Archiwum Emerytura IKZE

Ulga podatkowa IKZE – ile jest warta dla świadomego inwestora?

Mówi się, że zwrot z PIT w przypadku IKZE to gwarantowane 18% (lub 32% dla osób w wyższym progu podatkowym). Nie mówi się jednak tego, że ten zwrot jest jednorazowy od każdej wpłaty i … wymaga inwestowania tej wpłaty do osiągnięcia wieku 65 lat. Tym samym dla osoby w wieku 35 lat, która chce co rok wpłacać na IKZE średnia roczna korzyść podatkowa wyniesie 1,2%. Nie uwzględniają zryczałtowanego podatku 10% przy wypłacie ani innych cech tych produktów.

Co mówią reklamy?

Od kilku lat w końcówce roku nasilają się reklamy IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

gwarantowany-zysk-ikze Z każdej strony słyszymy o ‚zwrocie z podatku’, o ‚wyrwaniu pieniędzy fiskusowi’. Ba, jedna z firm oferujących IKZE wręcz mówi o ‚gwarantowanym zysku 18% lub 32% rocznie. Co oczywiście jest mocnym uproszczeniem.

W reklamach podkreśla się dwa elementy:

 • natychmiastowa gratyfikacja – czyli zwrot części wpłaty na IKZE w rozliczeniu PIT
 • brak podatku Belki w trakcie inwestowania.

O innych cechach już reklama nie mówi, i – mam wrażenie – w rozmowach z inwestorami wiele firm tych ‚zbędnych szczegółów’ nie porusza. W końcu hasło ‚ulgi podatkowej’ doskonale zachęca do inwestowania.

Przypomnę jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać korzyści podatkowe z IKZE oraz jakie cechy ma to rozwiązanie:

 • IKZE ma charakter długoterminowy – inwestorzy z reguły chcą inwestycji krótkoterminowych, a wybierając IKZE w wieku lat 30 muszą wiedzieć, że korzyści podatkowe pojawią się po … 35 latach inwestowania
 • jeżeli pieniądze wpłacone na IKZE wypłacimy przed osiągnięciem wieku 65 lat, to od całej kwoty zapłacimy podatek dochodowy według skali podatkowej – czyli ‚zwrot z podatku’ trzeba będzie oddać
 • jeżeli wypłatę zrealizujemy po osiągnięciu wieku 65 lat, to płacimy podatek ryczałtowy 10% od całej wypłaty.

Co bardziej uczciwe analizy dostępne w internecie mówią, że i tak nie jest źle. Otrzymujemy 18% zwrotu z podatku, a oddać musimy tylko 10%. Ok. Procentowo jest to poprawne, ale przecież po to inwestujemy aby zarabiać, a nie ‚wyjść na zero’.

Policzmy – jeżeli inwestor w wieku 35 lat wpłaci na IKZE kwotę 1000 zł (otrzyma od razu zwrot 180 zł z podatku) i będzie przez 30 lat oszczędzał w IKZE w formie lokaty bankowej oprocentowanej na 3% (w IKZE nie płaci podatku) to po 30 latach do wypłaty będzie 2427 zł. Od tego przy wypłacie inwestor zapłaci 10% zryczałtowanego podatku, czyli 247 zł.

Oczywiście, gdyby te 180 zł otrzymane ze zwrotu w PIT dalej inwestował poza IKZE na ten sam 3% (ale z podatkiem) to po 30 latach miałby kolejne 370 zł, czyli 190 zł zysku. I ostatecznie w porównaniu do zwykłych lokat wynik będzie faktycznie lepszy (ale tylko teoretycznie z uwagi na słabe możliwości lokat w IKZE). Tu bardziej chciałem pokazać, że inwestor otrzymał zwrotu z podatku 180 zł, a potem oddał fiskusowi 247 zł. Czyli z punktu widzenia ‚kwot zabranych fiskusowi’ wcale 18% zysku od wpłaty nie jest lepsze niż 10% oddanego kapitału przy wypłacie.

Ile warte jest 18% (lub 32%) zwrotu podatku w przypadku IKZE?

Pomińmy 10% podatek przy wypłacie – i spójrzmy na sam zwrot z PIT. Czy 18% zysku od wpłaty jest warte uwagi?

Przypomnijmy podstawowe założenie – ulga podatkowa (czyli zryczałtowany podatek 10%) przysługuje jeżeli środki w IKZE utrzymamy do 65 roku życia.

 • Wpłata na IKZE w wieku 35 lat daje nam ‚korzyść’ w postaci zwrotu 18% z PIT, ale środki te musimy inwestować w ramach IKZE przez kolejnych 30 lat. Czyli w uproszczeniu ‚średnia roczna korzyść’ wyniesie 18%/30 = 0,6% rocznie.
 • Wpłata na IKZE w wieku 45 lat daje nam ‚korzyść’ w postaci zwrotu 18% z PIT, ale środki te musimy inwestować w ramach IKZE przez kolejnych 20 lat. Czyli w uproszczeniu ‚średnia roczna korzyść’ wyniesie 18%/30 = 0,9% rocznie.
 • Wpłata na IKZE w wieku 55 lat daje nam ‚korzyść’ w postaci zwrotu 18% z PIT, ale środki te musimy inwestować w ramach IKZE przez kolejnych 10 lat. Czyli w uproszczeniu ‚średnia roczna korzyść’ wyniesie 18%/30 = 1,8% rocznie.

A gdy wpłacam systematycznie, co roku?

Wtedy wynik korzyści podatkowej uśredni się. Zaczynając w wieku 35 lat:

 • wpłata na IKZE w pierwszym roku będzie inwestowana przez 30 lat
 • wpłata na IKZE w drugim roku będzie inwestowana przez 29 lat
 • wpłata na IKZE w trzecim roku będzie inwestowana przez 28 lat
 • wpłata na IKZE w czwartym roku będzie inwestowana przez 27 lat
 • wpłata na IKZE w 27-ym roku będzie inwestowana przez 3 lata
 • wpłata na IKZE w 28-ym roku będzie inwestowana przez 3 lata
 • wpłata na IKZE w 29-tym roku będzie inwestowana przez rok

Uśredniając – każda wpłata będzie średnio inwestowana przez 15 lat (połowę okresu do uzyskania uprawnień IKZE).

Wzór na takie uproszczone obliczenie średniej rocznej korzyści ze zwrotu podatku to:

średnia_roczna_oszczędność = stawka_podatku * 2 / (65 minus TwójWiek).

Przykładowo płacąc podatki w stawce 18% i mając dziś 40 lat, oszczędność roczna wyniesie 18%*2 / (65-40) = 1,44%

Przykładowo płacąc podatki w stawce 32% i mając dziś 30 lat, oszczędność roczna wyniesie 32%*2 / (50-40) = 1,80%

Nie uwzględniamy tu ograniczeń inwestycyjnych występujących w IKZE oraz podatku ryczałtowego 10%.

Czy IKZE się nie opłaca?

Nic takiego nie napisałem. Są sytuacje w których obowiązkowo warto otworzyć IKZE. Ale jest też wiele takich, w których akurat wybór IKZE będzie czysto matematycznie mniej opłacalny. I takie, w których IKZE się po prostu całkowicie nie opłaca!

Kiedy opłaca się wybrać IKE / IKZE – w formie konkretnego zestawienia opublikuję w jednym z kolejnych artykułów.

Cały Internet wychwala IKZE – zapominając o drobnych szczegółach, które mogą dla wielu inwestorów ten obraz pokazać w mniej ‚podrasowanym’ świetle. Patrzenie tylko na zwrot z PIT i brak podatku Belki bez uwzględnienia innych czynników jest w mojej ocenie dużym uproszczeniem.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 9

 • Jestem jak najdalszy od entuzjastycznego stosunku do IKZE (głównie z uwagi na b. duży podatek „na wyjściu”), jednak Pana równanie napisałbym inaczej. Jest takie powiedzenie „darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby”. Zwrot podatkowy to prezent od państwa. Jeśli np. w tym roku za sprawą komasacji odliczeń za zeszły rok wpłaciłem pełen limit IKZE składający się z prawie 2000 zł zwrotu podatkowego (prezent) i jedynie niecałych 2900 zł wpłaty z moich pieniędzy to jednak summa summarum prawie 40% całej wpłaty mam podarowane. Trudno powiedzieć, czy taka sztuka uda mi się w kolejnych latach, jednak prezent jest prezent. Te pieniądze pracują dalej, 4 % rocznie to marność, ale jednak zysk. Z ponad 20.000 zł jakie mam obecnie na IKZE, wychodzi ponad 800 zł rocznie zysku i -podkreślam po raz kolejny- jest to w części zysk od pieniędzy podarowanych przez państwo. W moim przypadku, jakby nie liczyć, na pewno na tym interesie nie tracę, przynajmniej jak do tej pory.

 • A dlaczego te 18 % jest rozbite na 30 lat skoro każdego roku można zyskać 18 % a nie jednorazowo ? Jest coś o czym nie wiemy ?

  • Ponieważ aby nie oddać tych 18% taką jedną wpłatę trzeba ‚przetrzymać’ w IKZE do emerytury. Marketingowcy od IKZE silą się jak tu poprzez półsłówka sugerować, że inwestor zyskuje 18% 🙂 Owszem – jest te 18% zwrotu, ale jeżeli pieniądze wypłacimy z IKZE przed emeryturą – musimy doliczyć to do dochodu i oddać te 18% (od już innej kwoty).

   Owszem – co roku można dostać 18%, ale … od nowych pieniędzy dopłaconych do IKZE.

 • Witam
  Jest jedna sprawa, z którą się zetknąłem kilka dni temu, a o której nigdzie i nikt nie napisał. To zwolnienie z podatku „belki” nie jest takie oczywiste i nie dotyczy wszystkich instrumentów. Otóż założyłem IKZE w rachunku maklerskim i jakie było moje zdziwienie, gdy został mi potrącony ten podatek od odsetek obligacji korporacyjnych. Podobno ten podatek jest również pobierany od wypłaty dywidendy. I nie ma tu znaczenia, że jest to konto IKZE. Chętnie przeczytałbym podstawę prawną takiego działania.