Archiwum

Plan oszczędnościowy Lucro dodawany do lokat promocyjnych – na co zwrócić uwagę

Lucro, rzeczownik, znaczenia: zysk, profit, dochód. przymiotnik: lucrativo. Plan oszczędnościowy Lucro – tak nazywa się produkt oferowany przez Noble Bank oraz Getin Bank. W ostatnich miesiącach jest dołączany do „promocyjnych lokat”, o których pisałem już ostatnio. To produkt z gwarancją kapitału w formie polisy na życie UFK. Do samego produktu, kompetencji zarządzających nie można mieć zastrzeżeń, do samej konstrukcji produktu – także. Mam za to poważne uwagi do sposobu przedstawienia wyników historycznych.

[stextbox id=”info” caption=”Szczegółowo przedstawię w jaki sposób produkt jest skonstruowany, „]… i jak połączony „z promocyjną lokatą” – czyli tradycyjnie: nieznajomość produktu nie pozwala często oprzeć się wyuczonej mowie sprzedażowej. Przy okazji na stronach internetowych Noble/ Getin nie znalazłem informacji o możliwości odstąpienia bez kosztów z tego typu produktów w ciągu miesiąca od podpisania umowy.[/stextbox]

Jak zachęcać do takiego produktu?

 1. Przykładowo: (…) zaleca nawet, aby taki produkt strukturyzowany kupiły osoby, które maja kredyty na przykład hipoteczny. Produkt ten powinien pozwolić w części spłacić, obniżając koszty zaciągniętego przez nich kredytu hipotecznego. Do tego wszechobecne bannery, mailingi. To działa.
 2. Dodajmy do tego jedno ważne zdanie: produkt spełnia dokładnie to czego oczekują Klienci. Czyli wystarczy wpłacić pieniądze i liczyć na duży zysk.  Do tego oferuje gwarancję zainwestowanego kapitału (uwaga: oznacza to gwarancję na poziomie sumy wpłat pomniejszonej o opłaty administracyjne, a nie sumę wpłat). Nie trzeba nic robić, niczego nie śledzić, zmieniać jakichś funduszy, kontrolować inwestycji. Po prostu – wpłacić i zapomnieć.
 3. Jeżeli dodamy do tego świetny zabieg: wpłacamy jedynie 20% a na zyski pracuje cała kwota. Czyli np. inwestor wpłaca 4.500 zł, a już od pierwszego dnia na zyski „pracuje” kwota 22.500 zł. Inwestor oczywiście co miesiąc przez 15 lat wpłaca miesięcznie 136 zł. Kwota ta, nie oszukujmy się zawiera koszty tak udzielonego kredytu. Ale tu muszę pochwalić:  oprocentowanie tego ukrytego kredytu jest bardzo niskie (ok 4,5%).
 4. Na koniec – dorzućmy „świetnie” oprocentowaną krótkoterminową lokatę. Na przykład 11% na 6 miesięcy lub 12% na 3 miesiące. No, i jeszcze jakiś gadżet (laptop, kamera, nawigacja GPS)

Stąd tak wiele podobnych produktów: Lucro, Libra, Pareto…

Warunki promocyjnej lokaty – czyli czego nie znajdziesz w reklamie

Zakończyły się już kolejnej edycje subskrypcji tego produktu w Noble Bank. Było to kilka ofert:

 • lokata 12% na 3 miesiące + pakiet Lucro (lub Libra). Minimalna wpłata 200.000 zł. Podział: 64% na  lokatę, 36% na produkt.
 • lokata 11% na 6 miesięcy + pakiet Lucro (lub Libra). Minimalna wpłata 200.000 zł. Podział: 64% na  lokatę, 36% na produkt.
 • lokata 9% na 3 miesiące + pakiet Lucro (lub Libra). Minimalna wpłata 200.000 zł. Podział: 64% na  lokatę, 36% na produkt. I iPad w prezencie.

Nową ofertę (w okresie 1-31.03.2011) przedstawił Getin Bank.

 • lokata 11,5% na 3 miesiące + pakiet Lucro. Minimalna wpłata 4.500 zł na Lucro + maksymalnie 4x więcej na promocyjną lokatę. Czyli podział: 80% lokata/ 20% produkt. Do tego (zależnie od wysokości inwestycji gratisy: gra telewizyjna, mini-kamera, laptop, nawigacja GPS)

Wydaje się Tobie, że Twoje pieniądze podzielisz po prostu 80%/ 20% lub 64% / 36%? Nic bardziej mylnego…

Załóżmy, że chcesz zainwestować 22.500 zł z podziałem 80/20. Wpłacasz 4.500 zł w produkt Lucro a 18.000 zł na promocyjną lokatę. Niestety … to nie koniec. Za luksus „promocyjnej lokaty” 11,5% na 3 miesiące (Twój zysk po opodatkowaniu to 402 zł) do kwoty 4.500 zł wpłaconej w Lucro zobowiązujesz się wpłacać po 136 zł miesięcznie przez 15 lat. Kilka miesięcy temu można było wybrać wariant wpłat 10 letnich po 186 zł.

W rzeczywistości Twoja suma wpłat w produkt inwestycyjny jest znacznie większa niż suma inwestycji na lokacie. I z 22.500 zł robi się większa inwestycja, długoterminowa. Po 3 miesiącach możesz wypłacić jedynie (niewielki) zysk z lokaty i kapitał wpłacony na lokatę. Pozostała część – i konieczność dalszych wpłat przez 10/15 lat jest zamrożona. Podpisana umowa zawiera tabelę opłat likwidacyjnych (przez pierwsze 2 lata 100% a potem malejąco – do 10-go roku).

Wszystko jest wyraźnie zapisane w umowie – nie można mieć zastrzeżeń.

Wystarczy przeczytać i dobrze policzyć. Decyduję się na wpłatę 4.500 zł w Lucro oraz 18.000 zł na lokatę (3 miesięczną, 11,5%).

 • Zysk z lokaty: 402 zł. Do wypłaty mam 18.402 zł.
 • 4.500 zł + kolejne ponad 20.000 zł, które wpłacać będę przez  10/15 lat w miesięcznych ratach – zobaczę dopiero po 15 latach.
 • Zysk z gratisu: przy kwocie 4.500 zł (tak było jeszcze w lutym) otrzymam mini kamerę. To co widać na reklamie przypomina kamerę Hyundai Vx-7400 (wartość: ok 320 zł)

Produkt Lucro opiera się o wyniki indeksu: Milennium Master Series 8 PLN Index. I oferuje:

 • nieograniczoną możliwość zysku (jeżeli indeks będzie zarabiał)
 • gwarancję zainwestowanego kapitału (gdyby jednak nie zarabiał…)  Gwarancja obowiązuje, gdy dotrwamy z inwestycją przez 15 lat.

Przy czym gwarantowana jest suma wpłat pomniejszona o opłaty. W naszym przykładzie jest to kwota 22.500 zł. A suma wpłat (4.500 +12 miesięcy * 15 lat *136 zł = 28.980 zł). Czyli pobrane zostanie ok 6.480 zł kosztów i opłat administracyjnych.  Sporo w porównaniu do gratisów…

Koszty są w pełni uzasadnione – z uwagi na „kredyt”, który otrzymujemy w tym produkcie. Od pierwszego dnia zarabia całe 22.500 zł, gdy my wpłacamy tylko 4.500 a potem co miesiąc powoli dopłacamy brakującą część. I, jak już pisałem – jest to bardzo tanio oprocentowany kredyt.

Plan inwestycyjny Lucro - zasady działania

Czy inwestor ma szanse na zysk?

Zdecydowanie tak. Szczerze, nie wyobrażam sobie, aby można było „wyjść na zero”.

Chyba że w warunkach OWU są jakieś zapisy w jakiś „udziwniony” sposób wyliczające partycypację inwestora w zysku z indeksu, na którym opiera się ten produkt (Milennium Master Series 8 PLN Index).

Zasady działania obrazuje rysunek obok (kliknij aby powiększyć).

[stextbox id=”info” caption=”Pytanie – jaki to będzie zysk. „]Trzeba wyraźnie podkreślić: inwestor nie ma żadnego wpływu na to ile zarobi. Jeżeli uzna, że wyniki go nie satysfakcjonują – nic nie może w zasadzie rozsądnego zrobić – próba zerwania produktu skutkuje naliczeniem opłat likwidacyjnych. Które inwestor sam zaakceptował – więc nie może mieć tutaj do nikogo pretensji.[/stextbox]

Co mnie martwi? Prognozy, symulacje i niezbyt poprawne merytorycznie porównanie się do WIG20

To oczywiście reklama. I dopóki nie pokazuje się nieprawdy jest niby ok. Ale porównanie wyników do indeksu WIG20 (zamiast WIG) czy też pokazanie wyników za ostatnie 15 lat bez uwzględnienia inflacji mnie osobiście boli…

[stextbox id=”alert” caption=”Co jest nie tak z indeksem WIG20?„]WIG20 nie uwzględnia dywidend… przez co w długim okresie ma dużo niższe wyniki niż giełda czy fundusze akcyjne. A do tego indeksu porównano produkt na ulotce reklamowej.[/stextbox]

Plan inwestycyjny Lucro - wyniki historyczneNa wykresie pokazano wynik indeksu Master Series 8 PLN w porównaniu do WIG20. W okresie 15 lat. Gdzie  indeks produktu: ok. 400%.

W tym czasie WIG zyskał 420%. Na wykresie porównano jednak się do indeksu WIG20… który miał oczywiście gorszy wynik. Na plus przyjmuję, że przy obliczeniach zysku uwzględniono podatek (zamiast 400% przyjęto ok 320%).

Kliknij wykres obok – aby zobaczyć go w powiększeniu.

[stextbox id=”alert” caption=”Czy inflacja ma znaczenie?”]Tak. I o niej niestety zapomniano. Inflacja w okresie 16 lat (1995-2010) wyniosła 172,6%. Stąd „czysty zysk ponad inflację” indeksu, na którym oparty jest produkt to: 320% zysku minus 172,6% inflacji = 52% ponad inflację. W 16 lat. Czyli … 2,6% średniorocznie ponad inflację. W reklamie Getin niestety chwali się zyskami 9% średniorocznie – czyli bez uwzględnienia inflacji.[/stextbox]

Jak poprawnie liczyć wpływ inflacji na inwestycje – pisałem już jakiś czas temu. Warto sprawdzić dlaczego procentów się po prostu nie odejmuje.

I te ponad 9% wyniki uwzględnia w symulacjach przygotowywanych dla Klientów… Zarówno na stronie internetowej, jak również na spotkaniu z doradcą… Kliknij na poniższe rysunki aby zobaczyć szczegóły.

Plan inwestycyjny Lucro - symulacja Plan inwestycyjny Lucro - symulacja

Nie będę już porównywał wyniku badanego indeksu z przeciętną lokatą bankową. Każdy może sprawdzić to na tej stronie. Wyniki tam przedstawione uwzględniają (od 2003 roku) podatek Belki przy każdym odnowieniu lokaty na kolejny rok…

Dlaczego tak chętnie są wybierane?

Co do tego zdania nie mam żadnych wątpliwości. Marzenia i wizje zysku bez ryzyka doskonale sprzedają. A im mniej wiedzy udostępni się Klientom – tym mniej potencjalnych pytań. W artykule o produkcie Lucro pokazałem jak wygląda wyuczony rysunek prezentacji zysków: wpłata/ zyski/dodatkowe wpłaty – i wystarczy podpisać umowę.

Produkty typu Libra, Lucro, Pareto – faktycznie- nie wymagają żadnej aktywności ze strony inwestora. Wystarczy przez 10 lub 15 lat wpłacać pieniądze. I mieć gwarancję kapitału (choć i tak nie całego, gdy dobrze zapoznamy się zapisami umowy). W zamia – końcowy wynik zależy tylko od szczęścia.

Jeżeli – jako inwestor poszukujesz rozwiązań mało angażujących czas…

Proponuję fundusze inwestycyjne. I strategię, która (także na danych historycznych) dawała zyski ponad 9% ale po uwzględnieniu kosztów, podatków oraz inflacji. Co odpowiada ponad 20% liczonym „w uproszczony sposób”.

Jeżeli wyniki „indeksu” 9% są odpowiednio przekonujące (gdzie o samym sposobie działania indeksu trudno poszukiwać informacji) to czy nie wydaje się bardziej rozsądnym zastosować strategię, która (licząc tak jak wyniki indeksu: bez kosztów, podatku i inflacji) pozwalała zarabiać 20% średniorocznie? I jest przynajmniej bardzo dokładnie opisana.

Aby ją stosować – wystarczy 15 minut w miesiącu.

Jeżeli – jako inwestor poszukujesz pomocy w takiej inwestycji…

…zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy Rodzinne Finanse.

Na koniec – piękne kreacje reklamowe

Plan inwestycyjny Lucro z lokatą - reklama Plan inwestycyjny Lucro z lokatą - reklama Plan inwestycyjny Lucro z lokatą - reklama Plan inwestycyjny Lucro z lokatą - reklama

I kilka linków (aktualne na 1.3.2011)

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz