Archiwum

Targi, targi i po targach :) Czyli krótka relacja z XVII targów Twoje Pieniądze 2011

Na pierwsze edycje Targów Twoje Pieniądze jeździłem kilkanaście lat temu jako fascynat rynków finansowych. Wtedy Targi były jeszcze bardzo „finansowe”.  Dziesiątki Banków, firm ubezpieczeniowych okupowały cały parter Pałacu Kultury i Nauki. Od 2008 roku systematycznie pojawiam się na Targach z tej drugiej strony – ze stoiskiem firmy Opiekun Inwestora.

Targi Finansowe – coraz mniej finansowe…

Jeszcze w 2008 roku wystawców z branży finansowej było kilkunastu, w kolejnych latach – kilku, w tym roku … Opiekun Inwestora oraz wydawca kwartalnika „Finanse Osobiste„. To w części Targi Finansowe. Równolegle odbywały się targi Coin Expo (gratka dla pasjonatów monet) oraz Targi Franczyza 2011 (ponad 60-ciu wystawców) – tu pojawiły się stoiska Axa oraz Alior Banku oferujące możliwość uruchomienia własnych oddziałów franczyzowych.

A gdzie Banki? Ubezpieczenia? Firmy Doradztwa Finansowego? Czyżby strach przed stanięciem oko w oko z Klientami, którzy w 2007 roku słuchając „porad” dotyczących inwestowania (wpłać i zapomnij) i skuszonych reklamami (bez żadnego komentarza ze strony sprzedawców) dziś mimo wzrostów w 2009 roku nadal nawet nie odrobili strat?

O inicjatywie kwartalnika Finanse Osobiste będę pisał w przyszłym tygodniu. Przegląd innych wystawców z branży finansowej? Nie ma co opisywać (brak firm…).

Co Opiekun Inwestora robił na Targach?

Wypełnij formularz aby otrzymać ofertę

W tym roku promowaliśmy nasze nowe projekty: Opiekun Doradcy i powiązany z nim Opiekun Zysku. Czyli rozwiązania pozwalające w prosty sposób udostępniać usługi portalu Opiekun Inwestora w uproszczonej formie dla Klientów, którzy inwestują za pośrednictwem firm Doradztwa Finansowego.Dotychczas taka współpraca wymagała 1-2 miesięcy prac programistycznych, integracji, tworzenia dedykowanego systemu.

Teraz włączenie wsparcia Opiekuna Inwestora jako uzupełnienia wsparcia posprzedażowego dla firm Doradztwa Finansowego może być wdrożone w ciągu kilku dni.

Nowe rozwiązania mogą być stosowane także przez Doradców Finansowych na początku swojej kariery – pomagających kilku czy kilkunastu Klientom.

Tradycyjnie wystąpienie w Panelu Edukacyjnym Targów

W tym roku w ramach Programu Edukacyjnego Targów brałem udział w debacie Różne Formy Inwestowania. Zainteresowanie w porównaniu do debat z ubiegłego roku było duże – rok temu w debatach brało udział kilkanaście osób, tym razem sala wypełniona była po brzegi.

W co inwestować w dzisiejszych czasach? Możliwości jest wiele. Cieszy mnie pełna zgodność ze strony uczestników debaty – że warto o każdej inwestycji mieć choćby podstawową wiedzę, zamiast stosować „dywersyfikację na siłę”. Doskonałym przykładem była dyskusja na temat rynku autografów. Tak – autografy także mogą być świetną lokatą kapitału. O ile mamy choćby podstawowe pojęcie o tym rynku. Dla mnie dotychczas nie znanym. Nie wiem jak dla czytelników, ale dla mnie absolutnym zaskoczeniem był fakt, że menedżerowie znanych osób (padł przykład jednego z prezydentów USA) potrafią kreować wartość autografów ograniczając ich rozdawanie do minimum. Wręcz ograniczając jakiekolwiek podpisy składane przez taką osobę własnoręcznie. Doskonały sposób na sterowanie podażą… i ceną.

Nie do każdej inwestycji trzeba być przekonanym. Wtedy warto inwestować po prostu w inne aktywa. Nieco dłuższą dyskusję z jednym z uczestników na temat inwestowania w wino pomogło zakończyć stwierdzenie, że wina inwestycyjne nadają się do spożycia po 20/30 latach. A tym samym w najgorszym razie taką inwestycję będzie można na emeryturze skonsumować 🙂

Warto było także uczestniczyć w debatach Europejskiej Akademii Planowania Finansowego.

Targi Coin Expo

To jak co roku tłumy zwiedzających. Nie było chyba osoby, która nie zatrzymałaby się przy limitowanej (12 i 36 sztuk)  emisji złotych monet z serii Szlak Bursztynowy.Monety o nominale 10.000 USD i wadze 1 kg czystego złota można nabyć w cenie już ok. 245-250 tysięcy złotych. Piękne.

Kilkudziesięciu wystawców prezentowało ofertę dla kolekcjonerów. Na każdym stoisku można było trafić na specjalistów z lupami przyglądającym się różnym okazom. Czasem z okrzykiem „toż to ta właśnie moneta z błędnej serii, w której na koronie brakuje jednego ząbka”. Co pokazuje, że także traktując monety jako inwestycje warto mieć nieco więcej wiedzy niż tylko „kupować – może zarobi” 🙂

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz