Archiwum

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – ukryte ryzyka, o których możesz nie wiedzieć!

Wsłuchanie się wyłącznie w zachwalanie ‚zwrot z podatku PIT’ w ramach IKZE może spowodować, że inwestor nie wczyta się w założenia ustawy o IKZE, lub przystępując do danego IKZE nie przeczyta warunków umowy (które większość punktów wyprowadzają wprost z ustawy).

Po dokładnej analizie pojawia się kilka ryzyk, które inwestor powinien brać pod uwagę.

Co jeszcze, oprócz zwrotu z PIT warto wiedzieć o IKZE?

Ograniczenia inwestycyjne (forma rachunku oszczędnościowego)

Dotyczą głównie inwestowania w IKZE w formie rachunku oszczędnościowego. Tu niechlubnym rekordzistą będzie IKZE w Nationale Nederlanden, oferujące rachunek oszczędnościowy IKZE z oprocentowaniem … 1% (z miesięczną kapitalizacją odsetek, co daje … 1,01%).

1% ale bez podatku! Inwestorzy powinni powiedzieć „Nie dziękuję” – pierwsza lepsza lokata da zysk po opodatkowaniu większy niż 1%…

Mały wybór ofert lokacyjnych IKZE, i jak widać na przykładzie rzadko kto zaoferuje faktycznie coś konkurencyjnego dla normalnej lokaty.

Ograniczenia inwestycyjne (forma funduszy inwestycyjnych)

Duże ograniczenia inwestycyjne: dostępne wyłącznie fundusze jednego TFI, zmianę IKZE (czyli producenta) można robić raz do roku (wcześniej mogą wystąpić opłaty). Mała liczba funduszy w danym IKZE, brak czystych tanich funduszy zagranicznych, małe możliwości dywersyfikacji, brak zróżnicowania dostępnych rynków będą dla bardziej aktywnych inwestorów bardzo dużym ograniczeniem.

Uważaj w co inwestujesz

Jeżeli ktoś nigdy nie oszczędzał inaczej niż na lokacie bankowym lub z obligacjach to … wybór IKZE opartego o rachunek maklerski lub o fundusze inwestycyjne może nie być udaną inwestycją. Fundusze i giełda – to inwestycja i tu trzeba inwestycją zarządzać.

IKZE jest produktem typowo emerytalnym

Jeżeli nie zamierzasz dotrwać z inwestycją do wieku 65 lat nie będzie aż tak atrakcyjne (to co otrzymaliśmy w ramach zwrotu z PIT trzeba będzie oddać w rocznym zeznaniu podatkowym).

Z IKZE przed terminem można wycofać się tylko w formie jednorazowej wypłaty

I to jest duży element ryzyka. Załóżmy, że inwestor (jest w I grupie podatkowej) w wieku 35 lat zaczął inwestować w IKZE i przez 15 lat odkładał na IKZE po 4.000 zł. Łącznie (pomińmy na razie zyski) zgromadził 60.000 zł. W tym czasie odebrał w ramach ulgi podatkowej 15*720 zł – czyli 10.800 zł. Przyzwoita sumka, nieprawdaż?

W wieku 45 lat decyduje, że jednak potrzebuje wypłacić 20.000. Tu inwestora spotka jednak blokada ustawowa – IKZE przed wiekiem 65 lat można wypłacić wyłącznie w formie jednorazowej wypłaty. Czyli musi wypłacić całą kwotę 60.000 zł. I tu pojawia się ryzyko. Całość tej wypłaty doliczana jest do dochodu inwestora w danym roku podatkowym. A to może spowodować, że część z wypłaty IKZE wpadnie w wyższy próg podatkowy (obecnie 32%).

Przykładowo – nasz inwestor zarabia 5 brutto miesięcznie. Czyli 60.000 zł rocznie. W roku 2015 limit dla wyższego progu podatkowego (32%) wynosi 85.528 zł. Jeżeli zdecydowałby się na wypłatę z IKZE kwoty 60.000 zł (musi wypłacić środki w całości) wtedy będzie to kosztowało nieco większy podatek:

 • 18% od 25.528 wypłacanych środków = 4595 zł
 • 32% od nadwyżki ponad próg podatkowy – czyli 32% od (60.000-25.528) = 11.031 zł.

Łącznie 15.628 zł podatku. Inwestor otrzymał w ‚zwrotach z podatku’ 10000 a oddał ponad 15000 zł.

Gdy masz 60 lat lub więcej…

Nie zapomnij o wymogu co najmniej 5 lat wpłat na IKZE. IKZE można otworzyć mając 70 lat, ale – nie zyskasz wtedy ‚na czysto’ 8% zakładając IKZE (dostając zwrot z podatku 18%) a po roku wypłacają zryczałtowanym podatkiem 10%! Trzeba w dowolnych 5 różnych larach kalendarzowych dokonać jakiejkolwiek, choćby symbolicznej wpłaty na IKZE.

Po osiągnięciu wieku 65 lat – zryczałtowany podatek 10%

Jeżeli spełniliśmy dodatkowy warunek (co najmniej 5 lat z wpłatami dowolnych kwot na IKZE) możemy już dokonać wypłaty. Ale… tutaj ustawodawca dał dwa warianty:

 • albo wypłata całości jednorazowa – wtedy nie można już nigdy więcej otworzyć nowego IKZE
 • albo wypłata w rocznych ratach realizowana przez producenta IKZE – to Ty jako inwestor określasz ile będzie tych rat – ale musi ich być co najmniej 10 (lub, jeżeli wpłaty na IKZE trwały krócej to na ten krótszy okres). Tutaj (Wg mojej wiedzy) jeżeli wybierasz model wypłat w ratach (bo chcesz nadal korzystać z obracania pieniędzmi w IKZE) to decyzja o ratalnej wypłacie jest nieodwołalna (czyli decydując się na wypłaty przez 10 lat nie możesz po 5 latach uznać, że chcesz wypłacić jednorazowo pozostałą część). Co w wieku emerytalnym jest raczej mało bezpiecznym posunięciem. Dlatego warto chyba jednak wybrać wypłatę jednorazową
 • po obu rodzajach wypłat nie można ponownie zakładać IKZE

o-ikze

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 5

 • Czyli generalnie biorąc nie opłaca się oszczędzać w IKZE. Lepiej założyć sobie lokatę/ kupić obligacje i trzymać na emeryturę. I wypłacić można w każdej chwili (bez podatku dodatkowego), i zmieniać fundusze, i nie ma żadnych ograniczeń by po wypłacie pieniędzy założyć sobie nową lokatę… A i stawki % można znaleźć wyższe niż 1%…

  • Tylko że w przypadku np. lokaty po wypłacie środków musimy jeszcze zapłacić podatek od zysków kapitałowych 19%. To chyba jedyna opcja zachęcająca do oszczędzania w ramach IKE czy IKZE,g gdzie tego nie ma.. no ale fakt stopa zwrotu jaka jest oferowana na rynku w IKE i IKZE jest bardzo mała…

 • Co w sytuacji, jeśli osoba osiągnęła już wiek emerytalny (posiadała IKZE), ale dokonywała wpłat krócej niż przez 5 lat. Jaki podatek zapłaci osoba uposażona po śmierci właściciela IKZE? Będzie to 10% czy 18%?

  • Panie Marku. Odziedziczone środki według ustawy są opodatkowane ryczałtowo 10% i w chodzą do masy spadkowej.

   W IKZE innym niż produkt ubezpieczeniowy nie ma pojęcia osoby uposażonej. Są albo osoby uprawnione, a gdy ich nie ma to działa prawo spadkowe i zgromadzone środki będą podzielone na spadkobierców. Tak jak inne składniki majątku.

   Jeżeli decyzją jest wypłata środków to będzie pobrany zryczałtowany podatek 10% (niezależnie od tego jak długo środki były gromadzone).

   Może to być też wypłata transferowa – na rachunek IKZE osób uprawnionych. Wtedy przy takim transferze podatku nie ma, ale środki są na koncie IKZE osoby upoważnionej. Ustawa nic nie mówi na ten temat – należy zakładać, że tu stosowane są już zasady dla IKZE danej osoby. Jeżeli nie oszczędzała przez 5 różnych lat to przy wypłacie pobrany byłby ten wyższy podatek. Warto więc co roku chociaż po 100 zł wpłacić aby jak najszybciej mieć spełniony warunek 5 lat wpłat.