Archiwum

PKO Akcji, Pioneer Akcji ? czyli ile można realnie stracić na długoterminowym inwestowaniu?

Nie. Nie oznacza to, że fundusz PKO Akcji to zły fundusz. Jak każdy ma swoje lepsze i gorsze lata. Tylko … aby to wykorzystać nie można stosować zasad „kup i zapomnij”. Fundusze PKO Akcji i Pioneer Akcji w ostatnich 10 latach nie dały inwestorom zarobić. Wyniki poniżej 100% zysku w 10 lat mogą rozczarowywać.

Przy inwestycjach krótkoterminowychzdarzały się zyski nawet ponad 20% średniorocznie. Ale w przypadku (nie tylko tych funduszy) im dłużej tym zyski niższe. Przedstawiam analizę obu funduszy – nie jest tak, że fundusz PKO jest jakimś wyjątkiem.

Warto poznać tę analizę: w okresach 10-letnich w funduszu PKO Akcji ponad połowa inwestycji zakończyła się „zyskiem” niższym niż inflacja… A rekordowe wyniki ledwie przekroczyły 2% średniorocznie ponad inflację

Najwyższy czas zasadę: „w długim okresie w funduszach akcji świetnie zarabiamy” po prostu sprawdzić.

Fundusz PKO Akcji oraz Pioneer Akcji

Dla przypomnienia: pokazywane są średnioroczne wyniki po uwzględnieniu podatku oraz inflacji. Badany okres od 1999-2011. Jest to przekrojowa analiza 425 pojedynczych inwestycji zaczynających się 1-go dnia każdego miesiąca i trwających: 4,5,6,7,8,9 oraz 10 lat.

Analiza 4-letnich inwestycji

Zbadano 97 pojedynczych inwestycji. Czyli sytuacji, w których inwestor dokonał wpłaty w określonym dniu, i następnie po dokładnie 4 latach dokonał wypłaty pieniędzy z funduszu. Dla każdej takiej inwestycji odjęto podatek, inflację a następnie policzono zysk średnioroczny. Będący faktycznym zyskiem inwestora ?na czysto? w realnej wartości pieniądza.

Jak widać wyniki obu funduszy są bardzo podobne. I w krótkim okresie było znacznie gorzej niż najlepsze fundusze akcji. Ale zdarzały się także doskonałe wyniki.

Krótki  okres inwestycji oznacza dużą zmienność i losowość wyników.Od średniorocznej straty -12% do zysków ponad 25% rocznie! Ale:

– jedna trzecia 10-letnich inwestycji skończyła się wynikiem gorszym niż inflacja…

– 14% inwestycji skończyło się zyskami mniejszymi niż 5%

– połowa zarobiła ponad 5%,

– przy czym tylko co dziesiąty ponad 20%.

Wyniki 10-letnie

Przy 10-letnich inwestycjach nie ma już mowy o zyskach po 10%. Niestety – nie można mówić nawet o zyskach 5% „na czysto”….

Jak widać w funduszach akcji zasada długoterminowego inwestowania po prostu nie sprawdza się.

Ponad połowa (!) inwestorów realnie w okresach 10-letnich straciła!

A zysk większy niż 1,5% średniorocznie ponad inflację udało się zrealizować co szóstemu inwestorowi (16%)?

Rekordowy wynik to 2,3% ponad inflację. Nie wygląda to zachęcająco.

Im dłużej tym spokojniej. Wyniki najgorsze rosną. Ale też i możliwe zyski maleją…

Oto zestawienie wyników tego funduszu. (kliknij rysunek aby otworzyć pełen diagram wyników)

Kliknij aby powiększyć i obejrzeć pełen diagram 4,5,6,7,8,9 i 10-letnich inwestycji.

Komentarz Opiekuna Inwestora

Najlepsze zyski w długookresowych (10-letnich inwestycjach) potrafiły w przypadku PKO Akcji i Pioneer Akcji sięgać ledwie 2-3% średniorocznie ponad inflację.

Pokazanie zysku w ujęciu średniorocznym ponad inflację i po opodatkowaniu pokazuje to czego można spodziewać się po funduszach danej kategorii w przyszłości. Fundusz akcji – jak to fundusz akcji – czasem zarabia czasem traci. I w długim okresie jego wyniki się „spłaszczają” i coraz mniejsze znaczenie ma moment inwestycji. Ale też na bardzo wysokie zyski w długim okresie – wbrew temu co się mówi nie ma co liczyć…

W przypadku obu badanych funduszy długoterminowe zyski są bardzo skromne. Nie można nawet powiedzieć, że „zawsze zarabiamy”. Połowa (!) takich inwestycji zarobiła mniej niż inflacja. Choć oczywiście nominalnie fundusz wykazuje zysk. Dopiero jednak tak dokładne prześwietlenie pokazuje co może stać się z naszymi pieniędzmi.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz