Archiwum Emerytura IKZE

Ranking IKE / IKZE opartych o obligacje skarbowe i rachunki maklerskie

Tu sprawa jest bardzo prosta. Oba rodzaje inwestycji po opakowaniu w formie IKE i IKZE nie tracą na atrakcyjności (to po prostu te same obligacje skarbowe i ten sam rachunek maklerski). No, prawie – w przypadku rachunku maklerskiego forma IKE i IKZE ma kilka drobnych ograniczeń. W większości przypadków nieistotnych.

Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku lokat bankowych (te są w tej formie raczej nieopłacalne). Oraz w przypadku funduszy inwestycyjnych (które opakowane w formie IKE i IKZE mają wiele istotnych ograniczeń).

Natomiast w przypadku obligacji i rachunku maklerskiego nie ma żadnych wątpliwości. Jeżeli dziś takie inwestycje już realizujesz – to przenieś je do formy IKE / IKZE. Uwaga – nawet gdy nie zamierzasz inwestować aż do czasu emerytury.

Jeżeli kupujesz obligacje Skarbu Państwa

Mowa tutaj o zwykłym inwestowaniu – czyli kupowaniu tradycyjnych obligacji, a nie granie na rynku obligacji poprzez aktywne inwestowanie.

W takim przypadku nie ma się co zastanawiać. Inwestycja w takie obligacje w formie IKE będzie lepsza niż inwestycja w te same obligacje poza konstrukcją prawną IKE. Twoja oszczędność to 19% podatku od zysku.

Konto IKE-Obligacje jest prowadzone na podstawie Umowy, którą można podpisać wyłącznie w Oddziałach Banku Polskiego bądź Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP.

Więcej na ten temat na stronach PKO BP.

Jeżeli już inwestujesz na GPW np. kupując akcje

I dobrze czujesz się w tym rodzaju inwestycji – wpłacaj maksymalne limity na IKZE rachunku maklerskiego a potem na IKE w formie rachunku maklerskiego.

IKZE w tej formie dostępne są w biurach maklerskich poniższych banków:

Te same banki prowadzą także IKE w formie rachunku maklerskiego.

Jeżeli nie inwestujesz na giełdzie – to pamiętaj, że forma ulgi IKE / IKZE to tylko konstrukcja prawna inwestycji. A wynik inwestycji zależy od wykorzystania instrumentów finansowych – w tym przypadku giełdy.

Dlatego – rachunek makerski w formie IKE i IKZE jest wręcz obowiązkowy dla osób, które na giełdzie i tak inwestują.

IKE / IKZE jako rachunek maklerski nawet gdy nie są to cele emerytalne

W przypadku IKE czy IKZE opartego o rachunek maklerski (w innych przypadkach też, ale tu jest to najbardziej widoczne) warto posiadać, nawet jeżeli nie są to pieniądze na cele emerytalne. Nawet gdy planujesz je wypłacić przed wiekiem emerytalnym.

Dlaczego?

 • w przypadku IKE :: w trakcie gdy pieniądze są w ramach IKE nie jest pobierany podatek Belki. Tak długo jak środki są w ramach IKE. Jeżeli wypłatę z IKE zrealizujesz przed wiekiem emerytalnym – zapłacisz podatek od wypracowanego zysku. Ale do tego czasu nie będzie żadnych podatków, które mogą pracować na dalsze zyski.
 • w przypadku IKZE :: tu w ogóle nie ma podatku Belki przy transakcjach. Nawet w momencie wypłaty. Czyli wypłacając pieniądze z IKZE wcześniej niż w wieku 65 lat i tak uzyskujesz sporą oszczędność – na reinwestowaniu niezapłaconego podatku Belki. Jeżeli na IKZE giełdowe wpłacisz w kilka lat łącznie np. 10.000 zł (otrzymasz zwrot z PIT np. 1800 zł) a po kilku latach Twoje inwestycje zarobią 10% i do wypłaty będzie 11.000 (a Ty nie masz jeszcze wieku 65 lat) i te pieniądze wypłacisz, to zapłacisz według stawki podatkowej np. 18% od całej kwoty 11.000 zł. Czyli: oddasz od kapitału (10.000) to co dał zwrot z PIT. A od wypracowanego zysku 1000 zł zapłacisz … 18% podatku (Zamiast 19%). Czyli kolejna korzyść.

Jedynym ryzykiem jest wejście przy wypłacie w wyższy próg podatkowy. Oraz – oczywiście polityczne majstrowanie przy IKE /IKZE, które przecież może zmienić obowiązujące tu warunki.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3

 • Witam,
  Dziwi mnie jedno, każdy kto liczy opłacalność IKZE zawsze bierze pod uwagę że przy wypłacie oszczędzający będzie miał zysk. Natomiast bardzo dużo grupa oszczędzających będzie miała słaby zysk ( mniej niż 10% ), brak zysku a nawet stratę. Nikt tego nie bierze pod wagę w swoich obliczeniach, a ten co będzie na minusie jeszcze zapłaci 10% od całości, czyli jeszcze mocno podbije straty…….

  • Świetne spostrzeżenie. Dziękuję.
   I tu ciekawostka:
   jeżeli inwestując w IKZE inwestor straci to … na korzyści podatkowej ‚zarobi’ więcej (niestety straci na samej stracie) 🙂
   Podatek na końcu jest ryczałtowy: 10% od wypłaty. Jeżeli zainwestuję przez np. 5 lat łącznie 20.000 zł (i otrzymam zwrot 18%) a następnie w wyniku złych decyzji inwestycyjnych stracę 5.000 i na końcu do wypłaty mam 15.000 zł. To podatek 10% ryczałtowy płacę od 15.000 zł (czyli 1500 zł zamiast 2.000 gdybym na inwestycji wyszedł na zero).

   Małe to pocieszenie – zaoszczędziłem 500 zł na podatku, ale straciłem 5.000.

   Choć z drugiej strony można powiedzieć, że konstrukcja podatkowa IKZE powoduje, że jeżeli tracimy to 10% straty rekompensuje nam ‚korzyść podatkowa’.