Archiwum

Skandia zmienia podmiot zarządzający Portfelami Modelowymi

Skandia poinformowała, że zmieniła firmę zarządzającą portfelami modelowymi. Zamiast Noble Funds TFI portfelami zarządzać będzie Union Investment.

Portfele Modelowe to rozwiązania inwestycyjne, w których to zarządzający dokonuje za inwestora zmian między funduszami. Wygodne. Ale czy zyskowne?

Wyniki portfeli modelowych

W roku 2009 opublikowaliśmy raport na temat portfeli modelowych i ich wyników. Pokazywał już wtedy wyraźnie, że … z tym zarządzaniem nie wygląda najlepiej. Szczególnie w przypadku portfeli Aktywnej Alokacji, które jakoś tej alokacji w czasie spadków na giełdach nie zmieniały. Pokazaliśmy już wtedy dlaczego tak się dzieje…

W portalu Opiekun Inwestora wyniki tych portfeli publikujemy od 1.1.2011 roku. W przypadku Skandia wyniki portfeli modelowych od 1.1.2011 wyglądają następująco:

skandia-pm

Jak widać zarządzanie portfelami wygląda na dość ‚pasywne’ – kształt każdego z wykresów jest identyczny – różni się jedynie procentowym udziałem akcji w portfelu.

W przypadku funduszy PM1, PM2 czy PM3 to całkiem naturalne. Natomiast portfel PM4, który zgodnie z założeniami ma możliwość ucieczki do rynku obligacji gdy giełdy tracą zachowywał się minimalnie lepiej niż portfel PM3 (czyli portfel akcyjny). I zysk po 2,5 roku jest zbliżony do zera.

Warto pamiętać:

  • portfel akcyjny PM3 – będzie zawsze inwestował w fundusze akcji, niezależnie od tego czy giełdy zarabiają czy tracą
  • portfel zrównoważony PM1 – będzie inwestował 30-70% w fundusze akcji, niezależnie od tego czy giełdy zarabiają czy tracą (z uwagi na swoje limity inwestycyjne
  • portfel stabilnego wzrostu PM2 – będzie inwestował minimum 60% w fundusze obligacji, także w czasach gdy fundusze obligacji tracą
  • portfel aktywnej alokacji PM4 – teoretycznie ma możliwość inwestowania od 0-100% w akcje. Wszystko wskazuje na to, że tylko teoretycznie.

Informacje o zasadach działania portfeli są ogólnodostępne, przykładowo dla PM1 (zrównoważony) założenia są następujące:

skandia-pm1

 

 

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz