Archiwum

Strategia: Opiekun Zysku ? polisa kontra zasada Kup i trzymaj

Wyniki strategii to 10-15% średniorocznie ponad inflację. Już po odjęciu kosztów polisy, podatku oraz po uwzględnieniu inflacji. Mało? To więcej niż 25% bez uwzględniania tych elementów… Kliknij wykres aby obejrzeć porównanie z najlepszym i najgorszym funduszem akcji…

Do wyników podam tylko krótki komentarz.

W długim okresie wyniki stabilizują się. Gdy mieliśmy pecha – zysk był „jedynie” 10%. To więcej niż najlepsze fundusze akcji. Mając szczęście – wynik mógł wynieść nawet 15% średniorocznie.

Jakie wyniki uzyskuje strategia w krótkich okresach czasu?

Im krótszy czas – tym bardziej „rozchwiane wyniki”.  Im dłuższa inwestycja – tym wyniki bardziej stabilne.

[stextbox id=”info” caption=”Strategia jest strategią długoterminową i realizuje następujący cel:”]

Rozsądny zysk przy minimalnym ryzyku nieco niższego zysku. Czyli nie próbuje zarabiać za wszelką cenę jak najwięcej. Za to w najgorszych przypadkach (np. inwestycji na górce) w okresie 10-letnim zawsze zarabiała ponad 9% ponad inflację.[/stextbox]

Wynik 6 lat (10-20% średniorocznie ponad inflację)

Zdarzało się, że wynik strategii był gorszy niż najlepszego funduszu akcji. Ale… gdy strategia miała „słabe dni” zarabiając 10% średniorocznie, niektóre fundusze akcji w tych dniach miały wynik za okres 10 letni niższy niż wyniosła inflacja.

Wykresy pokazują porównanie strategii do jednego z najsłabszych w długim terminie funduszy akcji. Klikając wykres można zobaczyć porównanie do najlepszego i najgorszego funduszu akcji.

Zdarzało się, że wyniki strategii były niższe niż 12%. Ale najczęściej mieściły się w przedziale od 12-15%. Ponad 18% zarobił co ósmy inwestor – zależnie od tego, w którym dniu zainwestował.

Wynik 8 lat (10%-18% średniorocznie ponad inflację)

Na wykresie słupkowym (powyżej) doskonale widać stabilność inwestycji w ramach strategii. Fundusze akcji w 8 lat czasem zarabiały mniej niż inflacja. Wyniki strategii w tym samym czasie – to najczęściej od 13-15% średniorocznie (pomarańczowy obszar na wykresie kołowym).

Podane wyniki to wyniki uzyskane w ramach polisy inwestycyjnej

Po podliczeniu rocznego kosztu polisy (3%) oraz podatku zapłaconego na końcu. Jak widać – aktywne zarządzanie jest możliwe.

I nie musi to oznaczać „skakania między funduszami co kilka tygodni”. Wystarczy kilka rozsądnych operacji w ciągu roku.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz