Gdzie inwestować? Rentgen

Jak pani w kapelusiku inwestorów kusiła…

Alior Bank coraz aktywniej reklamuje własną platformę funduszy inwestycyjnych. Miła pani w kapelusiku nie informuje, że … kupując fundusze w Alior Bank inwestor zapłaci opłatę manipulacyjną. Niby nic dziwnego… do czasu gdy zauważymy, że większość funduszy dostępnych w Alior Banku można zakupić bez żadnych opłat i prowizji w mBanku czy też platformie Bossa Fund. Dokładnie tych samych funduszy, w tej samej cenie. Ale bez pobieranej w przypadku Alior Banku prowizji z reguły od 1-5%.

Inwestor z reguły nie wie, że opłaty manipulacyjnej można uniknąć

Korzystając z banku jesteśmy przyzwyczajeni do różnego rodzaju opłat i prowizji. Dlatego często gdy przychodzi do kupna funduszy w banku nie zastanawiamy się i grzecznie płacimy prowizje od zakupu funduszu. To czasem 5% od każdej wpłaty. 500 zł od inwestycji 10.000 zł.

Tego nie powiedzą w okienku bankowym Alior Banku! Fundusze dostępne na platformie w Alior Banku w większości można zakupić bez prowizji kupując je w innym miejscu. W banku o tym nie powiedzą, a inwestor z reguły nie zapyta… twitter,facebook,google Fundusze dostępne na platformie w Alior Banku w większości można zakupić bez prowizji kupując je w innym miejscu. W banku o tym nie powiedzą, a inwestor z reguły nie zapyta…

ninja-pomaga

Przypomnę tu cytat, który powtarzam na comiesięcznych spotkaniach online z cyklu Edukacja w portalu Opiekun Inwestora: w inwestowaniu u producenta często najdrożej.

W tym przypadku – w banku najdrożej.

Warto wiedzieć: fundusze inwestycyjne większość banków oferuje z prowizją od wpłat. Dokładnie te same fundusze można zakupić bez prowizji. Trzeba tylko wiedzieć, że są takie możliwości. Ten minimalny wysiłek to istotne oszczędności dla Twojego portfela.

Ale przecież 5% nie zniszczy mojego portfela

Niezupełnie. Jeżeli faktycznie inwestor chce ‚wpłacić i zapomnieć’ na lata – faktycznie koszt zaniechania w poszukiwaniu dodatkowych informacji wyniesie jedynie np. 4% dla zakupu funduszu akcji. Ale… jeżeli zechce aktywnie zarządzać – a to wymaga od czasu do czasu zmiany między różnymi TFI (firmami tworzącymi fundusze) to … prowizję płacimy za każdym razem…

Nie ma co ukrywać – prowizja od wpłat do funduszu skutecznie zniechęca przed aktywnym inwestowaniem 🙂 Trzy zmiany między różnymi funduszami akcji – to 12% zapłaconych prowizji…

Masz fundusze nie płacisz 8 zł za rachunek bankowy. Czy aby na pewno?

Z rachunkiem funduszy związana jest także lokata bankowa. Koszt to 8 zł miesięcznie. Ale można go uniknąć posiadając więcej niż 10.000 na rachunku funduszy w Alior Banku. Policzmy: jeżeli są to fundusze akcji to prowizja od ich zakupu wyniosła około 400 zł. To odpowiednik 50-iu miesięcznych opłat 8 zł. Bank może ‚pozwolić sobie’ na zniesienie opłaty 8 zł – odbije to sobie gdzie indziej. I kto za to płaci? Inwestor płaci…

Alior Bank za bardzo się tymi prowizjami nie chwali

alior-faq

Na stronach banku znajdziemy wiele informacji o starannie dobranych funduszach do oferty:

Strategia Alior Banku zakłada szeroką i bogatą ofertę produktów różnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych dokładnie wyselekcjonowanych pod względem jakości oferty i wyników zarządzania. (…) Oferta funduszy inwestycyjnych Alior Banku stanowi pełne spektrum inwestycyjne począwszy od funduszy bezpiecznych rynku pieniężnego poprzez fundusze papierów dłużnych i akcyjnych, jak również funduszy inwestujących w określone branże, czy o różnym zasięgu geograficznym.

Jest nawet sekcja Pytania i Odpowiedzi.

To co zawsze w tego przypadku mnie zastanawia to … dlaczego na liście najczęstszych pytań nie ma tego dość istotnego: jaką prowizję zapłacę kupując fundusz w Alior Banku?

W mojej ocenie to bardziej naturalne pytanie – szczególnie dla kogoś zaczynającego inwestowanie niż pytanie o … metodę HIFO.

Uważny inwestor w końcu znajdzie tabelę prowizji

Ale znów – brak wiedzy o możliwościach inwestowania skończy się milczącą akceptacją tych prowizji.skarbiec-prowizjeIle warta jest dodatkowa promocja „opłaty manipulacyjne Union Investment 25% taniej”?

Myślę, że nie muszę tłumaczyć🙂

oplaty-manmipulacyjne

Promocje dźwignią handlu. Tylko, że te same fundusze Union Investment można ze 100% zniżką opłaty manipulacyjnej od wielu lat kupować np. w mBanku – bez żadnej promocji. To po prostu standard.

Zanim zainwestujesz – sprawdź różne możliwości! To w końcu Twoje pieniądze.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 6

  • Witam Panie Remigiuszu,

    czy będzie wpis o funduszach w BGŻ Optima? Ostatnio mnie namawiali tym, że nie mają żadnych dodatkowych opłat poza opłatą, która jest wliczona w wyceny funduszy. Czy faktycznie nie ma tam dodatkowych opłat i działa to tak jak SFI mBanku?

    • Większość funduszy w BGŻ Optima jest dostępnych bez prowizji. Za wyjątkiem funduszy Aviva oraz Quercus (tu już prowizja od wpłaty zostanie pobrana). Natomiast ilość funduszy (choć bardziej istotna jest różnorodność) jest bardzo słaba – są to głównie fundusze rynku polskiego, jest raptem kilka funduszy rynków zagranicznych. Przykładowo w mBanku mamy dostęp do większej (znacznie) liczby funduszy, większego zróżnicowania między różne TFI. Co prawda w mBanku nie ma funduszy Aviva i Quercus – ale to wynika z polityki tych TFI aby nie dawać się zakupić bez prowizji poza polisami inwestycyjnymi.

  • W jednym z pańskich artykułów wyczytałem kiedyś iż rok 2007-2008 miały być latami szczytu bo to była bańka itd. Z tym się zgodzę ,ale to było 10 lat temu , jak pan sądzi czego można się spodziewać w dzisiejszej erze ,czy powtórka nastąpi teraz cz,czy jest to początek wielkiego krachu ,a może to tylko finansowa czkawka, . proszę o podpowiedz jak miałbym teraz ulokować swe oszczędności.??? Dziękuję za informacje.