Strategia Opiekun Zysku 10/15 to strategia długoterminowa (dedykowana dla inwestycji ponad 5 letnich). Wyniki roczne nie są najlepszym sposobem oceny takich strategii. Ale, skoro często padają takie pytania – przygotowałem szczegółową analizę ubiegłorocznego wyniku strategii.
Strategia Opiekun Zysku w 2012: sygnały
Działając ściśle według zasad działania strategii Opiekun Zysku – alarmy były generowane w następujących dniach:
- Początek roku: inwestowanie w fundusze bezpieczne
- 31.01.2012: inwestowanie w fundusze akcyjne
- 19.05.2012: inwestowanie w fundusze bezpieczne
- 04.07.2012: inwestowanie w fundusze akcyjne
Wynik strategii za rok 2012
Wyniki podstawowe strategii przedstawiam w dwóch wersjach:
- model szybkiej konwersji (i dodatkowe comiesięczne zmiany między funduszami)
- model standardowej (wolnej) konwersji (bez comiesięcznych dodatkowych zmian między funduszami)
Dla umożliwienia porównania wyników strategii do alternatywnych inwestycji (lokata, indeks giełdy w Warszawie) na tym etapie pomijam kwestie podatkowe.
Wyniki uwzględniają opóźnienia transakcji i opóźnienia ‚sygnału’
Wyniki w poszczególnych produktach inwestycyjnych
Działania ściśle według wskazań strategii mogą istotnie różnić się między sobą. Wynik zależy od:
- dostępności krajowych funduszy akcji / niskiego ryzyka w produkcie inwestycyjnym
- sposobu inwestowania (jednorazowe, systematyczne, niesystematyczne)
- sposobu doboru funduszy do portfela (profil ryzyka w rankingach)
- szybkości działania inwestora (zlecenia transakcji w dniu alarmu, czy też z opóźnieniem)
Jeżeli inwestor posiada produkt inwestycyjny, w którym ma do dyspozycji jedynie 2 lub 3 krajowe fundusze to oczywiście wynik strategii będzie w takim produkcie znacznie niższy. Jeżeli inwestor posiada produkt oferujący wyłącznie fundusze jednego TFI to także nie może oczekiwać wysokich wyników inwestycji (z uwagi na duże ograniczenia inwestycyjne). Tu już sama strategia nie wystarczy.
Produkty z małą ilością funduszy uzyskują przy stosowaniu w sposób automatyczny strategii Opiekun Zysku 10/15 wyniki słabsze od produktów z dużymi możliwościami inwestycyjnymi – ale w długim okresie (a temu dedykowana jest strategia) wyniki są i tak znacznie wyższe niż pasywnego inwestowania na zasadzie Kup i Trzymaj.
Dlatego:
- w portalu udostępniamy wiele dodatkowych narzędzi (choćby najprostszy: Kroczący Stop Loss) aby można było wykorzystać inne kategorie funduszy – np. fundusze zagraniczne. I tym samym mieć możliwość generowania dodatkowych zysków przy niewielkim zaangażowaniu czasowym,
- rozważając wybór produktu inwestycyjnego warto zwrócić uwagę na możliwości inwestycyjne – chcąc stosować po prostu gotową strategię warto zapewnić sobie dostęp do kilku funduszy akcji krajowych i krajowych obligacji, a chcą poszukiwać większych zysków przy niewielkim zaangażowaniu czasowym w inwestycję – produktów oferujących fundusze zagraniczne. Minimalna rozsądna do inwestowania ilość funduszy to w mojej ocenie 40. Mniej niż 40 funduszy w produkcie to bardzo ograniczone możliwości inwestycyjne.
Warto pamiętać: można zarządzać nawet produktem, który ma 20 funduszy. Ale wyniki będą znacznie niższe niż produktów z np. 50 funduszami.
Jesli mozna zapytac, jakie byly wyniku w -powiedzmy 10- poprzednich latach?
Rok 2011 podsumowany w artykule:
https://blog.opiekuninwestora.pl/opiekun-zysku-w-2011-roku/
I jeżeli ktoś inwestował wykorzystując dodatkowe możliwości portalu http://www.opiekuninwestora.pl (gotowa strategia to tylko jedna dziesiąta możliwości) lub przynajmniej wysłuchał bezpłatnych szkoleń organizowanych w momencie zmiany sygnałów – mógł uzyskać znacznie lepszy wynik:
https://blog.opiekuninwestora.pl/gotowa-strategia-to-nie-wszystko/
Wyniki długoterminowe – wkrótce.
Jak się ma ilość funduszy do ich wartości w poszczególnych polisach,np Aegon do Skandia czy Generali- może to Pan przedstawić w nowym artykule?.