Archiwum

Po co nam fundusz zarabiający 0%?

W polisach inwestycyjnych AEGON dostępny jest fundusz Credit Suisse Money Market Sfr (CHF). W ciągu ostatnich 4 lat zanotował imponujący wzrost 0,4% 🙂 To prawie 0,1% średniorocznie. To wynik, którym zarządzający tym funduszem bije prawie non stop swój benchmark czyli Citigroup CHF 3M Euro Dep. Fundusz oprócz tego, że nic nie zarabia (w lokalnej walucie) może pochwalić się chyba najniższą opłatą za zarządzanie: 0,05% (pięć tysięcznych procenta).

Fundusz rynku pieniężnego (Szwajcaria)

Fundusz inwestuje w krótkoterminowe obligacje  (około 60%) ale też w obligacje przedsiębiorstw (25%). Są to inwestycje nie tylko w Szwajcarii – ale ich wspólnym mianownikiem jest to, że są to instrumenty wyłącznie w walucie CHF. Tym samym w czasach bliskich zeru a ostatnio ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii fundusz ledwie zarabia swoje 0%.

money-market-fund

Kto zarobił 20%?

W tym funduszu Polacy zainwestowali prawie 4,5 miliona złotych. Na świecie około 750 milionów CHF. Ta grupa osób cieszy się z zysków 20% w ostatnich dniach (choć pewnie jednocześnie martwi się z innego powodu).

Fundusz wyceniany w CHF po przeliczeniu na PLN w ostatnich dniach dał ponad 20% zysku…

money-market-fund-pln

 

Fundusze z zyskami 0%

Credit Suisse Money Market Sfr (CHF) nie jest wyjątkiem. W ofercie funduszy w Polsce znajdziemy kilka funduszy zagranicznych pieniężnych/gotówkowych z wynikami zbliżonymi do 0%: HSBC GIF Euro Reserve C (EUR), Fidelity Euro Cash (EUR)

Te fundusze to w zasadzie odpowiednik waluty. Praktycznie stały wynik na poziomie 0%. Czy takie 0% może być dla kogoś interesujące? Tak. To wprost odpowiednik waluty. Choć wynik 0% pozwoli zarobić tylko na wzrostach kursu (choćby USD w ostatnich 2 miesiącach to ponad 10%).

fundusze-0-procent

Ale na wykresie widać dwa ciekawe rozwiązania UniKorona: EURIBOR i UniDolar pieniężny. Fundusze o minimalnym poziomie ryzyka – które zarobiły zdecydowanie lepiej niż lokaty walutowe.

Jak widać fundusze to nie tylko ryzykowne inwestycje. Nawet na rynku funduszy z zyskami zbliżonymi do zera czasem można dobrze zarobić.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz