Archiwum

Przegląd funduszy akcji tureckich dostępnych w Polsce

Inwestorzy zainteresowani rynkiem tureckim nie mogą narzekać. Na rynku mamy dostępnych 8 funduszy. Tylko jeden wymaga wysupłania na start co najmniej 100.000 zł.

Zachowanie funduszy w ostatniej sytuacji rynkowej

Czyli standardowa analiza portalu Opiekun Inwestora: analiza wyników miesięcznych, profil ostrożny, badany okres: ostatnie 3 miesiące.

Dla przypomnienia: tabela pokazuje miesięczne wyniki, jakie można było uzyskać inwestując w fundusze w dowolnym dniu w ostatnich 3 miesiącach.

Min – to największy pechowiec :), który kupił dany fundusz w ‚najgorszym’ dniu w ostatnim kwartale, a następnie po miesiącu go sprzedał (dokładniej: po 28 dniach).
Max
– to największy szczęściarz :), który kupił dany fundusz w ‚najlepszym’ dniu w ostatnim kwartale, a następnie po miesiącu go sprzedał (dokładniej: po 28 dniach).

Te dwie wartości pokazują potencjał możliwości funduszu w bieżącej sytuacji rynkowej.

Z kolei Ocena – to rodzaj ‚punktacji’. Dla profilu ostrożnego wartość ta oznacza, że w 3/4 przypadków miesięczne inwestycje w ostatnim czasie dawały wynik lepszy niż Ocena. Nie trzeba tego bardzo szczegółowo rozumieć – początkujący inwestorzy mogą ocenę traktować po prostu jako sposób na sortowanie tabeli wyników. Warto zwracać uwagę na wartości Min i Max. Mówią wiele o sytuacji funduszu.

Dla profilu ostrożnego najspokojniejszym funduszem okazał się Caspar. Jeżeli tracił to najmniej, ale gdy mówimy o zyskach – były tu w ujęciu miesięcznych analiz znacznie słabsze niż konkurencji. Na końcu zestawienia znajdziemy fundusz HSBC. Pozwalał uzyskać największe i najszybsze wzrosty, ale ceną za to były największe spadki w skali miesięcznych analiz.

Analiza rocznych wyników w ostatnich 2 latach

Czyli analiza długoterminowa. O ile w portalu zalecamy korzystać z analiz miesięcznych – to analizy w dłuższym okresie można wykorzystać opcjonalnie do bardziej złożonych analiz.

A taką będzie analiza rocznych wyników akcji tureckich z ostatnich 2 lat.

Tu analizujemy wyłącznie fundusze, które działały od co najmniej 2 lat, aby analiza była wiarygodna.

W przypadku HSBC Turkey wartość Min=-9,5% oznacza, że największy pechowiec, który kupił ten fundusz w najgorszym z możliwych dni w ostatnich 2 latach i dokładnie po roku od zakupu fundusz sprzedał – stracił 9,5%. Za to, jeżeli miał szczęście i trafił na najlepszy dzień do zakupu funduszu na dokładnie jeden rok – zarobił 73,9%. Ocena to 23% – czyli spośród wszystkich około 250 dni, w których można było w ostatnich 2 latach kupić fundusz HSBC i sprzedać dokładnie po roku czasu – 3/4 takich inwestycji zarabiało ponad 23%.

Dla porównania w najsłabszym funduszu w tym zestawieniu było to jedynie 8,7%.

Taka analiza studzi doskonale wybujałe oczekiwania inwestorów. Media będą pisać o zyskach ponad 50% na rynku tureckim. Ale – takie zyski uzyskała tylko część inwestorów, która w odpowiednim momencie dany fundusz kupiła i po roku sprzedała. Dla rocznych inwestycji jak widać zyski ponad 50% były w grupie tych funduszy rzadkością.

Najbardziej wymagający: Caspar Akcji Tureckich

To jednocześnie najbardziej ‚ostrożny’ z grupy porównywanych funduszy tureckich. Statut zakłada, że co najmniej 50% inwestycji stanowić będą akcje. To pozwala teoretycznie ograniczać zaangażowanie w akcje w czasie długotrwałej bessy na rynku tureckim. Pozwala, ale czy będzie realizowane?

Fundusz jest najbardziej wymagającym:

  • minimalna wpłata otwierająca rejestr w Caspar TFI to 100.000 zł
  • wg. mojej wiedzy nie jest dostępny na żadnej platformie bezprowizyjnej, a to oznacza, że bez indywidualnych negocjacji (i duuużej kwoty do zainwestowania) konieczna będzie poniesienie na starcie opłaty manipulacyjnej i dystrybucyjnej nawet na poziomie 3,5%

Najmłodszy w zestawieniu: UniKorona UniAkcje Turcja

Fundusz, który swoją premierę miał w kwietniu 2013 roku. W pierwszych miesiącach zdążył zebrać 12 mln aktywów pod zarządzanie.

Zgodnie ze statutem inwestuje co najmniej 66% w rynek akcji.

O ile miesiąc temu trudno było mówić o dużej dostępności tego funduszu – to dziś wszystko uległo zmianie. Fundusz można bezprowizyjnie nabyć na platformie BossaFund.pl prowadzonej przez Bank Ochrony Środowiska. Co ciekawe, funduszu nie ma w ofercie mBanku – mimo iż pozostałe fundusze UnionInvestment są tam dostępne…

Tylko w polisie: Aegon Akcji Tureckich

Fundusz dostępny wyłącznie w polisach inwestycyjnych AEGON.

W ostatnim roku zebrał w Polsce 60 mln aktywów (to fundusz zarządzany z Węgier). Aktualne zaangażowanie w akcje na giełdzie w Stambule w tym funduszu to 93% z przewagą sektora finansowego (prawie 40%) i przemysłu (20%).

Jeżeli ktoś jeszcze posiada: HSBC GIF Turkey Equity

Od czasu wycofania funduszu z oferty mBanku zakup możliwy jest w zasadzie wyłącznie przez jeden z produktów inwestycyjnych typu polisa inwestycyjna w PZU. Polityka HSBC polegająca na ograniczeniu dystrybucji swoich funduszy wśród inwestorów indywidualnych powoduje, że fundusz jest po prostu trudno dostępny.

Jeżeli już to z pewnością z opłatą manipulacyjną. Jego wyniki mocno związane są z silną ekspozycją na ten rynek. Fundusz obecnie inwestuje na giełdzie w Turcji 98,35% swojego portfela. Ponad 50% portfela to spółki z sektora bankowego. Fundusz cechuje silna koncentracja – 10 największych spółek w portfelu to 62% aktywów funduszu.

W polisie lub z prowizją: BNP Parvest Turkey Equity

Fundusz dostępny w polisach inwestycyjnych Generali lub w placówkach BNP Paribas – niestety z prowizją zaczynającą się od 3,5%.

Fundusz także skupia się głównie na sektorze bankowym. W portfelu około 45 papierów.

Największy polski: Arka Akcji Tureckich

Fundusz dostępny w produktach inwestycyjnych Axa, OpenLife (np. Better Future), oraz własnych produktach WBK. Oczywiście także jako typowy TFI z prowizją w sieci dystrybucji Arki.

W ostatnim roku fundusz zwiększył aktywa ponad dwukrotnie – do nieco ponad 300 mln zł.

Aktualne zaangażowanie w akcje w Turcji to około 92%.

Najbardziej agresywny: Quercus Turcja

Dostępny w polisach inwestycyjnych Nordea, Uniqa oraz PZU oraz we własnej sieci sprzedaży (tu już z prowizją).

Także skorzystał na hossie w Turcji – podwajając w ciągu roku aktywa w zarządzaniu do prawie 90 mln zł.

Aktualne zaangażowanie w akcje w Turcji to 99%. To najwięcej z dzisiejszego zestawienia. Portfel to około 45 akcji spółek tureckich.

Fundusz funduszu: Investor Turcja

Dostępny w platformach mBanku, BossaFund oraz polisach inwestycyjnych Nordea i PZU.

Jedyny w zestawieniu fundusz, którego inwestowanie polega na … kupowaniu innego funduszu. 85% portfela stanowi fundusz DWS Türkei.

Nieco większa dywersyfikacja – 10 największych spółek w portfelu to prawie 50%. Standardowo dla funduszy tego rynku większość to sektor bankowy i przemysłowy.

W kontekście inwestowania głównie w inny fundusz, i samodzielnego zarządzania jedynie 15% portfela i to na rynku gotówki i depozytu pobieranie opłaty za zarządzanie na poziomie 4% wydaje się dość wysokie. I dość istotnie pomniejszają potencjalny wynik funduszu (DWS Türkei pobiera w tle swoje 2% opłaty za zarządzanie).

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz