Archiwum

Skandia – promocja Spokojny/Dynamiczny kurs

Nieco w ostatniej chwili (promocja trwa do 7 lipca) w odpowiedzi na pytania czytelników „Czy możliwe jest zapewnienie zysku w wysokości 15% przez Skandię w ramach promocji) przygotowałem krótką analizę tej oferty. To dobry przykład jak wiele znaczą „gwiazdki” i „drobny druczek” 🙂

Krótko na temat oferty promocyjnej

Promocja dotyczy wpłat dodatkowych na konto dodatkowe.

Brak opłaty manipulacyjnej

W ramach promocji Skandia rezygnuje z pobierania opłaty manipulacyjnej 2% od takich wpłat (w produktach, gdzie taka opłata obowiązuje).

[stextbox id=”info” caption=”Czy warto skorzystać?”]Jeżeli jest to inwestycja jednorazowa zaplanowana na lata – czemu nie. Jeżeli ma to być wpłata na mniej niż 4-5 lat to … raczej nie.[/stextbox]

Dlaczego przy krótkiej inwestycji nie jest to moim zdaniem opłacalne rozwiązanie? Ponieważ pobierana jest opłata za zarządzanie, która ma uzasadnienie (patrząc od strony zysków) przy aktywnym inwestowaniu i korzystaniu z tzw. korzyści podatkowej. Ta promocja zakłada z góry narzucony skład portfela, a tym samym brak możliwości aktywnego zarządzania.

W krótkim (do 5 lat ) okresie zyski z braku podatku Belki są niższe niż koszty produktu. Dlatego na krótki termin pieniądze warto inwestować raczej w platformach inwestycyjnych typu mBank.

Dwie strategie do wyboru

Inwestor może wybrać jedną z dwóch strategii:

  • spokojny kurs – 15% zainwestowane zostanie w fundusze dynamiczne, 85% w fundusze stabilne (pieniężne, obligacji)
  • spokojny kurs – 60% zainwestowane zostanie w fundusze dynamiczne,40 % w fundusze stabilne (pieniężne, obligacji)

Skład portfela nie jest znany – będzie utworzony przez zarządzających.

Ciekawy jest zestaw funduszy w części agresywnej dla strategii „spokojny kurs”. Są tam tylko dwa fundusze: Quercus Lev i Quercus Short. Twórcy tej strategii, jeżeli wybiorą jakąś kombinację tych dwóch funduszy – będzie to oznaczało „na siłę” używanie tychże – z uwagi na ich wzajemne wykluczanie się. Jeżeli w 100% wybrany zostanie fundusz Quercus Lev oznaczać to będzie tak naprawdę większe niż 15% ryzyko – ponieważ fundusz ten ma 2x większe wahania niż indeks giełdowy WIG20.

Strategia aktywowana jest na dokładnie 1 rok

Po roku środki z wpłaty dodatkowej przeksięgowane zostaną na fundusz Noble Skarbowy.

Moim zdaniem

Przy inwestycji trwającej 1 rok zastosowałbym raczej strategię opartą o fundusze agresywne wspomagane Kroczącym Stop Loss, np. dla rynków zagranicznych niż godzenie się na świadome przechowywanie 60% środków w funduszach akcyjnych bez żadnej kontroli podczas ew. spadków na giełdach, i nie wykorzystania w pełni potencjalnych wzrostów.

15,5% w reklamie. Ile tak naprawdę?

Reklama promocji brzmi następująco:

[stextbox id=”info”]Procenty mówią same za siebie. Tylko po 10 miesiącach od startu pierwszej promocji od Składki Dodatkowej korzyści klientów wynoszą 15,5%** dla portfela o bezpiecznym profilu! Dla porównania na dobrej lokacie bankowej można zarobić 5% rocznie.[/stextbox] Dla porównania podano lokatę bankową: 5%.

15% w bezpieczny sposób. A co zapisano małym druczkiem?

**Wynik  portfela  ?Twoja Nawigacja? w  ramach  promocji  od  Składki Dodatkowej w  okresie  od  30.06.2010  do  30.04.2011  z  uwzględnieniem:  podwyższonej  alokacji  środków  na  poziomie  4% wpłaconej Składki Dodatkowej oraz rezygnacji z opłaty wstępnej od Składki Dodatkowej 2%. Skandia  informuje, że  inwestycje w ubezpieczeniowe  fundusze kapitałowe są związane z ryzykiem inwestycyjnym  ? wartość  jednostek  funduszy może  ulec  zmianie wraz  ze  zmianą  sytuacji  na  rynkach  kapitałowych,  a  Skandia  nie  zapewnia  osiągnięcia  określonych wyników  inwestycyjnych oraz nie gwarantuje utrzymania wpłaconego kapitału.

Czyli tłumacząc na język takiej inwestycji w ramach nowej promocji:

  • 15,5% dotyczy historycznego 10-miesięcznego wyniku portfela „Twoja Nawigacja”
  • uwzględnia 2% nie pobranej opłaty manipulacyjnej
  • uwzględnia 4% bonus dodawanego do tamtej promocji (tego bonusu w nowej promocji już nie ma)
  • nie uwzględnia opłaty za zarządzanie od środków na koncie dodatkowym (przyjmijmy 2%)

W rzeczywistości inwestor zarobił dobrze, lepiej niż lokata. Ale gdyby uwzględnić warunki bieżącej promocji (brak bonusu 4%), i porównać do inwestycji poza polis (brak opłaty manipulacyjnej i brak opłaty za zarządzanie), to porównywać powinniśmy raczej zysk (przed opodatkowaniem) około: 15,5%-4%-2%-2% = 7,5%. Taki zysk poza polisą odpowiadałby realiom nowej promocji. Zasotosowano tu zabieg „niepobrane opłaty są zyskiem” – a inwestorzy nie pamiętają, że opłat można nie ponosić w innych platformach inwestycyjnych.

Informacja dodatkowa: to, że moim zdaniem promocja nie jest bardzo atrakcyjna nie oznacza, że same polisy nie są atrakcyjne od strony zysków. Są – o ile inwestujemy aktywnie, i wykorzystujemy to za co płacimy. Promocja ta zakłada kolejne bierne inwestowanie – i pokazuje jak wiele znaczą dwie małe gwiazdki przy analizie kolejnej promocji.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz

  • Witam, posiadałem Twoją Nawigację w tym okresie, który jest pod gwiazdką, gdyż miałem od 30.06.2010 do 30.06.2011 r. i mogę jedynie powiedzieć, że ten zysk 15,5 % to jest tylko w teorii, bo po odjęciu kosztów zarządzania, opłaty manipulacyjnej i tego bonusu, to w rzeczywistości mogło tyle wyjść jak Pan napisał, że jest to około 7,5% gdyż tyle faktycznie po roku otrzymałem…
    Jeszcze 30.06 Skandia napisała mi maila, że dziękuję za skorzystanie z promocji i w ramach tego, że nie konwertowałem pieniędzy na inne konto czy też fundusze to w gratisie właśnie dają mi 4%, które mi wpłacili na Noble Fundusz Pieniężny. Zastanowiłem się chwilę, że niby jak tak dobrze im te fundusze wzrastały, to po co dawaliby jeszcze te 4% ale teraz po tym artykule i po własnym doświadczeniu wiem dlaczego. Napisali również że w lipcu i sierpniu kolejne promocje tego typu szykują. Niestety nie skorzystam, bo od 01.07 postanowiłem korzystać z Opiekuna Zysku i Kroczącego Stop Loss i uważam, że będzie to bardziej odzwierciedlało to co dzieje się na rynku i szybkie reagowanie, niż to, że zainwestowałem i nie miałem wpływu na wartość inwestycji i na jej zmianę. Zmiana z Twojej nawigacji na inne fundusze była możliwa w każdej chwili tylko wtedy nie dostawałoby się tych 4% za brak konwersji. Dziękuję za artykuł i Pozdrawiam