Blog Gdzie inwestować?

Jak inwestować w projekty Venture Capital aby ograniczać ryzyko?

I Ty możesz zostać aniołem biznesu. Dziś aby inwestować w projekty Venture Capital nie potrzeba dużego kapitału. Czasem wystarczy kilka tysięcy złotych aby stać się udziałowcem w takiej spółce.

Od kilku lat starannie dobieram tego typu projekty dla inwestorów. Jeżeli interesują Cię takie inwestycje – po prostu prześlij niezobowiązujące zgłoszenie a otrzymasz dodatkowe informacje o poprzednich i nowych ofertach.

Musisz mieć świadomość, że duże zyski muszą wiązać się z większym ryzykiem. Ale to ryzyko można ograniczać, tak aby nie było znowu aż tak duże.

Podstawą nie jest tutaj bardzo szeroka dywersyfikacja (czyli inwestowanie ‚w co popadnie’ po to aby mieć wiele różnych inwestycji). Podstawą jest tutaj dobór projektów – i doskonała znajomość tego jak działają i jakie mają faktycznie przewagi konkurencyjne na rynku. Dlatego tych projektów w mojej ofercie nie ma wiele – to z reguły 4-5 projektów w ciągu roku.

Ile można zarobić?

Inwestycje Venture Capital potrafią zarobić kilkaset procent. Ale jest także ryzyko straty. Dlatego tak ważny jest dobór projektów. I rozsądna dywersyfikacja. Ja osobiście buduję portfel kilkunastu spółek – stopniowo dodając je do portfela. Wtedy nawet jak dwie, trzy z nich zbankrutują w taki sposób, że stracę na nich 100% kapitału, to zyski z innych z nawiązką nadrobią tę stratę.

W tabelce poniżej przedstawiam przykładowe wyniki portfela złożonego z pięciu inwestycji VC. Czas na wyjście z inwestycji (sprzedaż do dużych funduszy lub inne opcje wyjścia) z reguły szacuje się na 2-4 lata. Może to być oczywiście dłużej. Tu przyjąłem okres 4 letni. Pokazując jakiego wyniku średniorocznego można się spodziewać.

Ile inwestycji Venture Capital w portfelu?

To bardzo indywidualna sprawa. Zależnie od poziomu akceptacji ryzyka. W mojej grupie inwestorów, z którymi współpracuję są osoby w wieku 30 lat, które nigdy nie zainwestują w VC. Są także inwestorzy w wieku 60 lat inwestujący w VC ponad 20% kapitału. Moim zdaniem można bezpiecznie wyjść z następującego założenia:

  • jeżeli masz mniej niż 40 lat – nawet do 30% portfela. Dlaczego? Ponieważ to czas gdzie w kolejnych latach będziesz mieć dodatkowe oszczędności do zainwestowania, które w zależności od wyników VC można inwestować w kolejne VC lub inne inwestycje bezobsługowe.
  • jeżeli masz 40 – 60 lat – nawet do 20% portfela. Tu z reguły inwestorzy mają już zgromadzone większe oszczędności i mogą wystawić na ryzyko część kapitału. Nawet gdyby połowa inwestycji VC zbankrutowała, a druga połowa nic nie zarobiła (zysk 0%) czyli dość pesymistyczny scenariusz – to oznacza spadek całości portfela o 10%. Co przy zyskach z pozostałej części na poziomie 6-8% rocznie oznacza, że tą stratę odrobimy w ciągu 1,5-2 lat. Czysta matematyka.
  • jeżeli masz ponad 60 lat – raczej do 10% portfela. Te inwestycje to bardzo ograniczona płynność. Może okazać się, że inwestycja będzie się przeciągać. Głównie z powodu płynności lepiej inwestować mniej.

Ile muszę zainwestować?

Dziś tego typu inwestycje dostępne są praktycznie dla każdego. Zdarzały się projekty z minimalną wpłatą 2.000 zł, czasem 10.000 zł. Są też inwestycje wymagające minimalnej wpłaty około 200.000 zł.

Jak widzisz można zostać Aniołem Biznesu nie dysponując milionami 🙂

Policzmy: Venture Capital jako 10% portfela

Poniższa tabelka pokazuje o ile punktów procentowych (potocznie: ile procent) wzrośnie zysk średnioroczny na całym portfelu jeżeli część VC zarobi określony procent.

Ponieważ potocznie używa się sformułowania ‚o ile procent’ wzrośnie zamiast ‚o ile punktów procentowych wzrośnie’ to w tabeli podaję dane jako procenty ‚%’.

Przykładowo: jeżeli portfel VC zarobi 25% średniorocznie a pozostała część portfela zarobi 6% to wynik na całym portfelu wyniesie nie 6% ale 7,9%. Czyli o +1,9 punktu procentowego więcej. Przeliczając na procenty zysk 7,9% w stosunku do 6% jest o 31,6% większy.

Policzmy: Venture Capital jako 20% portfela

Jeżeli VC stanowi 20% portfela to dobry wynik z inwestycji VC daje znacznie (2-krotnie) większe zwiększenie zysku na całym portfelu. Jest tu ryzyko większego spadku zysku przy bardzo pesymistycznym scenariuszu. Ale – taka jest specyfika inwestycji Venture Capital.

A co w przypadku czarnego scenariusza?

W rozmowach z inwestorami lubię pokazywać te najgorsze scenariusze. Oczywiście o wiele łatwiej jest mówić o ‚pewnych zyskach’ ale nie oszukujmy się – takie rzeczy to tylko na lokacie bankowej i obligacjach skarbowych.

Nie zniżam się do poziomu ‚firm na rogu ulicy’ i pokazuję inwestowanie takim jak jest w rzeczywistości a nie takim jakim inwestorzy chcieli by aby było. Warto twardo stąpać po ziemi.

Najczarniejszy scenariusz w inwestycji w VC to bankructwo wszystkich inwestycji w portfelu VC. Teoretycznie możliwe.

Co się wtedy dzieje?

Jeżeli inwestycje VC stanowią 10% Twojego portfela to w takim przypadku utraty tej części – pozostała część (90%) jeżeli zarabia 6-8% rocznie – odrobi tę stratę w ciągu 1,5-2 lat.

W mojej ocenie – warto podjąć ryzyko. Szczególnie gdy już poznasz jak dobierane są takie produkty do oferty i jak wiele informacji o spółkach można ode mnie uzyskać.

Czy są to dopiero pomysły na nowy biznes?

Inwestycje w innowacyjne spółki można realizować na różnym poziomie rozwoju. Spółki z mojej oferty to firmy mające już gotowy produkt, sprzedające go (nie tylko w Polsce), firmy z potencjałem rozwoju na cały Świat, z sukcesami na różnych konferencjach, konkursach i już zauważone na świecie. I mające na stole zamówienia na nowe partie produktów.

To nie są projekty typu ‚sam pomysł na biznes stworzony przez kilku studentów’ – choć tego typu inwestycje mogą dać zarobić znacznie, znacznie więcej – to jednak jest tam zdecydowanie większe ryzyko.

I to co najważniejsze – o produktach z mojej oferty dowiesz się bardzo dużo. To nie będzie kilka zdań marketingowych tylko czasem kilkadziesiąt stron materiałów i informacji o spółkach, czasem z dostępem do listów intencyjnych, sprawozdań finansowych i możliwości zadawania pytań twórcom tych biznesów (staram się za każdym razem poznać te osoby). W końcu biznes to ludzie! A nie slajdy marketingowe.

Zainteresowały Cię inwestycje VC?

Możesz ich szukać w wielu miejscach. Ja zapraszam do skorzystania z produktów z mojej oferty. Sam inwestuję w każdy z takich projektów. Czasem kwoty 6 cyfrowe.

Jeżeli zainteresował Cię temat tego typu inwestycji i chcesz otrzymywać informacje o tego typu ofertach wypełnij ten formularz podając jako produkt: Venture Capital. Otrzymasz wtedy dodatkowe materiały i informacje. O nowych i o historycznych projektach.

Nowe inwestycje VC w mojej ofercie?

Pojawiają się kilka razy w ciągu roku. Ja wolę poczekać na bardzo interesujące projekty niż na siłę polecać co miesiąc ‚co popadnie’ tylko dla zasady ‚dywersyfikacji’. Dlatego czasem proponuję poczekać kilka miesięcy.

Poprzednia inwestycja dostępna była u mnie w grudniu 2016. Nowa jest dostępna w kwietniu i być może na początku maja.

To bardzo ciekawa inwestycja z branży video – z potencjałem biznesu na cały świat (z już zrealizowanymi wdrożeniami w kilku krajach w tym w USA). Inwestycja już od 7-10.000 zł.

Aby otrzymać więcej informacji –  wypełnij ten formularz podając jako produkt: Venture Capital. Prześlę szczegółowe informacje + dane finansowe spółki + mój wywiad z założycielami biznesu i wiele dodatkowych informacji.

Zgłoszenie do niczego nie zobowiązuje.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2