Archiwum Emerytura IKZE

Sezon na reklamy IKZE trwa!

O tym nie dowiesz się w okienku bankowym…

podatki-sa-beeJak zwykle pod koniec roku nasze skrzynki pocztowe zalewają reklamy IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), a w okienkach bankowych trwa zachęcanie do korzystania z ulgi podatkowej. Z każdej strony krzycząc: „Otrzymaj zwrot z podatku”, „Gwarantowane 18% zysku w PIT”, „Zainwestuj 1000 zł, odbierz 180 zł zysku”, „najlepsza inwestycja” itp. Marketerzy mają naprawdę świetne pomysły – hasło, że podatki są beeeee bardzo mi się podoba (oferta Union Investment)!

Większość z reklam będzie zachwalać „ulgę podatkową” oraz „brak podatku Belki”. Oczywiście nie wspominając o mniej przyjemnych cechach tych produktów inwestycyjnych, których większość wpłacających nie zna, nie wie i nie rozumie.

IKE lub IKZE może być świetnym sposobem na inwestowanie. Ale nie zawsze i nie dla każdego. ‚Ulga podatkowa’, jak dobrze policzyć nie jest znów warta aż tyle … W okresie samych reklam i samego zachwalania postanowiłem prześwietlić szczegółowo te elementy tych rozwiązań, o których reklamy i foldery reklamowe milczą.

Proszę mnie nie zrozumieć źle. Są sytuacje gdzie pierwszą moją poradą inwestycyjną jest w pierwszej kolejności otworzenie IKE lub IKZE. Jednak wielu inwestorów, gotowych pochylić się trochę nad tematem ulg podatkowych, po sprawdzeniu kilku prostych obliczeń i rzadko poruszanych cech tych produktów zauważy, dlaczego … mam już trochę dość publikacji bezkrytycznie wychwalających ulgę podatkową bez pokazania całej otoczki tych inwestycji.

Zapraszam na cykl publikacji: „Tydzień z IKE / IKZE”

W kolejnych artykułach dowiesz się:

 1. Kiedy wybrać IKE, kiedy IKZE a kiedy tych rozwiązań unikać!
 2. Czym jest konstrukcja prawna IKE / IKZE i jakie ulgi podatkowe oferuje
 3. Ile naprawdę warta jest korzyść podatkowa w IKZE (zwrot podatku w PIT)
 4. Co się bardziej opłaca: IKE czy IKZE? Tego dotychczas nikt wprost nie policzył!
 5. Formy inwestowania w IKE / IKZE – przegląd możliwości
 6. Syndrom ‚inwestora ogrodnika‚ 🙂
 7. Ukryte ryzyka produktów IKZE, o których nikt nigdy nie informuje
 8. Wybieramy IKZE – na co zwrócić uwagę (przykładowe ‚pułapki’ wybranych umów na IKZE)
 9. Matematyka IKZE – IKZE czy inwestycje w zwykłe fundusze inwestycyjne?
 10. Matematyka IKZE – IKZE czy polisa czysto inwestycyjna (fundusze UFK)?
 11. Statystyki IKE i IKZE – czyli skąd tak małe zainteresowanie
 12. Podsumowanie cyklu – czyli ponowne wyjaśnienia: kiedy wybrać IKE, kiedy IKZE a kiedy tych rozwiązań unikać
 13. Sesja pytań i odpowiedzi na temat IKE / IKZE

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, na które warto przygotować odpowiedź – zadaj je w komentarzu! Uwzględnię je w kolejnych publikacjach.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz