeden ze scenariuszy. Nietrudno zauważyć, że jeżeli inwestor całkowicie nie interesuje się rynkami walutowymi, nie spojrzał nawet na wykres kursu dolara w ostatnich miesiącach a jedynie wybrał jedną z tych struktur gdyż ‚tak mi się wydaje’ – to inwestycja będzie bardziej loterią… A nie inwestycją.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz