Archiwum

UniKorona Akcji ? ile można zarobić w długim okresie w funduszu akcji?

Wiele osób, które wybrało fundusze inwestycyjne jako sposób na budowanie kapitału na przyszłość (sposób jak najbardziej właściwy) przyjmuje postawę bierną. Dlaczego? Ponieważ gdzie się nie obejrzeć usłyszymy, przeczytamy, że fundusze akcji w długim okresie doskonale zarabiają. Okazuje się, że tak, zarabiają ? ale ? niewiele.

Zacznijmy od funduszu, który w ostatnie 10 lat zarobił najwięcej (dane na 1.1.2011). Czyli fundusz UniKorona Akcji. Średnioroczne zyski (po opodatkowaniu i ponad inflację) w przedziale 4% do 10%.

Gdzie zatem te obiecane spokojne 10% czy 12%, które obiecuje się inwestującym w fundusze? Nawet bez inflacji i bez uwzględniania podatku nie było to częste zjawisko.

Fundusz UniKorona Akcje

Dla przypomnienia: pokazywane są średnioroczne wyniki po uwzględnieniu podatku oraz inflacji. Badany okres od 1999-2011. Jest to przekrojowa analiza 425 pojedynczych inwestycji zaczynających się 1-go dnia każdego miesiąca i trwających: 4,5,6,7,8,9 oraz 10 lat.

Analiza 4-letnich inwestycji

Zbadano 97 pojedynczych inwestycji. Czyli sytuacji, w których inwestor dokonał wpłaty w określonym dniu, i następnie po dokładnie 4 latach dokonał wypłaty pieniędzy z funduszu. Dla każdej takiej inwestycji odjęto podatek, inflację a następnie policzono zysk średnioroczny. Będący faktycznym zyskiem inwestora ?na czysto? w realnej wartości pieniądza.

(kliknij rysunek aby powiększyć)

Na wykresie widać porównanie z indeksem WIG (także „potraktowanym” podatkiem i inflacją). W krótkim okresie inwestycji indeks giełdy wygrywał z funduszem.

 • Pierwsza taka inwestycja miała miejsce 1.1.1999 i zakończyła się 1.1.2003 zyskiem ok 4% (to punkt (1) na wykresie.
 • Kolejna zaczęła się miesiąc później, czyli 1.2.1999 i trwała do 1.2.2003. Wynik identyczny. I tak dalej ? miesiąc po miesiącu, 97 razy.
 • Ostatnia inwestycja kończy się 1.1.2011 i wynik: strata 3% oznacza średnioroczną stratę realnej wartości zainwestowanych pieniędzy z 4-letniego okresu (1.1.2007-1.1.2011).  To punkt (2) na wykresie.
 • W międzyczasie były jeszcze  ?gorsze? dni do zakończenia inwestycji: na przykład 1.2.2009 (w dołku bessy). Inwestor, który wpłacił pieniądze w ten fundusz 1.7.2005 roku i sprzedał po 4 latach stracił średniorocznie 6%. To punkt (3) na wykresie.
 • Były też dni doskonałe, jak np.1.5.2007 (w czasie szczytów hossy. Inwestor, który pieniądze wpłacił 4 lata wcześniej zarobił 33% średniorocznie. Po uwzględnieniu podatku i inflacji! To punkt (4) na wykresie.
 • Choć zazwyczaj były to wyniki pomiędzy. Przeciętnie 8%. Czasem lepiej (punkt (5)) a czasem gorzej. Zależy od szczęścia.

Krótki  okres inwestycji oznacza dużą zmienność i losowość wyników.

Od średniorocznej straty 6% do zysków ponad 30% rocznie! Ale:

– tylko połowa inwestorów zarobiła więcej niż 8% średniorocznie

– 30% inwestycji skończyło się zyskami 8-20%

– a jedna piąta zyskami ponad 20%

Wyniki 10-letnie

Przy 10-letnich inwestycjach nie ma już mowy o zyskach po 20% czy też 15% średniorocznie ponad inflację.


Przy odpowiednim wydłużeniu okresu inwestycji – wyniki tego funduszu są lepsze od wyników indeksu giełdy w Warszawie.

Inwestując w jeden z najlepszych długoterminowo funduszy akcyjnych udało się zarobić nawet 9,8% ponad inflację.Przy czym szansa na zysk ponad 8% wyniosła tylko 12%.
Co czwarty inwestor zarobił od 7-8%.
Niewielka grupa (16%) zarobiła 6-7%.
A połowa mniej niż 6% średniorocznie ponad inflację. Co prawda nie gorzej niż 3,9%.

Im dłużej tym spokojniej. Wyniki najgorsze rosną. Ale też i możliwe zyski maleją…

Oto zestawienie wyników tego funduszu. (kliknij rysunek aby otworzyć pełen diagram wyników)

 • Inwestycje 4-letnie: od -6,4% do 33,1%
 • Inwestycje 5-letnie: od -2,6% do 22,7%
 • Inwestycje 6-letnie: od 4,8% do 22,9%
 • Inwestycje 7-letnie: od 2,2% do 17,0%
 • Inwestycje 8-letnie: od 2,4% do 18,5%
 • Inwestycje 9-letnie: od -0,6% do 14,2%
 • Inwestycje 10-letnie: od 3,9% do 9,8%

Komentarz Opiekuna Inwestora

Zyski z najlepszego w długim okresie funduszu akcji potrafiły sięgać 10% średniorocznie. Ale tylko w wyjątkowych przypadkach. A połowa takich 10-letnich inwestycji zarabiała mniej niż 8% średniorocznie.

Pokazanie zysku w ujęciu średniorocznym ponad inflację i po opodatkowaniu pokazuje to czego można spodziewać się po funduszach danej kategorii w przyszłości. Fundusz akcji – jak to fundusz akcji – czasem zarabia czasem traci. I w długim okresie jego wyniki się „spłaszczają” i coraz mniejsze znaczenie ma moment inwestycji. Ale też na bardzo wysokie zyski w długim okresie – wbrew temu co się mówi nie ma co liczyć…

W przypadku tego funduszu wyniki są bardzo dobre (jak na fundusze akcji…). Mając dużego pecha i tak zarabiało się 4% ponad inflację. Pocieszające. Tylko … UniKorona to lider długoterminowych zysków w grupie funduszy akcji. A gdy inwestor wybrał taki słabszy fundusz?

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz