Rentgen

"Tablety za lokaty" w IDEA Banku. Ale kto płaci za Samsunga Galaxy TAB 2?

Na podstawie promocji bankowych widać, że najbardziej pożądanym gadżetem na przełomie 2012/2013 jest tablet Samsung Galaxy Tab 2. Nie od dziś wiadomo, że Polacy kochają gratisy…

Nic zatem dziwnego, że IDEA Bank postanowił na tym zarobić. A Klienci, zamiast policzyć, łapią się na tę reklamę.

Tablety za lokaty – nowa promocja IDEA Banku

Kliknij aby powiększyć. Najlepsza oferta na rynku– głosi reklama.Załóż lokatę – a otrzymasz Samsung Galaxy TAB. To czysta lokata, bez żadnych dodatkowych produktów. Bez żadnych dodatkowych opłat. I do tego możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek! Czyż nie brzmi doskonale?

Prawdopodobnie wiele tabletów już wędruje do rąk inwestorów…

Magia gratisu jest wielka. Bank w reklamie obiecuje: żadnych haczyków. Więc nie trzeba czytać umowy. A nawet, gdy ktoś zacznie czytać umowę – to wyszkolony pracownik już będzie umiał przekonać, że nie ma tu żadnych ‚kruczków’. „Bierze Pan ten tablet czy nie? Ta oferta nie będzie trwać wiecznie?” Bank wie doskonale, że mało kto spróbuje policzyć czy to się w ogóle opłaca…

Karol zorientował się za późno… A Ania policzyła…

Karol od dawna marzył o nowym tablecie. Żona na pewno nie zgodzi się na kupno. Ale … gdy dostanę go gratis od banku? Przecież nie ma tu żadnego dodatkowego produktu, żadnych ukrytych opłat.Uff. Pieniądze już są na lokacie. W domu pochwalę się żonie tą doskonałą inwestycją.Ania spojrzała na tabelę oprocentowania, wzięła kalkulator i … jak to zwykle z promocjami bywa. Okazało się, że ten gratis do lokaty Karol sfinansował sobie sam…

Policzmy i my – czyli prześwietlamy ofertę z tabletem

Na początek najważniejsze punkty z reklamy:

 • to oferta samej lokaty, bez dodatkowych produktów inwestycyjnych. Tak, to prawda.
 • minimalna kwota lokaty to 5.000 zł. To prawda. Ale wtedy lokata musi być założona na 120 miesięcy, czyli na 10 lat 🙂 Przy inwestycji od 28.000 zł lokata jest na 2 lata (24 miesiące)
 • i najlepsze: możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek. To prawda, ale tylko w ciągu dwukrotności pierwszego okresu trwania lokaty. A … w tym czasie oprocentowanie wyniesie 0,10% w pierwszym okresie, oraz od 3-4% w drugim. I oczywiście potrącenie z rachunku kwoty równej wartości tabletu…

Ale nie zmienia to faktu, że inwestor dostaje do ręki wymarzony tablet. Tylko czy to się opłaca?

Oprocentowanie lokaty

Zależnie od wybranego wariantu: od 3% (dla kwoty 5.000 zł) do 4,50% (dla kwoty 55.000 zł). Ale… przez tak zwany pierwszy okres inwestycji oprocentowanie roczne to zaledwie 0,1%.[stextbox id=”info”]Wszystko zostało tak wyliczone, aby brak oprocentowania w pierwszym okresie i niższe niż w ‚normalnym’ banku oprocentowanie sfinalizowało przekazanie gratisu inwestorowi.[/stextbox]

Kwota lokaty

Produkt oferuje kilka wariantów, które skutkują przyznaniem gratisu. Wpłata: 55, 28, 14 i 5 tysięcy złotych. Różnice – to czas trwania lokaty i czas, przez który obowiązuje niższe oprocentowanie.

Analiza: dla wpłaty 28.000 zł

Wpłata: 28.000 zł,  lokata na: 24 miesiące, oprocentowanie w pierwszych 6 miesiącach 0,10%, oprocentowanie w kolejnych miesiącach 4,50%. Wartość gratisu (tablet Samsung bez trudu zakupimy za nieco mniej niż 800 zł – jak dobrze poszukać za 724 z dostawą na Allegro).

2-letnią lokatę bez gratisu dziś znajdziemy z lepszym oprocentowaniem. Przykładowo Santander Bank oferuje oprocentowanie stałe 5,55%.

Różnica 1% w oprocentowaniu to w przybliżeniu 280 zł rocznie więcej odsetek. Razem 560 zł.

Dodatkowo w pierwszych 6 miesiącach oprocentowanie wynosi jedynie 0,1% w skali roku. Dopiero od 7. miesiąca wzrasta do 4,50%. Czyli przez pierwsze 6 miesięcy wpłacone na lokatę pieniądze nie zarabiają. Ile traci inwestor: około 2,176% od kwoty 28.000 = kolejne 610 zł. Razem 610+560 = 1170 zł. Po opodatkowaniu 947 zł.

Czyli przepłacamy jakieś 150 zł.

Niby nie przepłacamy wiele, ale…

No właśnie ale:

 • zamiast kupić Tablet i pozostałe środki finansowe zainwestować, choćby w lokatę
 • otrzymujemy Tablet w formie gratisu, zarabiamy mniej na odsetkach, i dodatkowo pieniądze mamy zablokowane na 2-10 lat (zależnie od inwestowanej kwoty)

Karol westchnął: „ale ten tablet…”

Aktualizacja 29.01.2013 – a może wziąć tablet i szybko zerwać lokatę?

Taki pomysł pojawił się w pierwszym komentarzu. Przyznam, że nie wpadłem na ten pomysł. Polak potrafi! A przecież zgodnie z regulaminem jeżeli zerwiemy lokatę po zakończeniu pierwszego obowiązkowego okresu to Tabletu nie musimy oddawać, a bank nie zabierze nam odsetek za ten czas.

Porównajmy ceny urządzenia

Nowiutki tablet można zakupić na Allegro za 699 zł. Plus koszty wysyłki kurierem 25 zł. Razem 724 zł. Do tego jeszcze nabić trochę punktów PayBack :)I można cieszyć się gadżetem już po kilku dniach od zamówienia (a nie po 30 dniach od założenia lokaty).

Jeżeli ktoś wertuje regulaminy promocji aby sprawdzić jak tu zdobyć gratis zakładam, że poświęci kwadrans na sprawdzenie dobrej ceny urządzenia, gdyby chciał je zakupić ‚w normalny’ sposób.

Wersja 28.000 na 24 miesiące w promocji.

Umowę można ‚zerwać’ po 6 miesiącach i zachować tablet.

Zysk z tej inwestycji 735 zł. Składa się na to 724 zł (wartość tabletu) + 11 zł z odsetek z lokaty (po opodatkowaniu). W końcu za pierwsze 6 miesięcy otrzymamy 0,1% oprocentowania w skali roku.

Wersja 28.000 i inwestycja w ‚standardowy’ sposób

Inwestor za 735 zł kupuje tablet. Pozostałą kwotę 27625 zł wpłaca na lokatę 6 miesięczną.Internetową lokatę (z gwarancjami bankowymi) znajdziemy dziś na 6,6% w SK Banku.

Policzmy: zysk z takiej lokaty po opodatkowaniu wynosi 723 zł.

Jednak Polak potrafi!

Znaleziono ‚haczyk’, który pozwala wyjść o co najmniej 12 zł do przodu na takiej transakcji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że urządzenie poza Allegro będzie kosztować jakieś 760 zł (wg. Ceneo) jesteśmy dodatkowe kilkadziesiąt złotych do przodu.

Pytanie tylko – czy te kilkanaście złotych warte jest całego zachodu? Wymaga to udania się do oddziału Banku lub banków współpracujących (stracony czas, koszty paliwa i parkowania chyba, że mamy sieciówkę na transport publiczny) i zostawienie bankowi naszych danych osobowych – a to rodzi ryzyko (zmaterializowało się wielokrotnie), że po zakończeniu lokaty zaproponują nam świetną lokatę – jak słynna historia Kwartalnych Zysków – w ten właśnie sposób (jako świetna lokata oferowana po zakończeniu ‚tradycyjnej’ lokaty.

Nie ma co ukrywać – czytelnicy dowiedli że można wykiwać bank na Tablecie i wyjść kilkanaście zł do przodu. Ale powszechnie wiadomo, że ta lokata to tylko wabik na zdobycie danych osobowych w celu oferowania (mało rzetelnego jak pokazuje historia) rozwiązań inwestycyjnych najkorzystniejszych dla Banku.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 15

 • No właśnie, na takie rewelacje trzeba uważać. Jeśli coś wygląda na super okazję i łatwy zarobek czy inną korzyść to często kryje w sobie jakąś dodatkową niespodziankę. Niema to jak zamieszać warunkami żeby klient się nie połapał o co chodzi. Trudno, banki muszą na czymś zarabiać. http://www.comperia.pl/lokaty_bankowe – jest na rynku wiele lokat bez niespodzianek, warto się zapoznać z tymi ofertami.

  • Dziękuję – ma Pan rację – Polak potrafi:) Uaktualniłem artykuł o taką opcję.

   Rzeczywiście – można wyjść nawet kilkadziesiąt złotych do przodu. Ale na końcu artykułu pokazałem też jakie są ukryte ryzyka – bank z pewnością odbije to sobie w przyszłych inwestycjach Klientów.

  • Jeżeli zerwiesz umowę w ciągu trzech dni po pierwszym okresie to otrzymasz laptopa za darmo – tylko ,że ten pierwszy okres trwa aż 3 / TRZY/ lata – przy lokacie 5000,- zł z procentem 0,1 %

 • Tablet to LIPA !!!!!! Minimum 5000,- zł trzeba ulokować na minimum 3 lata z procentem 0,1 % jeżeli zerwiesz umowę przed koncem 3 roku placisz za tablem 1200,- zł a za trzy lata on będzie kosztował około 400 zł .

 • Chcę dodać ,że byłem w banku i tylko zmarnowałem czas…………

  Laptop za darmo to tylko przykrywka do pozyskania klienta .
  Jednak to prawda NIE MA NIC ZA DARMO !!!

 • Ja przez Idea Bank straciłam 9 tys. zł, przez ich manipulacje i kruczki w regulaminach. Radzę z nimi wogole nie rozmawiać, bo umieją dobrze zagadac i człowiek wpada w pułapkę…

 • Chyba nie zna Pan tej oferty. Ponieważ oferta jest od 6 tysięcy a nie od 5. Natomiast drugi próg jest od 18 a nie 28 tysięcy. Nawet sprzedając tablet na allegro za np 600 zł i zerwaniu lokaty po roku jest czysty zysk wyższy niż na standardowej lokacie, bo nie oszukujmy się, ale przy 18k na 12 miesięcy nigdzie nie zarobimy 600zł.
  Pozdrawiam

  • Wszystko jest w jak najlepszym porządku 🙂 – proszę spojrzeć na datę artykułu 🙂 Tekst opisuje tą ofertę w wydaniu ze stycznia 2013. Teraz są oczywiście inne warunki. Wg moich obliczeń jeszcze bardziej idiotyczne:) Ten tablet można bez trudu kupić nowy za mniej niż 600 zł, a zysk z normalnej lokaty na dziś (zamiast promocyjnej) jest większy niż 600 zł.

 • Teraz lokaty po ostatniej obniżce stóp procentowych są mało ciekawe. Jeszcze kilka miesięcy temu lokata na 2% powodowała zdziwienie na twarzy, dziś jest to codzienność. Najlepsze oferty są na nie cale 4%. Ciężkie czasy dla oszczędzających.