Archiwum

Plany inwestycyjne Axa – nowa oferta produktowa (dlaczego tak drogo!)

W ostatnich dniach Axa wycofała ostatecznie z oferty swoje dotychczasowe (bardzo dobre od strony kosztowej) produkty: Plan Inwestycyjny Axa, Plan Inwestycyjny Axa PLUS. W ich miejsce pojawiają się plany (o ZNACZNIE podniesionych kosztach): Plan Inwestycyjny Multi, Plan Inwestycyjny Multi Prestiż. Dokładną analizę nowych produktów umieszczę dziś na blogu, pokazując o ile więcej przepłaca inwestor.  W mojej ocenie będą to obecnie jedne z droższych produktów na rynku. Szkoda.

Zmiana produktowa dotyczy także produktu Axa Premia zamienionego w Axa Selekt, ale tych nawet w ostateczności nie polecę nikomu, kto chce świadomie inwestować (to produkty, które ograniczają ilość dostępnych funduszy wyłącznie do kilkunastu funduszy Axa – czyli działanie mało rozsądne, w zamiana za „reklamowo świetną” dodatkową premię).

Plan Inwestycyjny Axa Multi

Reklamowany jest jako absolutnie wyjątkowy. Jako jedyny na rynku przez pierwsze 3 lata nie pobiera opłaty za zarządzanie! A po 10-tym roku przestaje pobierać opłatę administracyjną! Brzmi doskonale – do czasu… gdy dokładnie przeczytamy tabelę opłat oraz warunki ubezpieczenia (czyli pełne OWU).

Jeszcze 2 lata temu w raporcie na temat przejrzystości oferty (czyli informacji publikowanych na stronach internetowych) AXA deklasowała konkurencję – tabela opłat była czytelna, przejrzysta, prosta, i do tego dostępna wprost na stronach internetowych. Czego np. nie można było powiedzieć o innych dostawcach tych produktów.

Teraz – będę musiał przygotować nowy raport 🙂

Przez 3 lata opłata za zarządzanie = 0%, ale…

… jednocześnie dodatkowo zamiast opłaty miesięcznej około 11 zł (jak dotychczas) w tabeli opłat znajdziemy opłatę administracyjną w wysokości: 0,39% (lub 0,25% dla większych wpłat).

I bardzo przykre (wstyd, panowie z działu tworzenia materiałów informacyjnych!), w Tabeli Opłat nie znajdziemy informacji co oznacza to 0,39%. Zapewne Axa liczy, że większość inwestorów uzna tę wartość jako nieistotną. I „złapie się” na „3 lata bez opłaty za zarządzanie”.

Dopiero szczegółowa lektura OWU pozwala znaleźć wyjaśnienie.

Jak widać opłata administracyjna pobierana jest jako 0,39% (lub 0,25%) od wartości polisy wygenerowanej z zysków z wpłat w pierwszych 2 latach. I jest to wartość podana miesięcznie.

Czyli: przy niskich wpłatach (do 1000 zł miesięcznie) jest to: 0,39% *12 = 4,68%.
Czyli: przy wyższych wpłatach (od 1000 zł miesięcznie) jest to: 0,25% *12 = 3,0%.

[stextbox id=”info”]Zamiast „darmowych 3 lat” okazuje się, że opłata w pierwszych 2 latach (4,68% lub 3%) jest nieporównywalnie większa niż u konkurencji. [/stextbox]

W trzecim roku będą to 2/3 tych wartości (inwestor wpłacił już 3 lata składek, nie jest pobierana opłata za zarządzanie, ale pobierana jest opłata administracyjna procentowo od wpłat z pierwszych 2 lat, co stanowi 2/3 (w rzeczywistości nieco więcej) środków na koncie inwestora. Czyli ciągle jest to 3,12% lub 2% zamiast „reklamowego 0%”.

W kolejnych latach opłata liczona od wartości wpłat z 2 lat + wypracowanych z tej kwoty zysków będzie w praktyce doliczana do opłaty za zarządzanie.

Czy ta opłata administracyjna ma jakieś praktyczne znaczenie?

Pokaże kilka liczb. Czytelnicy sami zadecydują.

Dotychczas w produktach Plan Inwestycyjny Axa

Wysokość opłaty administracyjnej:

 • dla składek od 200 – 999 zł miesięcznie opłata była stała i wynosiła 11,18 zł miesięcznie.
 • dla składek od 1000 zł miesięcznie opłata była identyczna i wynosiła 11,18 zł miesięcznie.
 • opłaty pobierane są przez cały czas trwania produktu.

Prosta symulacja:

 • składka 300 zł miesięcznie, 20 lat inwestowania: suma opłat administracyjnych: 12*11,18*20 lat = 2.683,20 zł. W porównaniu do sumy wpłat (72.000) jest to:  3,7%.
 • składka 1000 zł miesięcznie, 20 lat inwestowania: suma opłat administracyjnych: 12*11,18*20 lat = 2.683,20 zł. W porównaniu do sumy wpłat (240.000) jest to:  1,12%.

A teraz w produkcie Plan Inwestycyjny Multi

Wysokość opłaty administracyjnej:

 • dla składek od 200 – 999 zł miesięcznie opłata jest zmienna i wynosi 0,39% miesięcznie (od wartości rachunku zbudowanych z wpłat w pierwszych 2 latach).
 • dla składek od 1000 zł miesięcznie opłata jest zmienna i wynosi 0,25% miesięcznie (od wartości rachunku zbudowanych z wpłat w pierwszych 2 latach).
 • opłaty pobierane są tylko przez 10 lat. Po 10-tym roku opłata nie jest pobierana.

Prosta symulacja:

 • składka 300 zł miesięcznie, 20 lat inwestowania: suma opłat administracyjnych: 4.865 zł. W porównaniu do sumy wpłat (72.000) jest to:  6,76%.
 • składka 1000 zł miesięcznie, 20 lat inwestowania: suma opłat administracyjnych: 10.397 zł. W porównaniu do sumy wpłat (240.000) jest to:  4,33%.

Wartości opłaty wyliczyłem w oparciu o prosty arkusz, zakładając zysk średnioroczny 10% ponad koszt opłaty za zarządzanie, co pozwala w miarę dokładnie oszacować wysokość tej opłaty za zarządzanie.

Przy składce 300 zł miesięcznie już w 10-tym miesiącu wysokość miesięcznej opłaty jest wyższa niż dotychczasowa stała wysokość 11,18 zł. Na koniec 2-go roku są to już kwoty rzędu 30 zł, a w 10-tym roku 60 zł miesięcznie. Zamiast dotychczasowych 11,18 zł miesięcznie.

Przy składce 1000 zł miesięcznie już w 3-im miesiącu opłata wyniesie ok. 12 zł. W roku 3-im ponad 100 zł (miesięcznie!), w roku 10-tym… około 140 zł miesięcznie. Zamiast dotychczasowych 11,18 zł miesięcznie.

A opłata za zarządzanie?

W nowych produktach także jest mniej korzystna niż w dotychczasowych.

Co prawda w pierwszych 10 latach jest niby niższa (choć, gdy dodamy ukrytą opłatę administracyjną ten efekt niższej opłaty całkowicie znika) to …

[stextbox id=”info”]… po 10-tym roku opłata za zarządzanie nie maleje, a przecież wtedy pobierana jest już od znacznie większego, zgromadzonego wcześniej kapitału wraz z zyskami.[/stextbox]

Skąd to drastyczne w stosunku do poprzednio udostępnianych produktów podwyższenie kosztów?

Jak zwykle chodzi o biznes czyli chęć większych zysków. I nie ma w tym nic złego. Każda firma może swobodnie definiować koszty tego typu produktów.

Dodatkowo już w ubiegłym roku na Targach Twoje Pieniądze w części dotyczącej Franszyz Axa oferowała możliwość uruchomienia franczyzowych punktów dystrybucji różnych produktów Axa. W tym roku ta oferta także była prezentowana na Targach. Z moich rozmów na stoisku Axy wynika, że już takie placówki (nie jedna, i nie dziesięć…) zostały uruchomione. W ten sposób franczyzobiorcy uzyskają większy przychód – poprzez zwiększenie marży na produkcie. Tylko jak zareagują na nowy produkt inwestorzy? Z moich obserwacji wynika, że stają się coraz bardziej świadomi.

Na pocieszenie mogę dodać, że w moich publikacjach na temat dostępnej na rynku oferty produktów inwestycyjnych bez trudu znajdziemy produkty znacznie od nowych produktów Axa droższych. Ale także… znacznie od nowej Axy tańszych. Przy zbliżonych, a nawet lepszych pozostałych parametrach.

Na szczęście problem wyższych kosztów nie dotknął produktu z wpłatą jednorazową. Który nadal często wybierają inwestujący za moim pośrednictwem. I w wielu przypadkach warto go polecić.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 11

  • Dziękuję za czujność i dokładną lekturę. Rysunek został już podmieniony na poprawny. Zysk miesięczny wyliczany jest według wzoru, który w wielu miejscach, np. w nagraniu Magia Procentów prezentowałem. Czyli (1 + 0,1) ^ (1/12) -1 = 0,797% miesięcznie. Wyniki w tabelach są prezentowane w zaokrągleniu do pełnych złotówek. Dlatego w pierwszym wierszu mamy wyświetlany miesięczny zysk 2 zł zamiast 2,392 zł. Natomiast dla kolejnych obliczeń brana jest pełna wartość bez zaokrągleń.

 • Bardzo się cieszę, że powstał ten artykuł i dziękuję podejrzewam, że również w imieniu wielu osób za trud włożony w jego napisanie. Teraz będę już miał możliwość pokazać kolegom jakie produkty założyli swoim klientom, którzy zapewne zadzwonią do nich już za dwa lata, ale prawda jest taka, że jest już za późno. Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się osobiście z szefami Axy na szkoleniu i z nimi porozmawiać o tej „mało istotnej kwestii”. Dobrze, że chociaż jednorazówka jest w porządku.

  • Nie przesadzajmy. Różnica w kosztach jest. Natomiast faktycznie szkoda jeżeli mimo tego, że stare produkty można jeszcze było oferować równolegle z „nowymi” Klienci nie sprawdzili (zresztą skąd mieliby to wiedzieć), że można było zarobić kilka tysięcy więcej w perspektywie lat wybierając (a raczej otrzymując do podpisu) stary a nie nowy produkt. Być może to decyzja „z góry” aby oferować nowy, droższy produkt?

   Różnica w kosztach nie jest bardzo duża. I produkty Axa wcale nie stają się najdroższymi na rynku. Odpowiednio wykorzystane pozwolą zbudować przyzwoity dodatek do emerytury. O ile inwestorzy skorzystają z otrzymanych możliwości. Oprócz kosztów (są ważne) warto sprawdzić pozostałe elementy: szybkość konwersji, elastyczność, ilość funduszy itp.

 • Opłata administracyjna jest pobierana tylko i wyłącznie od gromadzonych aktywów, zysk oraz bonus nie jest brany pod uwagę, wiec polisa może się rozbujać. Wiec jak piszecie takie artykuły przeczytajcie najpierw OWU!!

  • Dziękuję za dokładne zapoznanie się z artykułem. To pokazuje, że temat jest interesujący. Niestety opłata ta pobierana jest dokładnie w sposób w jaki opisałem. Być może dyskutował Pan ten temat z osobą z branży, która (to naturalne) będzie broniła swojego produktu bez dokładnej lektury OWU. Proszę mi wierzyć – miałem już wiele kontaktów od osób oferujących produkty Axa, które były przekonane, że „nowa” opłata administracyjna podana jest w skali roku! Niestety jest to opłata miesięczna.

   OWU ma tutaj zapisy bardzo wyraźne.

   Paragraf 43 punkt 2 OWU stanowi:

   Opłata administracyjna jest określona procentowo w stosunku do wartości jednostek uczestnictwa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych zapisanych za środki pieniężne pochodzące ze składek podstawowych wymagalnych w pierwszym i drugim roku polisy.

   Czyli nie jest to wartość wpłat, ale aktualna wartość (po bieżącej cenie) tych funduszy, które zostały zakupione.

   Prawda bolesna – ale prawdziwa. Natomiast i tak większość inwestorów, którzy wybierają nową Axę nie ma o tym pojęcia – a i oferujący produkt też się tym nie pochwali. Ja z mojej listy oferowanych produktów produkt systematyczny Axy wyłączyłem. Właśnie z powodu tej opłaty, która bardzo dotkliwie wpływa na zyski.

   A precyzując – opłata ta pobierana jest od wpłat z pierwszych 2 lat i zysków wypracowanych przez te dwa lata.

   Czyli:

   A) w 1. i 2. roku
   jest to czysty odpowiednik 12*0,39% = 4,68% opłaty od całego kapitału

   B) w 3. roku mamy naliczane 4,68% od ponad 2/3 wartości rachunku

   Jest to 4,68% od wpłat i zysków z pierwszych 2 lat wpłat
   oraz 0% od wpłat w 3. roku. Tylko, że wartość tych wpłat
   w 3. roku to mniej niż 1/3 wartości rachunku.

   Czyli w 3. roku od całości środków jest opłata większa niż 2/3
   od 4,68% – ale dla uproszczenia i sporo tę opłatę zaniżając
   będzie to 3,12% od całości kapitału

   C) w 4. roku mamy naliczane 4,68% od ponad 2/4 wartości rachunku

   Jest to 4,68% od wpłat i zysków z pierwszych 2 lat wpłat
   oraz 0% od wpłat i zysków z 3. i 4. roku. Tylko, że wartość tych wpłat
   w 3 i 4. roku to mniej niż 1/2 wartości rachunku. Większą wartość
   mają wpłaty i zyski z lat 1 i 2 – gdyż te wpłaty „pracują” od 3-4 lat
   niż nowe wpłaty, które dopiero zaczęły zarabiać.

   I znowu wyliczona średnia arytmetyczna powinna być liczona
   jako średnia ważona – ale nawet gdy poziom opłat w ten sposób
   nieco zaniżymy wcale nie jest tak różowo …

   w 4. roku od całości rachunku pobierana jest średnio opłata równa
   2/4 z 4,68% PLUS 1,95% – czyli 4,29%

   D) W kolejnych latach mamy (i są to opłaty nieco zaniżone do rzeczywistych)

   Rok 5.: 2/5 * 4,68% plus 1,95% = 3,82%
   i analogicznie do roku 10-go:
   Rok 10.: 2/10 * 4,68% + 1,95% = 2,89

   W przypadku wpłat ponad 1000 zł nie jest wiele lepiej
   Rok 1: 3% (12* 0,25)
   Rok 2: 3%
   Rok 3: 2% (2/3 z 3% i 0% opłaty zz)
   Rok 4: 2/4 z 3% +1,4% = 2,90%

   Rok 7: 2/4 z 3% +1,4% = 2,26%
   Rok 10-ty: 2/10 z 3% +1,4% = 2,00%

   Jakby nie liczyć – opłaty te są dość ciekawie ukryte i dopiero dokładne przeanalizowanie pokazuje ile ten produkt może kosztować.

 •  
  Bardzo ciekawy artykuł. Miałem dzisiaj podpisać wniosek i wpłacić pieniądze, jednak muszę się z tym wstrzymać. Proszę o wyjaśnienie zapisów odnośnie opłat za zarządzanie. W § 44 pkt 4jest napisane że opłata jest naliczana codziennie. Natomiast kolejny punkt mówi, że opłata pobierana jest na koniec miesiąca. Czy to oznacza że AXA odejmuje codziennie 1,85% wartości funduszu, a na koniec miesiąca sumuje wartość opłat z każdego dnia i odlicza ją od mojego rachunku? Proszę o pilną odpowiedź.
   

  • Opłata naliczana jest codziennie jako ułamek opłaty rocznej od aktualnej na dany dzień wartości rachunku inwestycyjnego. Natomiast pobierana jest raz w miesiącu poprzez ‚sprzedaż’ odrobiny funduszy – proporcjonalnie każdego z nich.

   Kiedyś Axa w naszym zestawieniu była produktem o najbardziej czytelnych opłatach, pełnej informacji na stronie. W kolejnym raporcie już pewnie tak nie będzie. Jako ciekawostkę muszę dodać, że wprowadzając nowe fundusze do oferty Axa dodała je do nowych (droższych) produktów, a do produktów które inwestorzy mieli wcześniej dodano jedynie część z tych nowych funduszy. Standardem powinno być równe traktowanie nowych inwestorów i tych z wcześniejszymi produktami.

 • Witam Pana serdecznie.
  Dziekuje za przeliczenie kosztow programu Axy.Czy nie wydaje sie Panu,ze aby porownywac ten program do konkurencyjnych powinno sie pokazac wyliczona korzysc w pln za niepobieranie oplaty za zarzadzanie przez 36 miesiecy,alokacje skladek miesiecznych w programie Multi 110-125%,mozliwosc opoznienia skladki o 90+90 dni,bogactwo funduszy(ok. 70) roznych firm(m.inn. QUERCUS w tym jedyny fundusz na rynku z dzwignia i ze wzrostem j.u. X 2 wig20-w trendzie wzrostowym), brak oplat za wplatyi wyplaty z konta dodatkowego,brak podatku belki w transakcjach miedzy kontem dodatkowym a kontem podstawowym?
  Pozdrawiam
  Marek.

  • Kilka istotnych uwag:

   1. Gratisy w tego typu produkcie są najczęściej nic nie warte. W porównaniu do produktu bez gratisu i z niższymi kosztami – za te gratisy płaci Klient płacąc więcej 🙂

   2. Brak opłaty za zarządzanie przez 3 lata jest czystą fikcją. W zamian zamiast dodatkowej opłaty administracyjnej (niektóre produkty jej nie mają, inne mają około 10 zł miesięcznie czyli 120 zł rocznie) Axa pobiera ponad 4% rocznie od wartości rachunku zbudowanego z wpłat w dwóch pierwszych latach – przez 10 lat. To właśnie powoduje bardzo wysoki koszt produktu.

   Sprzedażowo świetnie (i tak pewnie to przedstawił Panu sprzedawca): u nas nie ma opłaty administracyjnej, ale tego że przez 10 lat jest w tle inna wysoka opłata od aktywów wspomnieć zapewne zapomniał.

   3. Opóźnienia składek są możliwe w każdym produkcie. Fakt – w przypadku Axa jest to wyjątkowo długi okres ale – czy wybierając kredyt wybierzemy ten drożej oprocentowany tylko dlatego, że można opóźnić się ze spłatą raty o miesiąc? Raczej nie.

   4. Pakiet dostępnych funduszy – podobny do Aegon Prestige, mniejszy niż produkty Axa, mniejszy niż produkty Nordea (ponad 110 funduszy)

   5. Quercus Lev – o tym Pan pisze dostępny jest także w produktach Nordea, Skandia, i Panoramie Funduszy w BNP Paribas

   Fundusz bardzo ryzykowny – korzystanie z niego bez przygotowania może się skończyć różnie.

   Produktu trudno wybierać w oparciu o to, że posiada akurat jeden konkretny fundusz. Idąc Pana tropem – można powiedzieć, że idealnym produktem jest BNP Paribas Warta Panorama Funduszy – oprócz Quercus Lev i SHort ma całą paletę Quercusa: fundusze Lev i Short na ropę, pszenicę i cenę złota.

   6. Brak opłat za wpłaty i wypłaty z konta dodatkowego – nie jest to jedyny taki produkt 🙂
   7. Brak podatku Belki przy przenoszeniu środków między subkontami – także ma wiele produktów.

   Jak widać doradca przekazał Panu wybiórczo fakty, bez porównania do innych rozwiązań. Tu znajdzie Pan bazę takich informacji: http://www.gdzieinwestowac.pl zamiast wierzyć w „3 lata bez opłat”.