Archiwum

Od czego zależy zysk w produkcie strukturyzowanym. Czyli dlaczego potrzeba dużo szczęścia…

Produkt strukturyzowany to rodzaj zakładu. Przeglądając dyskusje, fora, komentarze do artykułów w prasie odnoszę wrażenie że sprzedawcy struktur dość często nie informują Klientów o tym od czego tak naprawdę zależy zysk struktury. Wyjaśnię to w prosty sposób – a w komentarzach napiszcie proszę czy jest to oczywista oczywistość.

Kilka definicji

  • Instrument bazowy to po prostu coś o co oparty jest zakład w produkcie strukturyzowanym. Są to najprostsze struktury. Najprostsze, najłatwiejsze do zrozumienia, ale też oferujące najniższe potencjalne zyski.
  • Współczynnik partycypacji – to procentowy udział inwestora w wyniku z instrumentu bazowego. Przykładowo: współczynnik partycypacji 80% oznacza, że jeżeli instrument bazowy zarobi 10%, to inwestor zarobi 8% (80% od 10%)
  • Czas trwania produktu strukturyzowanegoprodukt strukturyzowany trwa dokładnie określony czas (poza nielicznymi wyjątkami, które pod pewnymi warunkami pozwalają zakończyć strukturę ‚przed czasem). To bardzo ważne, ponieważ zysk inwestora zależy najczęściej od wyniku instrumentu bazowego sprawdzanego na końcu inwestycji, i dokładnie w określonym dniu (czasem dniach, zależnie od poziomu skomplikowania produktu).

Część 1. Krótkoterminowe struktury oparte o wynik instrumentu bazowego

Wow. Ale to zabrzmiało 🙂 Przez krótkoterminowe struktury rozumiemy te, których czas trwania jest krótszy niż 2 lata. Znajdziemy wiele struktur 1/3/6 miesięcznych, struktury roczne, półtoraroczne, dwuletnie. Ich główną zaletą jest … krótki czas trwania. Jeżeli dany produkt nie zarobi to inwestor niewiele traci w realnej sile nabywczej pieniądza. Inflacja w ciągu 1-2 lat nie ‚zje’ gwarancji kapitału.

Przykłady z przeszłości (wybrane edycje produktów)

Czas złotówki

9-miesięczna struktura, której zysk zależy od kursu EUR. Zakład jest bardzo prosty:

  • jeżeli kurs EUR po pół roku (w dokładnie podanym dniu) będzie w przedziale 3,80 do 4,00 zł inwestor otrzyma nieco poniżej 6% zysku (w skali 9 miesięcy, czyli 7,80% rocznie)
  • jeżeli kurs EUR po pół roku (w dokładnie podanym dniu) będzie inny – inwestor otrzymuje gwarancję kapitału

Złoty środek

2-letnia struktura oparta o cenę złota. Zakład jest bardzo prosty:

  • jeżeli cena złota wzrośnie w 2 lata o więcej niż 20% – inwestor zarobi równe 20%
  • jeżeli cena złota wzrośnie w 2 lata o mniej niż 20% lub gdy straci – inwestor otrzyma zwrot kapitału

Tu doskonale widać ile ‚kosztuje’ gwarancja kapitału. Jeżeli złoto w 2 lata zarobi 100% to inwestor otrzyma tylko 20%. Wiedząc jak działa produkt strukturyzowany łatwo zauważyć, że nie ma możliwości aby powstała struktura: zarabiasz tyle ile zarobi złoto, a gdy złoto straci otrzymujesz gwarancję kapitału 🙂

Amer Index

24-miesięczna struktura, której zysk zależy od wyników giełdy w USA S&P500

  • jeżeli indeks S&P500 w 24 miesiące zarobi: inwestor zarabia 75% zysku z tego indeksu
  • jeżeli indeks S&P500 w 24 miesiące straci: inwestor otrzymuje 100% zwrotu z kapitału

Case Study: struktura oparta o wzrosty na giełdzie USA

Jeżeli struktura trwa dwa lata to inwestor powinien wiedzieć, że:

[stextbox id=”info”]liczy się wyłącznie wynik indeksu dokładnie w dniu, w którym kończy się produkt strukturyzowany. To czy w czasie tych dwóch lat indeks zarabiał czy tracił nie ma znaczenia. Liczy się wynik w tym jednym dniu.[/stextbox]

Tu pojawia się element ‚loterii’. Czy twórca produktu strukturyzowanego może przewidzieć zachowania giełdy (czy innego instrumentu) za 2 lata, dokładnie w określonym dniu? Może próbować… Czasem się udaje, czasem nie.

Powyższy przykład pokazuje dwie hipotetyczne inwestycje w jeden produkt – przy czym inwestor A miał szczęście kupić produkt wcześniej. Inwestor B miał pecha, kupił produkt kilka miesięcy później, i mimo tego, że indeks prawie przez cały czas zarabiał – to niestety do wyniku produktu strukturyzowanego liczy się wynik w dniu określonym w umowie produktu (czyli np. za dokładnie dwa lata). Nie ma tu możliwości, że produkt ‚poczeka co będzie dalej’. Kończy się i już 🙂

Poniżej oba wiarianty na diagramie.

Jeżeli założenie struktury się sprawdziło – inwestor zarabia (z reguły mniej niż indeks). Obligacja zarabia tyle aby dać gwarancję kapitału, a zysk z opcji jest zyskiem inwestora.

Jeżeli założenie struktury się nie sprawdziło – inwestor nie zarabia. Otrzymuje zwrot kapitału (w 100% lub mniej – zależnie od produktu).

[stextbox id=”warning” caption=”Warto zauważyć, że producent struktury nic nie ryzykuje!”]Nieważne jaki scenariusz dla struktury wymyśli zawsze wyjdzie na swoje. Gwarancję kapitału zapewnia w prosty i pewny sposób. A zyski? Czasem się pojawiają.[/stextbox]

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz

  • Ja o produktach strukturalnych dowiedziałem się od Pana jakiś czas temu 🙂 Myślę, że warto uświadamiać rodaków o sztuczkach „doradców finansowych” Dziękuję za Kolejny świetny artykuł !