Blog Ustawa antylichwiarska

Wpływ ustawy antylichwiarskiej na inwestycje

Pełną listę artykułów dotyczących ustawy antylichwiarskiej znajdziesz na tej stronie.

Legalnie działające firmy pożyczkowe potrzebują kapitału

Popyt na pożyczki pozabankowe jest olbrzymi. Mówimy tu o kwotach pożyczek liczonych w miliardach. Firmy udzielające pożyczek muszą mieć na to gotówkę. Która często pochodzi od inwestorów.

Finansowanie może być realizowane na wiele sposobów:

  • emisje akcji
  • pozyskanie kapitału zagranicznego
  • współpraca z funduszami inwestycyjnymi (FIO i FIZ)
  • emisje obligacji – także dla prywatnych inwestorów
  • platformy pożyczek społecznościowych

Droga do finansowania bankowego jest raczej zamknięta. Jeżeli bank udzieli kredytu firmie pożyczkowej na działalność pożyczkową to taką sytuację uznam za bardzo zaskakującą… Firmy te muszą posiłkować się kapitałem obcym.

A inwestorzy – nieważne w jakiej formie inwestujący – oczekują odpowiedniego zysku w zamian za ryzyko. I teraz to ryzyko może się czasami zmaterializować.

Wejście w życie najbardziej restrykcyjnej formy nowego projektu może generować problemy

Oczywiście to nie jest tak że wszystkie firmy pożyczkowe zbankrutują. Niektóre po prostu zakończą swoją działalność (będą musiały ją stopniowo wygasić, co wcale nie jest takie proste w każdej z firm). A inne będą nadal działać – dopasowując się do sytuacji.

Jeżeli inwestujesz w jakikolwiek sposób w biznesy pożyczkowe to warto dokładnie sprawdzić (co także wcale nie jest łatwe) jak potencjalne zmiany wpłyną na biznes w który inwestujesz.

Obligacje firm pożyczkowych w portfelach funduszy inwestycyjnych

Firma Analizy Online sprawdziła sprawozdania finansowe krajowych funduszy inwestycyjnych pod kątem obecności spółek z branż pożyczkowych. Zapewne nie wszystkich. Analiza dotyczy wyłącznie spółek pożyczkowych z rynku Catalyst. A przecież z pewnością są firmy pożyczkowe które oferują / oferowały obligacje także dla funduszy inwestycyjnych w emisjach prywatnych – które nie są dostępne na Catalyst. Więc nie jest to pełen obraz sytuacji.

W materiale Analiz Online pojawia się zestawienie (Stan na 31.12.2018) funduszy FIO, które mają obligacje firm Provident (IPF Investment – w portfelach 49 funduszy) oraz Bocian (Everest Capital – w 16 funduszach). Dodatkowo jest jeszcze Kruk (przejął np. Wonga) który jest w portfelach 90 funduszy.

Największe zaangażowanie wydają się mieć fundusze Agio TFI: Agio Kapitał (IPF+Everest to 17,8% aktywów!), Agio Kapitał Plus (9,9%). Agio Stabilny i Agio Oszczędnościowy mają tu udział od 5-7%.

Pozostałe mające po kilka procent IPF i Everest w portfelach to:

  • Superfund  Obligacyjny: 4,3%
  • Superfund Spokojna Inwestycja Plus: 3%
  • Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu: 3%
  • Alior Papierów Dłużnych: 2,5%
  • Superfund Spokojna Inwestycja: 2,2%

W przypadku upadłości emitenta obligacji fundusz może przecenić wartość posiadanych obligacji takiego emitenta do zera. Co skutkuje natychmiast spadkiem wyceny o procent odpowiadający udziałowi spółki w portfelu.

Platformy pożyczek społecznościowych do finansowania firm pożyczkowych

Bardzo kuszący (reklamami) poziom zysków przyciągnął do tej formy wielu inwestorów.

Prywatnie nie inwestuję w ten sposób (mam kilka zastrzeżeń co do strony formalnej plus nie pasuje mi tu rodzaj tych pożyczek od strony sytuacji pożyczkobiorcy).

Zresztą znane są już przypadki gdzie popularne platformy zmieniły zasady współpracy z inwestorami powodując dłuższą blokadę kapitału dla pożyczek niespłacanych w terminie.

Obligacje firm pożyczkowych

Trzeba oceniać indywidualnie na podstawie modelu biznesu i przepływów finansowych, kosztów stałych itp. Według mnie im bardziej taka firma jest nastawiona na pożyczki bliskie obecnym limitom tym większe ryzyko. To także skala działalności – wydaje się, że wielkie firmy trudniej będą się dostosowywać do nowej sytuacji.

Ja o moje inwestycje w tej formie w firmy pożyczkowe w związku ze zmianami w ustawie się nie martwię (ale mam dostęp do wiedzy wprost z wnętrza tych biznesów i znam dokładnie ich model biznesowy i przepływy pieniężne).

Duże zmiany w ustawie miały miejsce 2 lata temu. Wtedy rzeczywiście jedna czy dwie firmy (o których coś słyszałem) nie spłaciły przynajmniej części obligacji. Ale nie było wielkiego pogromu. Co nie znaczy, że nie warto obserwować sytuacji.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz