Archiwum

Opiekun Zysku – wyniki roczne

„Opiekun Zysku” to strategia długoterminowego inwestowania. Czyli dla inwestycji trwających przynajmniej 5 lat. W krótszym okresie może nie może uzyskiwać tak dobrych wyników – jeżeli przez 2 lata będzie trwał trend boczny zakończony spadkami – zyski ze stosowania strategii mogą być niewielkie (choć i tak zdecydowanie lepsze niż większości funduszy inwestycyjnych). Siła strategii pojawia się w czasie spadków – gdzie giełdy i fundusze akcji dużo tracą, a strategia odpowiednio wcześnie zabezpiecza wypracowane wcześniej zyski oraz w trakcie wzrostów, do których włącza się niezwłocznie.

Często pojawiają się pytania o wyniki roczne. Takie zestawienie publikuję w tym artykule wraz z krótkim komentarzem.

Na początek liczby

Wyniki, które zawiera tabelka przygotowano w oparciu o następujące założenia.

Poza polisą / w polisie inwestycyjnej. To wersja podstawowa (oparta tylko o fundusze akcji dużych spółek/ fundusze pieniężne) oraz aktywna (dowolne fundusze akcji polskich/ fundusze pieniężne, obligacji) strategii Opiekun Zysku.
Poza polisą. Wynik uwzględnia podatek płacony przy każdej konwersji w ciągu roku. W polisie inwestycyjnej: wynik uwzględnia 3% opłatę roczną oraz podatek na końcu trwania inwestycji.
WIG czyli wynik indeksu giełdowego („średnia z giełdy”). Roczne wyniki indeksu zostały pomniejszone o 19%. Ma to urealnić dane dla porównania. Gdyby inwestor przykładowo kupował skład indeksu WIG musiałby zapłacić podatek (gdy wystąpił zysk).
Fundusze akcji (najgorszy, przeciętny, najlepszy). W każdym roku zbadano wyniki wszystkich dostępnych funduszy akcji polskich. W zestawieniu znajdują się najlepsze, najgorsze oraz przeciętne wyniki tego rodzaju funduszy. Wyniki roczne także zostały na koniec roku opodatkowane. Nie ma tu znaczenia, że podatek „Belki” wprowadzony został w 2002 roku. Podatek dla celów porównawczych jest uwzględniany w przypadku każdego z funduszy.

Uwaga – wyniki w „polisie” na każdy koniec roku uwzględniają podatek. Aby przeliczyć inwestycję „w polisie” w dłuższym okresie należy wyniki roczne przemnożyć przez 1,234568 (aby otrzymać wynik brutto). A podatek odjąć na końcu. W ten sposób można zauważyć jak działa „odroczenie” podatku – czyli niezapłacony podatek pracuje na dalsze zyski. Im dłużej tym lepiej.

Komentarz

  • lata: 1999, 2002, 2003, 2005, 2006, 2009 – strategia w wersji aktywnej uzyskuje wyniki niewiele gorsze od indeksu WIG, lepsze od średnich wyników funduszy akcji. Dlaczego nie zarabia więcej niż indeks giełdowy? Ponieważ nie taki jest cel strategii. Celem nie jest zarabiać jak najwięcej.
  • lata: 2004, 2010 – strategia zarabia o 7-8% mniej niż indeks giełdowy. Powodem jest trudny i utrzymujący się trend boczny. Zysk w tych latach zbliżony był do zysku z lokaty bankowej. Inwestorzy korzystający z dodatkowych możliwości (kroczący stop loss dla rynków np. zagranicznych) mogli zarabiać więcej. Natomiast „czysta” strategia nastawiona była na niski, bezpieczny zysk.
  • lata 2000, 2001 – wyniki giełdy są na minusie, strategia zarabia znacznie więcej niż giełda
  • rok 2008giełda traci ponad 50%, podobnie fundusze akcji. Strategia także przynosi straty. Obsunięcie kapitału w tym roku jest na poziomie 6% do 11%. Pokazuje to, iż nie ma inwestycji bez ryzyka. W trudnym roku także strategia przyniosła straty. Gdyby strategia w żadnym roku nie przynosiła strat – byłoby to moim zdaniem sygnałem, że coś jest nie tak 🙂 – że strategia została dopasowana do danych historycznych tak, aby przekonać iż zawsze zarabia.
  • rok 2007 – wyniki strategii są znacznie lepsze niż indeksu giełdowego, lepsze od większości funduszy akcji.

Gdzie tkwi siła strategii? W ucieczce przed spadkami.

W historii giełdy w Warszawie kilkukrotnie pojawiały się okresy bessy, gdzie giełda traciła ponad 40%. Często ponad 50%.

[stextbox id=”info” caption=”Skąd tak doskonałe wyniki strategii?”]

To jedno zdanie pokaże dlaczego wyniki tej strategii są czasem 10-krotnie wyższe niż „słabszych” funduszy akcji i ponad 2-krotnie lepsze od najlepszych funduszy akcji.

Fundusz akcji musi tracić gdy giełda traci. Przy stracie 50% aby „wyjść na zero” potrzebne są zyski 100%. Nie jest rzadkością, gdy fundusz akcji w 10 lat zarabia mniej niż 100%… Dlatego stosowanie zasady „kup i trzymaj” powoduje, że zasada „w długim okresie fundusze akcji świetnie zarabiają” nabiera nowego znaczenia. Może okazać się, że ten „długi okres” to na przykład 10 lub 15 lat. Aby wyjść na zero. Pomijając inflację…

[/stextbox]

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz