Archiwum

Strategia Opiekun Zysku 10/15. Raport (1999-2014)

Portal Opiekun Inwestora od 2008 roku udostępnia narzędzia do inwestowania. Jednym z elementów oferty jest gotowa strategia „Opiekun Zysku 10/15”. Opublikowaliśmy kilka raportów pokazujących wyniki strategii w różnych okresach oraz bardzo szczegółowy opis tej metody inwestowania. Zgodnie z zasadą: korzystając ze strategii inwestowania warto wiedzieć dokładnie w jaki sposób działa.

Pobierz bezpłatne raporty

raport-1 raport-2 raport-3 raport-4

Uwaga– raporty (1) Opis strategii oraz (2) Zbiorcze wyniki strategii są ogólnodostępne w formie plików pdf. Raporty (3) Szczegółowe wyniki strategii (20 stron) oraz (4) Dodatkowe analizy i spostrzeżenia są dostępne po zalogowaniu się na konto w portalu Opiekun Inwestora (konto można założyć bezpłatnie na tej stronie).

Wyniki długoterminowe strategii to średnio 13-14% średniorocznie

Strategia Opiekun Zysku to strategia długoterminowa. Zalecamy jej stosowanie dla inwestycji dłuższych niż 7 lat.

oz-wyniki-13

Dla krótszych inwestycji wyniki mogą być znacznie lepsze, ale też znacznie słabsze – czyli bardziej zmienne.

Wyniki strategii uwzględniają realia inwestowania

Gdyby pominąć poniższe założenia moglibyśmy pokazywać wyniki strategii na poziomie średnio ponad 20% rocznie 🙂 Wolimy pokazać wyniki niższe, ale przez to bardziej realne. W analizach uwzględniamy następujące parametry:

 • 1 dniowe opóźnienia w publikowaniu wycen funduszy, a tym samym przesunięcie o 1 dzień możliwości otrzymania ‚sygnału’ inwestowania
 • podatek Belki pobierany na końcu inwestycji (polisa inwestycyjna) lub przy poszczególnych zyskownych zmianach funduszy w mBanku
 • koszty polisy inwestycyjnej na poziomie 2% rocznie od całości kapitału
 • sposób realizacji zmian między funduszami: standardowy (sprzedaż, potem po kilku dniach zakup) w mBanku, szybki (D+1, D+2) w przypadku wybranych polis inwestycyjnych
 • czas przetwarzania informacji przez platformę inwestycyjną między sprzedażą a zakupem funduszu
 • analiza oparta o ograniczoną listę funduszy dostępną w danym produkcie inwestycyjnym zamiast analizy opartej o cały krajowy rynek

Przebieg inwestycji według strategii Opiekun Zysku 10/15

oz-wykres-zbiorczy

Przebieg inwestowania według strategii Opiekun Zysku 10/15 w okresie 1.1.1999 do 1.7.2014. Żółty obszar to przebieg indeksu WIG skorygowany o podatek (czyli dla każdej daty na wykresie obliczany zysk od początku inwestowania był pomniejszany o podatek, tak, jakby w danym dniu dokonano sprzedaży wirtualnego instrumentu finansowego.
Wyniki inwestowania na platformie mBanku realizowane są na otwartej platformie inwestycyjnej ? tu podatek pobierany jest przy każdej zyskownej transakcji i wykres przedstawia wyniki już po opodatkowaniu. Kolor ciemnozielony ? to przebieg inwestowania w polisie inwestycyjnej (z kosztem rocznym 2%) ? gdzie podatek pobierany jest dopiero na końcu inwestycji (oznaczony pionową bordową linią) ? podatek płacimy raz, ale od dużej kwoty ? to wyraźnie zmniejsza wynik inwestycji ? choć i tak przekracza znacząco wynik inwestycji w mBanku. Kolor jasnozielony to ta sama polisa ? ale z podatkiem obliczonym i odjętym na każdy dzień końca inwestycji.

 

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 10

 • Super ! To bardzo przydatny materiał – kopalnia wiedzy i jak mniemam reklama dla Portalu OI, gdyż wyniki wygladaja naprawdę zachęcajaco.
  Czy można jeszcze zobaczyć wyniki za poszczególne lata kalendarzowe ? Ciężko to pewnie zrobić, ale byłby to materiał do porównania z wynikami innych alternatyw na rynku.
  Kiedy (po zalogowaniu) bedzie dostępne „Dodatkowe analizy i przemyślenia” – czwarty plik PDF jednak jak Pan pisze „w trakcie przygotowania” ?

  • Materiał opublikujemy w najbliższy wtorek (26.08). Z każdą symulacją pojawiają się ciekawe wnioski. Jeżeli chodzi o wyniki roczne – nie ma żadnego problemu aby je wyliczyć i udostępnić. Przygotujemy dla nich osobny raport – choć (i to znajdzie się w komentarzu) patrzenie na wyniki roczne nie ma w mojej ocenie żadnej wartości merytorycznej: wynik liczony 1.1.2013-1.1.2014 będzie inny niż 1.3.2013-1.3.2014 – a to też rok 🙂 Dlatego (także przy dłuższych inwestycjach) zawsze pokazujemy kroczące stopy zwrotu – dla inwestycji rozpoczynanych miesiąc po miesiącu.

   • No tak -te kroczące stopy zwrotu (dla inwestycji rozpoczynanych miesiąc po miesiacu) pokazują…jak ważny jest moment wejścia na rynek (innymi słowy szczęście, które sprzyja lub nie), zwłaszcza, jeśli chcemy inwestować w nieco krótszym horyzoncie czasu.

    • Nie jest tak źle – każdy moment na rozpoczęcie inwestycji jest dobry, jeżeli mamy pieniądze, które chcemy zainwestować 🙂 i wiemy nieco więcej. Raport pokazuje działanie inwestora w oparciu o gotową strategię na zasadzie działania ‚jak automat’. To sprawdza się w dłuższych inwestycjach – ale któtkoterminowo musi czasem generować słabsze wyniki.
     Proszę pamiętać, że portal Opiekun Inwestora to nie tylko gotowa strategia – to wiele dodatkowych (aczkolwiek prostych) narzędzi – dzięki którym – posiadając podstawową wiedzę dodatkową można spokojnie inwestować krótkoterminowo bez dużego ryzyka. Moment wejścia nie ma tu dużego znaczenia. Dla zainteresowanych od lat prowadzimy szkolenia stacjonarne http://www.funduszetonielokata.pl. Tam pokazujemy także jak inwestować krótkoterminowo.

     Wracając do wyników gotowej strategii – wyniki zakładają, że inwestor działa dokładnie tak jam mówi strategia (co podkreślam jest także dobrym rozwiązaniem – jeżeli mamy świadomość – po to raporty – że krótkoterminowo może to generować czasem słabsze wyniki). Natomiast jako chyba jedyni w Polsce mówimy, że strategia może być dla inwestora tak naprawdę tylko delikatną wskazówką. I warto w momencie zmiany sposobu inwestowania sprawdzić dlaczego rynki straciły i czy na pewno z dużym prawdopodobieństwem będą dalsze spadki. Aby w tym pomóc gdy tylko pojawia się sygnał zmiany sposobu inwestowania prowadzę internetowe (bezpłatne) szkolenie online (dla zainteresowanych) – gdzie dokładnie taką sytuację omawiam – pokazując, że czasem można zainwestować nieco inaczej niż mówi strategia (dla otwartych na wiedzę). Przykładowo w roku 2012 można było zarobić nawet ponad 10% więcej niż stosując ‚w ciemno’ zasady strategii. Nie oznacza to, że strategia jest zła – strategia jest doskonała – ale nie można oczekiwać że będzie nieomylna – i warto inwestowanie oprzeć dodatkowo o wiedzę i ocenę sytuacji. Wtedy moment rozpoczęcia inwestycji nie ma wielkiego znaczenia.

 • Opiekun Zysku to strategia długoterminowa,min 7 lat.
  Opiekun Inwestora istnieje 6 lat.
  Jaka jest gwarancja że za 10 lat potrtal będzie działał i będzie
  dostęp do sygnałów,analiz,obliczeń?
  Jakie jest ryzyko z tym związane?

  • Nie planujemy zamykać portalu – co więcej – użytkownicy widzą, że cały czas portal się rozwija.

   Warto wiedzieć, że całość techniczna portalu jest w pełni automatyczna i bezobsługowa i nie wymaga żadnych działań ludzkich.

   Ludzie potrzebni są oczywiście do pozostałych działań – takich jak infolinia, pomoc, prowadzenie szkoleń itp. Ale system może działać bezobsługowo – gdyby zaszła taka potrzeba.

   Jednak – zakładając taką sytuację. Proszę wczytać się w zasady działania strategii – można je także realizować ręcznie (wystarczy codziennie poświęcić na to kilkanaście minut) – to czas wystarczający aby móc określić aktualny stan strategii.

   • Jestem użytkownikiem portalu 🙂
    Ręczna realizacja byłaby kłopotliwa.
    Jak zmienia się wynik strategii po dodaniu parametru inflacji?

    • Inflacja dotyczy każdego sposobu inwestowania – także lokat bankowych, funduszy, giełdy czy nieruchomości i złota. Badaniem nie cofamy się przed rok 1999 – aby właśnie nie uwzględniać lat z wyższą inflacją. W uproszczeniu od wyniku można odjąć średnioroczną inflację z przeszłości lub zakładany cel inflacyjny (na poziomie 2,5%).