Co na rynkach finansowych?

Pucz w Egipcie. Co z funduszami akcji afrykańskich?

Poprzednie zamieszki w Egipcie w 2011 i 2012 roku miały spory (negatywny) wpływ na wyniki funduszy inwestujących w tym regionie świata. Mieliśmy nawet wstrzymania odkupień jednostek w kilku funduszach z uwagi na zamknięcie giełdy w Egipcie.  Jaki wpływ mogłaby mieć korekta na giełdzie w Kairze na wyniki funduszy afrykańskich?

Po pierwsze: problemy mogą dotknąć także inne rynki

Ostatnie napięte miesiące na rynkach akcji pokazały, że zdarzają się chwilowe korekty po publikacji informacji, które trudno uznać za nie wywołujące emocji. Sytuacja w tym regionie ma także wpływ na ceny surowców i w ten sposób pośrednio wpływ także na inne rynki.

Tym tematem nie będziemy się zajmować. Z reguły takie informacje miały jedynie chwilowy wpływ na inne rynki. Przyjrzymy się samej sytuacji funduszy afrykańskich.

Polecam obserwować jak zareagują amerykanie (dziś giełda w USA odpoczywała z okazji 4.7).

Ile Egiptu jest w moim funduszu?

Inwestory posiadający fundusze akcji obejmujących region Afryki mogą zastanawiać się nad wpływem ewentualnej korekty na EGX 30 (indeks giełdy w Kairze) na własne inwestycje.

Warto pamiętać: nie mamy w Polsce dostępnego żadnego funduszu inwestującego tylko w Egipcie. Co najwyżej fundusze akcji regionalnych. A te jedynie w części zależą od wyników EGX 30.

Na podstawie najbardziej aktualnych na dzień dzisiejszy informacji, sytuacja poszczególnych funduszy wygląda następująco:

  • WIOF Eastern Mediterranean Performance  – Egipt 24% (największa pozycja to Turcja: 35%)
  • WIOF African Performance Fund – Egipt 23% (największa pozycja to Nigeria: 43%)
  • HSBC GIF Middle East And North Africa – Egipt 15% (benchmarkowo – w miesięcznych kartach fundusz nie pokazuje alokacji geograficznej)
  • Franklin MENA Fund – Egipt 12% (największa pozycja to Arabia Saudyjska: 37%)
  • Nordea Akcji Afrykańskich – Egipt 9% (największa pozycja to RPA: 33%)
  • Noble Fund Africa – Egipt 6% (największa pozycja to region: Afryka Subsaharyjska: 36% i Południowa 33%)
  • JPMorgan Emerging Europe Middle East And Africa Equity  – aktualnie nie inwestuje w Egipcie (w Afryce koncentruje się na części południowej: 36%)

Nie mamy więc sytuacji z dużym zaangażowaniem funduszy w rynku Egipskim. Na wyniki wpływać będą tym samym głównie inne rynki.

Wartości alokacji geograficznej w funduszach mogą ulegać zmianom. Przykładowo w grudniu 2010 roku fundusz Noble Africa miał ulokowane w Egipcie ponad 35% aktywów. Dziś – jedynie 6%. Zmiany te nie są nagłe – ale warto śledzić karty poszczególnych funduszy gdy istotna jest dodatkowa analiza sytuacji.

Giełdę w Egipcie można śledzić na bieżąco (http://www.egx.com.eg)

Dzisiejsza wycena była na plus.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz