Archiwum Emerytura IKZE

Jak to działa? Ulga podatkowa w IKE i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

Indywidualne Konto Emerytalne? Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego? Co to jest i o co chodzi z tą ulgą podatkową? Już wyjaśniam.

IKE i IKZE to po prostu konstrukcja prawna, która ma zachęcić Polaków do gromadzenia oszczędności na emeryturę. Ustawodawca nie pozostawia nam złudzeń: gdy nie zatroszczysz się sam o swoją emeryturę, to z obowiązkowego systemu emerytalnego otrzymasz … tu nie muszę tłumaczyć że będzie to niewielka część naszych wynagrodzeń. Matematyka demograficzna jest tu bezlitosna.

Samo ‚straszenie’ niską emeryturą jakoś w Polsce nie działa. Potrzebny był jakiś dodatkowy motywator. Czego Polacy nie lubią płacić? Podatków! Dlatego w roku 2008 wprowadzono możliwość inwestowania w formie prawnej nazwanej IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), gdzie pod określonymi warunkami inwestor nie płaci w ogóle podatku Belki od zysków kapitałowych (czyli 19% od zysku). Podsumowując:

Inwestuję 1000 zł w formie IKE, jeżeli zarobię 300 zł to (po spełnieniu kilku warunków) to przy wypłacie nie zapłacę podatku od zysków kapitałowych (moja oszczędność to 19% z zysku).

Niestety – zainteresowanie tą formą oszczędzania na emeryturę (IKE) nie stało się bardzo popularne. Stan na czerwiec 2015: otwartych jest nieco ponad 800.000 rachunków IKE a zgromadzony na nich kapitał to 5,5 mld zł – czyli średnio niecałe 7.000 zł oszczędności na pojedynczym rachunku.

Dlatego w roku 2012 wprowadzono nową formę opakowania oszczędności emerytalnych: Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Ustawodawca uznał, że skoro brak podatku Belki nie zachęca do inwestowania to… zaproponujemy inwestorom natychmiastową gratyfikację z oszczędzania w postaci odliczenia inwestycji na IKZE od dochodu, a tym samym otrzymania w związku ze składanym zeznaniem podatkowym (PIT) zwrotu podatku od zainwestowanej kwoty. Brzmi skomplikowanie? To uprośćmy:

Inwestuję 1000 zł w formie IKZE, jeżeli płacę podatek dochodowy w stawce 18%, to w kwietniu następnego roku otrzymam zwrot z tytułu PIT w wysokości 180 zł. Jak to mówią w reklamie: gwarantowane 18% zwrotu z inwestycji 🙂

Ulga podatkowa IKE w szczegółach

IKE ma zachęcać do odkładania oszczędności na cele emerytalne. Dlatego prawo do ulgi podatkowej nabywamy po osiągnięciu wieku, który ustalono na 60 lat (lub 55 lat gdy mamy prawo do wcześniejszej emerytury). Zasady ulgi są bardzo proste:

  • inwestując w formie IKE nie płacimy podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki)
  • jeżeli spełnimy warunki związane z IKE, to przy wypłacie po osiągnięciu wieku 60 lat podatek od całości zysku także nie zostanie pobrany

Są oczywiście dodatkowe warunki (jeżeli ich nie spełnimy to przy wypłacie pobrany zostanie podatek Belki):

  • wypłata z IKE zrealizowana musi być po ukończeniu 60-go roku życia (jeżeli mamy uprawnienia do wcześniejszej emerytury wtedy ten wiek skraca się do limitu 55 lat). Oczywiście można wypłaty dokonać później. Byle nie wcześniej.
  • wpłaty na IKE musimy realizować w 5 dowolnych latach kalendarzowych (choćby minimalną kwotę), lub ponad połowa wpłat musi przypadać na więcej niż 5 lat przed datą zgłoszenia wypłaty z IKE

Ulga podatkowa IKZE w szczegółach

IKZE ma zachęcać do odkładania oszczędności na cele emerytalne. Dlatego prawo do ulgi podatkowej nabywamy po osiągnięciu wieku, który ustalono na 65 lat. Zasady ulgi są nieco inne niż w przypadku IKE:

  • inwestując w formie IKZE także nie płacimy podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki)
  • wpłaty na IKZE odliczamy od dochodu w zeznaniu podatkowym (otrzymujemy zwrot podatku)
  • jeżeli spełnimy warunki związane z IKE, to przy wypłacie po osiągnięciu wieku 65 lat zapłacimy zryczałtowany podatek w wysokości 10% od całości (!) wypłaty

Tu mamy już pierwszy element, o którym często nie mówi się w reklamie. Otrzymasz zwrot z PIT, ale przy wypłacie zapłacisz 10% zryczałtowanego podatku od całej wypłacanej kwoty (także od zysków).

Są tutaj oczywiście dodatkowe warunki (jeżeli ich nie spełnimy to przy wypłacie zapłacimy podatek dochodowy według skali podatkowej od całej wypłaty):

  • wypłata z IKZE zrealizowana musi być po ukończeniu 65-go roku życia. Oczywiście można wypłaty dokonać później. Byle nie wcześniej.
  • wpłaty na IKZE musimy realizować w 5 dowolnych latach kalendarzowych (choćby minimalną kwotę)

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz