Archiwum

Strategia Opiekun Zysku w roku 2012 (wyniki)

Strategia Opiekun Zysku 10/15 to strategia długoterminowa (dedykowana dla inwestycji ponad 5 letnich). Wyniki roczne nie są najlepszym sposobem oceny takich strategii. Ale, skoro często padają takie pytania – przygotowałem szczegółową analizę ubiegłorocznego wyniku strategii.

Strategia Opiekun Zysku w 2012: sygnały

Działając ściśle według zasad działania strategii Opiekun Zysku – alarmy były generowane w następujących dniach:

 • Początek roku: inwestowanie w fundusze bezpieczne
 • 31.01.2012: inwestowanie w fundusze akcyjne
 • 19.05.2012: inwestowanie w fundusze bezpieczne
 • 04.07.2012: inwestowanie w fundusze akcyjne

Wynik strategii za rok 2012

Wyniki podstawowe strategii przedstawiam w dwóch wersjach:

 • model szybkiej konwersji (i dodatkowe comiesięczne zmiany między funduszami)
 • model standardowej (wolnej) konwersji (bez comiesięcznych dodatkowych zmian między funduszami)

Dla umożliwienia porównania wyników strategii do alternatywnych inwestycji (lokata, indeks giełdy w Warszawie) na tym etapie pomijam kwestie podatkowe.

Wyniki uwzględniają opóźnienia transakcji i opóźnienia ‚sygnału’

W obliczeniach uwzględniam:

 • opóźnienia transakcji (szybka konwersja): zakup i sprzedaż funduszu realizowane po cenie z dnia D+2 po otrzymaniu sygnału, dodatkowo opóźnienie D+1 sygnału w stosunku do wycen
 • opóźnienia transakcji dla standardowej (wolnej) konwersji : sprzedaż funduszu realizowana w dniu D+2, zakup nowego w dniu D+5, dodatkowo opóźnienie D+1 sygnału w stosunku do wycen.

Obliczenia nie uwzględniają podatku.

W czasie trwania sygnału: inwestowanie w fundusze akcji – do portfela dobierane mogą być wszystkie fundusze akcji krajowych.
W czasie trwania sygnału: inwestowanie w fundusze bezpieczne – do portfela dobierane mogą być wszystkie fundusze obligacji, pieniężne i gotówkowe.

Wyniki w poszczególnych produktach inwestycyjnych

Działania ściśle według wskazań strategii mogą istotnie różnić się między sobą. Wynik zależy od:

 • dostępności krajowych funduszy akcji / niskiego ryzyka w produkcie inwestycyjnym
 • sposobu inwestowania (jednorazowe, systematyczne, niesystematyczne)
 • sposobu doboru funduszy do portfela (profil ryzyka w rankingach)
 • szybkości działania inwestora (zlecenia transakcji w dniu alarmu, czy też z opóźnieniem)

Jeżeli inwestor posiada produkt inwestycyjny, w którym ma do dyspozycji jedynie 2 lub 3 krajowe fundusze to oczywiście wynik strategii będzie w takim produkcie znacznie niższy. Jeżeli inwestor posiada produkt oferujący wyłącznie fundusze jednego TFI to także nie może oczekiwać wysokich wyników inwestycji (z uwagi na duże ograniczenia inwestycyjne). Tu już sama strategia nie wystarczy.

Produkty z małą ilością funduszy uzyskują przy stosowaniu w sposób automatyczny strategii Opiekun Zysku 10/15 wyniki słabsze od produktów z dużymi możliwościami inwestycyjnymi – ale w długim okresie (a temu dedykowana jest strategia) wyniki są i tak znacznie wyższe niż pasywnego inwestowania na zasadzie Kup i Trzymaj.

Dlatego:

 • w portalu udostępniamy wiele dodatkowych narzędzi (choćby najprostszy: Kroczący Stop Loss) aby można było wykorzystać inne kategorie funduszy – np. fundusze zagraniczne. I tym samym mieć możliwość generowania dodatkowych zysków przy niewielkim zaangażowaniu czasowym,
 • rozważając wybór produktu inwestycyjnego warto zwrócić uwagę na możliwości inwestycyjne – chcąc stosować po prostu gotową strategię warto zapewnić sobie dostęp do kilku funduszy akcji krajowych i krajowych obligacji, a chcą poszukiwać większych zysków przy niewielkim zaangażowaniu czasowym w inwestycję – produktów oferujących fundusze zagraniczne. Minimalna rozsądna do inwestowania ilość funduszy to w mojej ocenie 40. Mniej niż 40 funduszy w produkcie to bardzo ograniczone możliwości inwestycyjne.

Warto pamiętać: można zarządzać nawet produktem, który ma 20 funduszy. Ale wyniki będą znacznie niższe niż produktów z np. 50 funduszami.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3