Archiwum

Nowe fundusze PKO. PKO Akcji Plus, PKO Skarbowy Plus

24 lutego 2011 PKO TFI wprowadziło do oferty dwa nowe fundusze. Z dopiskiem PLUS w nazwie. To PKO Akcji Plus oraz PKO Skarbowy Plus. Polityka inwestycyjna nie różni się od istniejących funduszy PKO Akcji oraz PKO Skarbowy. Skąd pomysł na kolejne fundusze?

Nowe fundusze zostały włączone do parasola PKO Parasolowy. Natomiast „zwykłe” fundusze PKO Akcji czy PKO Skarbowy nie są umieszczone w parasolu. I tu można znaleźć jedną z przyczyn powstania tych funduszy. Nieświadomi inwestorzy ominą parasol wybierając zwykły fundusz PKO Akcji. Nowe fundusze (szczególnie akcji) być może będą uzyskiwać lepsze wyniki niż fundusz PKO Akcji w ostatnich 10 latach (za czasów zarządzania przez ekspertów z Credit Suisse…). Tych bardzo słabych lat nie będzie widać na wykresie…

Słów kilka o bieżącej promocji PKO TFI…

Do 18 marca trwa promocja: fundusze PKO bez prowizji. Oczywiście pod pewnymi warunkami:

  • minimalna wpłata: jednorazowo co najmniej 52.000 zł
  • i tylko w przypadku wpłaty na rachunek bankowy.

A co z klientami, którzy mogą fundusze PKO kupić poprzez platformę iPKO czy też Intelligo?

[stextbox id=”alert” caption=”Nie próbuj skorzystać z promocji, gdy posiadasz internetowe konto iPKO lub Intelligo„]To zaskakujące, ale właśnie w tych platformach promocja nie obowiązuje! Czyli kupując fundusze przez Internet – prowizję zawsze zapłacisz.[/stextbox]

W końcu to produkty banku PKO. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste – i promocja obowiązuje. Niestety nie…

Bardzo podoba mi się to, iż PKO przynajmniej wytłumaczyło, dlaczego promocja nie obejmuje własnych systemów bankowości elektronicznej. A przecież to tu powinna pojawić się zachęta do inwestowania we własne fundusze.

Dlaczego prowizje w tych systemach obowiązują? Ponieważ dystrybucją funduszy za pośrednictwem tychże platform odpowiada zewnętrzna firma: Inteligo Financial Services S.A.

Jak widać – szczególnie w przypadku promocji nie można zakładać, że coś jest oczywiste – i trzeba koniecznie dokładnie zapoznać się z małym druczkiem.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz