Archiwum

Strategia: Opiekun Zysku poza polisą kontra zasada kup i trzymaj

Mówi się, że podatek od zysków płacony przy zmianach między funduszami niweluje możliwość aktywnego zarządzania. Mówi się, że opóźnienia w wycenach oraz opóźnienia w realizacji transakcji uniemożliwiają zarabianie na rynku funduszy oparte o aktywne zarządzanie.

Fundusze to nie giełda – z uwagi na swoją małą zmienność są doskonałym sposobem na bezpieczne zarabianie. I – jak pokazuje szczegółowy raport – strategia bez trudu zarabia lepiej niż najlepsze fundusze akcji. Nawet uwzględniając podatki i opóźnienia w trakcie trwania konwersji.

Podane wyniki uwzględniają dodatkowo wpływ inflacji.

Wynik 6 lat

Klikając wykres otworzy się powiększony rysunek – pokazujący porównanie strategii do najlepszego/ najgorszego funduszu akcji. W przypadku inwestycji 6-letniej doskonale widoczne jest podejście strategii: Nie staraj się zarabiać jak najwięcej za wszelką cenę. Zarabiaj rozważnie przy niewielkim ryzyku niewiele mniejszego zysku.

Były takie sytuacje, gdy strategia zarabiała mniej niż najgorszy fundusz akcji. Ale … za to gdy inwestor w funduszu akcji miał pecha – zysk w 6 lat czasem był gorszy niż inflacja strategia zarabiała średniorocznie 7% ponad inflację.

W okresie 6 letnim wyniki strategii zmieniają się – zależnie od dnia rozpoczęcia inwestycji od 7 do 14%.

Wynik 8 lat

Wydłużenie okresu inwestycji do 8 lat niewiele zmienia wyniki strategii. To nadal od 7% do 14% średniorocznie ponad inflację. To pokazuje stabilność wyników strategii.

Najczęściej uzyskiwane wyniki to przedział 10-12% średniorocznie. Wyniki od 12% do 14% występowały z podobną częstością. Na wynik lepszy niż 14% można było liczyć tylko w najlepszych dniach.

Wynik 10 lat

Wydłużenie okresu inwestycji jeszcze bardziej stabilizuje wyniki. To 8-12% średniorocznie ponad inflację.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz