Archiwum

Na giełdach wzrosty … a na weekend czas na trochę humoru!

Dziś mniej poważnie. Zebrałem kilkanaście anegdot i spostrzeżeń dotyczących rynków finansowych. Pomożecie poszerzyć tę listę? Np. Kim jest doradca finansowy? To osoba, która zajmuje się Twoimi pieniędzmi … tak długo aż się nie skończą.

O inwestowaniu

 • Co to jest długoterminowa inwestycja? To krótkoterminowa inwestycja, która zakończyła się stratą…
 • Rynek akcji jest przedziwny. W tym samym momencie jeden sprzedaje akcje, kto inny je kupuje. I oboje myślą, że podjęli najlepszą decyzję inwestycyjną.
 • Analityk giełdowy. Profesjonalista któremu płaci się za błędne przewidywania co do przyszłego zachowania kursów akcji
 • Doradca finansowy proponujący inwestorom dywersyfikację gdyby włożył głowę do garnka z wrzątkiem a nogi do pojemnika z lodem powiedziałby, że statystycznie czuje się całkiem przyjemnie
 • Analityk giełdowy – profesjonalista, który jutro będzie wiedział i umiał wytłumaczyć, dlaczego to co dziś przewiduje co do jutra się nie sprawdziło.
 • Nowa zasada inwestowania w wartość: sztuka kupowania tanio i sprzedawania jeszcze taniej…
 • Jak zbudować rachunek giełdowy warty milion złotych? Zacząć inwestować z kwotą dwóch milionów…

W banku

 • Niektóre banki oferują usługi bankowe 24 godziny na dobę. Nie skorzystam. Nie mam aż tyle czasu…
 • Bankomat przy próbie wypłaty wyświetlił komunikat: brak środków na koncie. Zastanawiam się: na czyim – moim czy banku?

Kilka historii

Chemik, inżynier i doradca finansowy uratowani z tonącego statku znaleźli się na bezludnej wyspie. Jedyne pożywienie jakie mają to puszki z żywnością, ocalałe ze statku. Problem tylko – jak je otworzyć. Chemik zaproponował: rozpalimy ognisko, włożymy puszki do ognia, zawartość zagotuje się i ciśnienie rozsadzi w końcu puszki. Inżynier uznał, że lepiej będzie rozbijać puszki kamieniami – po uprzednim rozłupaniu tychże. Doradca finansowy ze stoickim spokojem oznajmił: „Załóżmy, że mamy ze sobą otwieracz do konserw…”

Początkujący przedsiębiorca udał się do Private Bankiera z zapytaniem: chciałbym posiadać niewielki biznes. Jak to zrobić? To proste – odpowiedział bankier. Kup duży biznes i poczekaj kilka lat…

Matematyk i ekonomista starają się o pracę. Pierwszy na rozmowę wchodzi matematyk. Pada pytanie: ile to jest 2+2. Odpowiedź: 4. Pytanie: czy na pewno? Odpowiedź: Tak. Na pewno 4. Drugi na rozmowę wchodzi ekonomista. Pada to samo pytanie: Ile to 2+2? Ekonomista wstaje, zamyka na klucz drzwi, zasłania żaluzje i szepcze: A ile chciałby Pan aby się równało?

O systemie emerytalnym

Na koniec bardzo praktyczna myśl

Aby uczyć się na błędach inwestycyjnych musisz chcieć zrozumieć, że je popełniłeś.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3

 • Moje faworyty:

  Doradca finansowy proponujący inwestorom dywersyfikację gdyby włożył głowę do garnka z wrzątkiem a nogi do pojemnika z lodem powiedziałby, że statystycznie czuje się całkiem przyjemnie

  Bankomat przy próbie wypłaty wyświetlił komunikat: brak środków na koncie. Zastanawiam się: na czyim ? moim czy banku?

  Początkujący przedsiębiorca udał się do Private Bankiera z zapytaniem: chciałbym posiadać niewielki biznes. Jak to zrobić? To proste ? odpowiedział bankier. Kup duży biznes i poczekaj kilka lat?

 • Mocne – ?Załóżmy, że mamy ze sobą otwieracz do konserw??:)

  A znasz to?

  Rozmawia dwóch doradców finansowych:
  – Miałem dzisiaj zaje***te spotkanie, mega klient, duża kasa, świetna rozmowa…
  – Tak, tak..ja też nic nie sprzedałem.