Archiwum

Fundusze ? zarabiaj na cierpliwości. Czyli polemika z nowym artykułem Open Finance?

Media internetowe już powielają najnowszą notkę prasową przygotowaną przez analityków Open Finance.  Materiał dowodzi słuszności zasady: „w długim okresie fundusze akcji świetnie zarabiają”. Jak zwykle – zapomniano o inflacji i o porównaniu do lokat bankowych. O podatku czy też opłatach w polisach inwestycyjnych (przecież to te właśnie produkty najczęściej są oferowane w „okienku” na rogu ulicy) nie wspomnę.

Analiza Open Finanse obejmuje ostatnie 12 lat, i – tak się składa, że okres ten w zasadzie pokrywa się z moją analizą (za ostatnie 11 lat). A czy wyniki są takie same?

Raport Open Finance

Raport dostępny jest na tej stronie internetowej.

Na tę chwilę ciekaw jestem na ile przekonująco dla czytelników brzmią wyniki tego raportu. Szczególnie mój ulubiony fragment o 16% zysku średniorocznie 🙂

[stextbox id=”alert” caption=”Cytat z raportu Open Finance”]Począwszy od okresów sześcioletnich, wszystkie kończą się dodatnimi stopami zwrotu. Cytat z raportu Open Finance podliczyliśmy na 116,6 proc. (min. 40,5 proc., maks. 312,9 proc.), co oznacza 13,7 proc. średnio w skali roku. W przypadku siedmioletnich okresów średni zysk to 141,8 proc. (min. 26,4 proc., maks. 253,8 proc.), czyli średnio rocznie 15,8 proc.[/stextbox]

Dobrze, że w dalszej części artykułu, w przypadku analizy funduszy obligacji wspomniano o wysokich stopach procentowych, oraz o tym, że nie uwzględniono kosztów ani podatku. Ale czy tak trudno było uwzględnić te elementy w obliczeniach? Efekt prezentuję poniżej.

Raport Opiekuna Inwestora

Podobną analizę opublikowałem kilka miesięcy temu.

Osobno dla jednego z najlepszych funduszy akcji w ostatniej dekadzie, osobno dla najgorszych.

[stextbox id=”alert” caption=”Moja wersja obliczeń (realne wyniki)”]Jeżeli uwzględnimy inflację, podatek od zysków kapitałowych to w okresach 7-letnich przeciętne wyniki funduszy akcji nie wynoszą 15,7%, a jedynie 7-9%. Ponieważ w raporcie Open Finance zabrakło analizy dla lat 10-iu to przypomnę: średni realny wynik funduszy akcji to około 5% średniorocznie.[/stextbox]

Na rynku funduszy można zarabiać ponad 10% średniorocznie w realnej wartości pieniądza – ale wymaga to inwestowania w sposób aktywny (to nie giełda – wystarczy kilka zmian w ciągu roku).

Wyniki 4,5,6,7,8,9 i 10 letnie UniKorona Akcji / WIG

(kliknij rysunek aby otworzyć pełen diagram wyników)

  • Inwestycje 6-letnie: od 4,8% do 22,9%
  • Inwestycje 7-letnie: od 2,2% do 17,0%
  • Inwestycje 8-letnie: od 2,4% do 18,5%
  • Inwestycje 9-letnie: od -0,6% do 14,2%
  • Inwestycje 10-letnie: od 3,9% do 9,8%

Wyniki 4,5,6,7,8,9 i 10 letnie PKO Akcji/Pioneer Akcji

Dla tych funduszy wyniki były już znacznie gorsze (szczegóły po otwarciu wykresu).

Kliknij aby powiększyć i obejrzeć pełen diagram 4,5,6,7,8,9 i 10-letnich inwestycji.

  • Inwestycje 6-letnie: od -2,2% do 19,1%
  • Inwestycje 7-letnie: od -2,5% do 13,8%
  • Inwestycje 8-letnie: od -2,1% do 11,8%
  • Inwestycje 9-letnie: od -4,8% do 9,6%
  • Inwestycje 10-letnie: od -1,9% do 2,3%

Wyniki średnie

Przygotuję dokładny raport z wynikami szerszej grupy funduszy akcji polskich. W okresach 10-letnich obstawiam, że przeciętny wynik wyniesie od 4-6% średniorocznie ponad inflację. Czyli niewiele lepiej niż lokaty bankowe… I na pewno nie średnio 15%!

Wnioski z porównania obu raportów

Według Open Finance w długim okresie fundusze akcji świetnie zarabiają. Jako dowód podano średni wynik za okresy 7-letnie: 15,7% średniorocznie. Z moich obliczeń wynika, że realnie jest to 7-9% średniorocznie. A jeżeli uwzględnić opłatę w polisach inwestycyjnych (średnio 2%) wyniki będą jeszcze niższe (przy założeniu braku zarządzania – czyli braku wykorzystywania możliwości jakie daje polisa). Oczywiście sprzedażowo 15% brzmi lepiej…

Zastanawiam się dlaczego analizę zakończono na okresach 7-letnich? Wystarczy przyjrzeć się analizom, które wynikają z moich bardzo szczegółowych obliczeń, aby zauważyć, że wraz z wydłużaniem czasu inwestycji maleje rozbieżność wyników, ale też i wyniki stają się coraz mniejsze.

W okresach 10 – letnich najlepszy uzyskany wynik to prawie 10% średniorocznie. Jeżeli inwestor wybrał najlepszy dzień na wpłatę i dodatkowo najlepszy z funduszy akcji dużych spółek.  Najgorszy wynik to … realna strata 1,9% średniorocznie. Czyli uzyskane wyniki są gdzieś w tym przedziale.

Zgadzam się z tym, że im dłużej inwestujemy w funduszu akcji tym mniejsze ryzyko straty, ale i zysk jest najczęściej po prostu bardzo słaby. I osobiście uważam pokazywanie średnich zysków z funduszy akcji w długim okresie na poziomie 15% za delikatnie mówiąc naciągane.

Pytanie: która analiza bardziej przekonuje?

Mam często wrażenie, że po prostu ta, która częściej jest przedrukowywana w mediach…

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz