Archiwum

Nowe fundusze w ofercie Quercus TFI. Gold Lev / Short, OIL Lev / Short, Wheat Lev / Short

Dziś do dystrybucji wchodzą nowe fundusze z oferty Quercus TFI oparte o indeks cen złota, ropy naftowej oraz pszenicy. Fundusze w wersji LEV odzwierciedlają 2-krotnie zmiany indeksu cen surowców, fundusze w wersji Short uzyskują wyniki odwrotne od wyników indeksu cen surowców.

Marcin Sobociński, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Quercus TFI S.A.  w komentarzu dla prasy użył nazwy Eurogeddon, niejako odwołując się do funduszu Opera TFI mówiąc „Dzięki nowym strategiom mamy nadzieję, że nasi Klienci będą przygotowani na praktycznie każdy scenariusz wydarzeń na rynkach finansowych ? od Eurogedonu po hossę.?

Parametry nowych funduszy

Quercus włączył nowe fundusze do parasola Quercus Parasolowy SFIO. Pozostał minimalny próg pierwszej wpłaty do funduszy w wysokości 200.000 pln.

W standardowym kanale dystrybucji (firmy DF) prowizja za wejście do parasola wynosi 2,80% (dla wpłat 200-250.000 zł), malejąc dla wyższych inwestycji (1% dla wpłat > 1.000.000 zł).

Dostępność nowych funduszy na początku pojawia się u następujących dystrybutorów:

Quercus TFI S.A., Partnerzy Inwestycyjni Sp. z o.o., Open Finance S.A., Getin Noble Bank S.A. (Noble Bank), BRE Wealth Management S.A., Bank Zachodni WBK S.A. (Departament Wealth Management), Private Wealth Consulting Sp. z o.o., Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o., Centralny Dom Maklerski Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Deutsche Bank PBC S.A., BRE Bank S.A. (MultiBank – Oddział Bankowościi Detalicznej), Raiffeisen Bank Polska S.A., Noble Securities S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. (Oddziaá – Dom Maklerski PKO Banku Polskiego w Warszawie), Bank DnB NORD Polska S.A., Dom Maklerski BZ WBK S.A.

Fundusze Quercus (short i lev) dostępne są obecnie w polisach inwestycyjnych Skandia,  Nordea i niektórych polisach Axa (bez limitów wpłat i bez prowizji od wpłaty). Zebrany kapitał w funduszach Wig20 short/lev to jedynie 90 mln pln – a to w mojej ocenie może być zachętą do poszerzenia kanału dystrybucji nowych funduszy o produkty UnitLink.

To fundusze, które nie boją się słowa spekulacja

W przypadku funduszy Quercus WIG20 Short/Lev czytając ich statuty funduszy po raz pierwszy pojawił się w nich zapis o przeznaczeniu wprost do krótkoterminowych spekulacji. Nie inaczej jest w przypadku funduszy Gold/ Oil/ Wheat. Cytuję:

Subfundusz przeznaczony  jest  również  dla  inwestorów,  którzy  planują  zabezpieczanie  pozycji,  którą  posiadają w innych  produktach  finansowych  lub  dokonujących  krótko-  lub  średnioterminowych  inwestycji  o charakterze spekulacyjnym.

O co oparte są wyniki funduszy?

Są to czyste fundusze typu indeksowego. Niezależne od wyników giełd. W pełni zależne od wyników indeksów cen ropy, złota i pszenicy. W przypadku tych funduszy nie ma tu pojęcia ryzyka walutowego – wyniki funduszy oparte są o indeksy wyceniane w dolarach. Nie występuje tu przeliczanie ceny surowca na złotówki.

Gold Short/Lev

Wyniki oparte o procentową  zmianę  kursu  kontraktów  futures  na  złoto GC Gold  Contract  o  dacie wygasania  poniżej  jednego  roku,  notowanych  na  rynku  COMEX  prowadzonym  przez  New York Mercantile Exchange

Oil Short/Lev

Wyniki oparte o dzienną  procentową  zmianę  kursu  kontraktów  futures  na  ropę  CL  Light  Sweet  Crude  Oil Futures  o  dacie  wygasania  poniżej  jednego  roku,  notowanych  na  giełdzie  New  York Mercantile Exchange

Wheat Short/Lev

Wyniki oparte o dzienną procentową  zmianę  kursu  kontraktów  futures  na  pszenicę Wheat Futures  o  dacie wygasania  poniżej jednego roku, notowanych na giełdzie Chicago Board of Trade.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4

  • Wycofanie IDEA TFI z oferty mBanku to oficjalna informacja z dnia dzisiejszego. Szczerze? Szkoda. Natomiast nie jestem do końca pewien czy wycofanie ma związek z ostatnią ‚wpadką’ funduszy IDEA. Takich decyzji nie podejmuje się w takim tempie, tym bardziej, że od strony merytorycznej nie ma nic co powoduje, że nagle te fundusze są mniej wiarygodne. Fundusz nie może zbankrutować, jedynie w przypadku np. wycofania przez inwestorów większości ulokowanych tam pieniędzy może zakończyć działalność i zostać „wchłonięty” przez inny funduszu.

   W 2009 roku fundusz Skarbiec Gotówkowy stracił 4% w jeden dzień. I jakoś do dziś fundusze Skarbca są w ofercie mBanku. Wycofanie ma po prostu charakter biznesowy. Kilka lat temu wycofano fundusze Millenium. Takie rzeczy u dystrybutorów się zdarzają.

 • Ale to byl obligacyjny a ten pieniezny wiec „bezpieczny”
  Zwyczajnie mbank boi sie wpadek bo nikt „nie sadzil” tez ze bedzie taki zjazd 

  • Skarbiec Gotówkowy był tak samo bezpieczny jak IDEA Premium. Oba to fundusze z grupy gotówkowych. Powiedziałbym, że w potocznym postrzeganiu fundusz Skarbiec Gotówkowy był nawet bardziej bezpieczny – gdyż klasyfikowany był w kategorii funduszy pieniężnych (czyli inwestujących w aktywa rynku pieniężnego, w tym obligacji skarbowych). W Opiekunie Inwestora oba fundusze należą do grupy Niskiego Ryzyka (nie ma grupy: bez ryzyka).

   Prawdziwych przyczyn wycofania raczej oficjalnie się nie dowiemy. Być może jest to element ‚marketingu’ – ‚My tego funduszu w ofercie nie mamy’. Zawsze można było usunąć ten jeden fundusz a zostawić pozostałe.

   Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz – że to IDEA nie chce być dłużej w mBanku. Zawsze lepiej sprzedać fundusz na własnej platformie z prowizją od wpłaty – nie dość, że się od razu trochę zarobi, to jednocześnie inwestor niechętnie szybko zmieni fundusz z uwagi na opłaty od wejścia …