Archiwum

Towarzystwa Ubezpieczeń pozbywają się funduszy IDEA (tym razem Axa)

Po TU Nordea teraz Axa wycofuje z oferty produktowej w polisach inwestycyjnych fundusze ze stajni IDEA. Od 1 lipca w polisach inwestycyjnych Axa nie można już dokonywać konwersji ani nabyć do funduszy IDEA TFI. To skutkować będzie falą umorzeń (może niezbyt wielkich) w funduszach IDEA, z którą fundusze będą musiały sobie poradzić.

Ostateczna data wycofania środków do 31.08

Dotyczy to funduszy: Idea Akcji, Idea Obligacji, Idea Premium, Idea Surowce Plus, Idea Zmiennego Zaangażowania.

Wycofanie funduszy z oferty TU nie jest niczym nadzwyczajnym. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych drobne ‚porządki’ przeprowadza choćby raz w roku. Faktycznie – ale tylko częściowo – są one związane z merytoryczną oceną poszczególnych funduszy, natomiast w tle zawsze stoi biznes – czyli rozważanie opłacalności wprowadzenia (w trakcie negocjacji) nowych TFI do portfela. Z przymrużeniem oka osobiście traktuję sformułowania marketingowe, że wybrano ‚najlepsze fundusze a usunięto te gorsze’ – jeżeli jakiś czas temu do oferty wprowadzano fundusze, które tez się wycofuje to czy na pewno wtedy dobrze przewidziano przyszłość? Tak więc trochę biznesowo/ trochę merytorycznie takie zmiany w ofertach mają miejsce.

Co to oznacza dla inwestujących w Planach Inwestycyjnych Axa?

To co można uznać za interesujące to wpływ takiej decyzji na inwestycje inwestorów. Procedura jest z reguły identyczna:

  • określona zostaje data, po której usuwanych z oferty funduszy nie można zakupić (takie zlecenia są odrzucane)
  • podana zostaje druga, późniejsza data – do której inwestorzy powinni samodzielnie zmienić te fundusze na inne. Przykładowo Axa dała na to czas do 1 sierpnia 2012 (miesiąc od wydania komunikatu).  W ten sposób trochę ‚pomaga’ funduszowi wycofywanemu z oferty – inwestorzy stopniowo dokonują wypłat, zamiast wszystkich w jednym dniu.
  • jeżeli do tej drugiej daty inwestor samodzielnie nie złoży zlecenia konwersji (wielu inwestorów tego nie zrobi – nadal wiele osób traktuje takie produkty jako skrzynki, do których wpłaca się pieniądze licząc na zyski w długim terminie) to fundusze automatycznie zostaną zamienione na inne (macierz zamiany: który na który, jest dokładnie prezentowana w komunikacie o wycofaniu funduszy z oferty. W przypadku Axa … pieniądze przetransferowane zostaną na odpowiadające poziomem ryzyka fundusze AXA TFI (nie ma się czemu dziwić – zawsze lepiej aby pieniądze inwestorów były we ‚własnych’ funduszach)

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz