Archiwum

Krótkoterminowe strategie inwestowania w fundusze – cykl artykułów

Co tydzień w piątek będę publikował krótkie analizy strategii inwestycyjnych. Wraz z opisem w jaki sposób można z nich skorzystać w portalu Opiekun Inwestora. Będzie też mój osobisty komentarz (poparty tradycyjnie obliczeniami i danymi) na temat możliwych do wypracowania zysków przy stosowaniu strategii. Oraz dodatkowe uwagi dotyczące już samego wyboru funduszy do danej strategii oraz sytuacji rynkowych w których dane strategie spisują się dobrze, oraz w których sytuacjach warto takie strategie dokładniej monitorować.

Jakie strategie inwestowania można stosować na rynku funduszy?

Wiele różnych. Strategie można mieszać, od czasu do czasu zmieniać (np. zależnie od sytuacji rynkowej). Można strategie stosować automatycznie, a można traktować je wyłącznie jako pewną wskazówkę, a decyzje podejmować w oparciu o dodatkową, własną analizę.

W cyklu publikacji przedstawię wiele różnych strategii inwestowania. Jak widać – nie ma jednej najlepszej 🙂

Krótkoterminowe strategie inwestowania w fundusze

Założenia to przede wszystkim świadome zarządzanie ryzykiem. Czyli inwestując warto wiedzieć jakie ryzyko związane jest z danym rodzajem inwestycji.

To wymaga podstawowej wiedzy – aby nie było zaskoczenia gdy kupiliśmy fundusz polskich obligacji skarbowych i … fundusz stracił kilka procent (jak w czerwcu 2013). To akurat nic zaskakującego – jeżeli tylko rozumie się bardzo istotną różnicę między funduszem obligacji a obligacją skarbu państwa.

Warto też wiedzieć w których produktach inwestycyjnych stosowanie tych strategii będzie bardziej efektywne. W strategiach mocno opartych na funduszach niskiego ryzyka staje się to szczególnie istotne.

Przykładowe strategie to:

  • strategia dla agresywnych inwestycji krótkoterminowych – możliwe duże zyski (zależnie od sytuacji rynkowej, nawet ponad 20%) przy ograniczonym ryzyku dużych strat (rzędu 5-10%)
  • strategia inwestowania z gwarancją kapitału – czyli jak w skali roku nigdy nie stracić (lub ryzyko straty ograniczyć do 1-2%)
  • strategia inwestowania 80/90 – czyli możliwe większe zyski przy ryzyku maksymalnej straty 5% zainwestowanego kapitału
  • strategia bezpiecznego inwestowania – czyli ostrożne inwestowanie z niewielkim ryzykiem strat przekraczających 1%

Pierwsze strategia pokazuje, że można inwestować bardzo agresywnie przy niewielkim ryzyku. Druga, że można tak inwestować aby w skali roku nigdy nie tracić lub ryzykować stratą rzędu 1-2% (kosztem niższych wysokości potencjalnych zysków rzędu 1,5 do 2 razy większych od lokaty bankowej). Trzecia ze strategii zakłada nieco większe ryzyko, ale też i możliwe większe zyski.

O ile pierwsze trzy strategie czasem kończyć się będą słabymi zyskami lub brakiem zysków – to zadaniem strategii  bezpiecznego inwestowania jest generowanie zysków lepszych niż lokata bankowa, i znacznie rzadziej kończącej się niskimi zyskami lub brakiem zysku. Minimalne straty są tutaj możliwe – zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Wydawać by się mogło – że wystarczy zastosować wybraną strategię, i po prostu wybrać modelowo fundusze. Panuje (błędne) przekonanie, że przy funduszach niskiego ryzyka (pieniężne, gotówkowe, obligacji) nie potrzeba dodatkowej wiedzy. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika jedno: fakt – tu potrzeba mniej wiedzy niż przy inwestowaniu w inne kategorie funduszy. Ale także tutaj działa bardzo prosta zasada: dodatkowa wiedza to większe zyski przy mniejszym ryzyku. Wiedza o funduszach obligacji, pieniężnych i gotówkowych (praktyczna, nie teoretyczna) nie jest skomplikowana. Tu reguły są znacznie prostsze i bardziej przewidywalne niż w przypadku funduszy o wyższym ryzyku. Zachęcam do zdobywania tej dodatkowej wiedzy zamiast inwestowania ‚na chybił trafił’. Szczególnie na rynku funduszy niskiego ryzyka to co wydaje się na zdrowy rozsądek oczywiste w praktyce potrafi działać całkowicie odwrotnie…

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz