Archiwum

Zawieszenie notowań funduszy Superfund

Od kilku dni do odwołania nie są wyceniane niektóre (większość) fundusze TFI Superfund . Dotyczy to także funduszu Superfund TREND BIS Powiązany – dostępnego m.in. w polisach inwestycyjnych Axa, Skandia, HDI, Uniqa. Przyczyna to zarzuty postawione jednemu z brokerów, który obsługiwał transakcje  funduszy Superfund. Może to oznaczać (w najgorszym przypadku) spadek wycen funduszu rzędu kilku procent.

Skąd to zamieszanie?

To już trzeci raz w historii krajowych funduszy inwestycyjnych, gdzie fundusz wstrzymuje wyliczenia bieżących notowań. Poprzednio brak wycen dotyczył funduszu Noble Africa (tu przyczyną była sytuacja w Egipcie).

Tym razem sprawcą zamieszania jest firma brokerska MF Global Holdings Ltd, która obsługiwała transakcje funduszy Superfund (poprzez fundusz Superfund SICAV w Luksemburgu). Firma złożyła wniosek o objęcie ochroną przed wierzycielami. Publikacje w USA spekulują o możliwości upadłości firmy, ceny akcji MF Global Holdings na giełdzie (MFGLQ) w tydzień straciły ponad 60%, w tym 18% w dniu dzisiejszym…

Stan finansów MF Global jest obecnie przedmiotem badań amerykańskich organów nadzoru i zgodnie z obecnym stanem badań brakuje około 11,6% środków klientów.

Zachodzą podejrzenia, że firma wykorzystywała środki Klientów, które powinny być zdeponowane na rachunkach wyłączonych z masy upadłościowej.

Gdyby fundusz Superfund SICAV musiał zaksięgować 11,6% z kwoty zarządzanej przez MF Global Holdings to strata wyniosłaby 8 mln USD, co przekłada się na spadek notowań funduszu o około 1%.

Jeśli jednak okaże się, że MF Global naruszyło przepisy prawne co do dysponowania środkami klientów a fundusze zagraniczne Superfund SICAV Luksemburg straciłyby całość środków tj. 67 mln USD ? co jest jednak mało prawdopodobne ? to fundusze te zostałyby przecenione od 4,3% do 9,8%. Również w tym przypadku straty krajowych inwestorów byłyby odpowiednio mniejsze. – czytamy w komunikacie Superfund TFI.

Co to oznacza dla prywatnych inwestorów w Polsce?

[stextbox id=”alert”]Na tę chwilę fundusze nie są wyceniane, i do czasu wznowienia wycen nie ma możliwości składania zleceń, kupna, sprzedaży czy też konwersji funduszy Superfund. [/stextbox]

W tym momencie – jeżeli inwestor posiada jednostki funduszy Superfund to pozostaje tylko czekać do czasu wznowienia wycen. Nie można w żaden sposób zadysponować zgromadzonych w funduszu pieniędzy.

Z ciekawostek związanych z tą sytuacją: do momentu zgłoszenia wniosku do sądu firmą kierował Jon Corzine, będący poprzednio gubernatorem New Jersey oraz wiceprezesem Goldman Sachs Group. Historia lubi się powtarzać?

(informacje na stronach firmy – kliknij aby powiększyć)

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz

  • Aktualizacja: 24.02.2012
    Do luksemburskiego funduszu Superfund SICAV wpłynęła pierwsza transza środków pieniężnych z MF Global. Powiernik MF Global w USA poinformował, że na chwilę obecną ? w zależności od funduszu ? zostało uwolnionych między 12 a 39 proc. środków.
    W chwili obecnej Superfund TFI oczekuje na decyzję Rady Dyrektorów funduszu luksemburskiego w sprawie przekazania środków inwestorom, w tym funduszom zarządzanym przez Superfund TFI. Kiedy tylko fundusze Superfund w Polsce będą mogły dysponować odzyskanymi środkami rozpocznie się proces zwracania ich inwestorom, którzy posiadali jednostki uczestnictwa subfunduszy: Superfund A, Superfund B, Superfund C, Superfund GoldFuture oraz funduszy Superfund Trend Plus Powiązany FIO i Superfund Trend Bis Powiązany FIO.