Archiwum

Strategia Opiekun Zysku 10/15 w 2011 roku. Czyli aktywne inwestowanie w najprostszej formie.

Inwestowanie na rynku funduszy inwestycyjnych może mieć charakter pasywny (kup i trzymaj, podobno najlepiej w funduszach akcji). Może też mieć charakter aktywny (do czego od 2006 roku zachęcam). Aktywne inwestowanie w najprostszej postaci polega na dokonywaniu zmian między funduszami akcji  / funduszami z grupy bezpiecznych. Aktywne inwestowanie może oznaczać znacznie więcej. Wystarczy odrobina dodatkowej wiedzy, chęci i odpowiednie narzędzia.

Dziś przedstawiam wyniki ‚czystej’ strategii Opiekun Zysku 10/15 za rok 2011. Czystej, czyli realizowanej w sposób automatyczny, z wyłączeniem jakichkolwiek dodatkowych analiz.

Strategia Opiekun Zysku – podstawowe założenia

Dedykowana dla inwestycji długoterminowych. Oparta o analizę rynku polskiego. Nie opiera się o przewidywania przyszłości. Działania (bardzo szczegółowo opisane na blogu) to reagowanie na to co się wydarzyło.
Cele długoterminowe: zyski znacznie przekraczające wyniki większości funduszy akcji. W krótkich okresach: wycofanie pieniędzy do funduszy bezpiecznych w momencie wystąpienia spadków na rynku akcji.
Pozwalająca na pełną automatyzację: Wiadomości dotyczące wskazań strategii można otrzymywać na adres e-mail / jako SMS w ramach abonamentu portalu Opiekun Inwestora.

Rok 2011 – wyniki

Wyniki wzorcowej strategii w różnych produktach inwestycyjnych wynoszą od minus 16% do minus 22%. Indeks giełdy w Warszawie w tym samym czasie stracił 22%. Połowa funduszy akcji straciła ponad 25%, najgorszy fundusz akcji stracił 46%. Najlepszy fundusz akcji zanotował stratę 13%. Był to jeden z pięciu funduszy akcji, które straciły mniej niż 20% (na ponad 50 dostępnych funduszy akcji polskich).

Dla porównania podałem także wynik „strategii 8 rynków” realizowanej przy założeniu braku jakiejkolwiek analizy – po prostu w sposób całkiem automatyczny. Wyniki tej strategii to wyniki od marca 2011 (w marcu prowadziłem bezpłatne szkolenia pokazujące tę prostą technikę, którą można było zastosować).

Wyniki strategii w platformie mBanku – założenia

Analiza uwzględnia wszystkie istotne elementy realnej inwestycji, czyli:

 • opóźnienie daty sygnału w stosunku do wycen (1 dzień)
 • opóźnienie sprzedaży funduszu (1 dzień – sprzedaż realizowana w następnym dniu po złożeniu zlecenia – zlecenie składane o 22:00 w dniu otrzymania sygnału o zmianie sposobu inwestowania)
 • zakup funduszy w oparciu o oceny portalu Opiekun Inwestora (analizy miesięczne, profil Rozważny)
 • zlecenie zakupu składane po 4 dniach roboczych od daty sprzedaży funduszu sprzedawanego (wtedy pojawiają się środki na rachunku inwestora)
 • zakup realizowany w kolejnym dniu
 • naliczanie podatku od zysków, w tych transakcjach,  w których zysk się pojawił
 • stosowanie strategii w sposób całkowicie automatyczny, bez żadnej dodatkowej analizy ocen funduszy – co miesiąc zmiana funduszy na dwa o aktualnie najlepszych ocenach
 • dane w oparciu o faktyczne wyniki funduszy oraz oceny portalu z przeszłości.

Obliczenia zostaną przedstawione w formie szczegółowego raportu pdf. O następującym poziomie szczegółowości (kliknij obrazki aby je powiększyć):

Wyniki strategii Opiekun Zysku w różnych produktach inwestycyjnych

W różnych produktach inwestycyjnych, zależnie od ilości dostępnych funduszy wyniki automatycznego stosowania wprost strategii mogą różnić się. Zależy to od ilości dostępnych funduszy, wybranego profilu inwestora.

 • Czasem ilość dostępnych funduszy działała ?na korzyść? inwestora (w roku, w którym nie było wyraźnych wzrostów ? brak funduszy o większym poziomie ryzyka z grupy funduszy krajowych uniemożliwił większe straty ? co automatycznie przekłada się na brak możliwości zarabiania w okresie wzrostów na rynkach).
 • Czasem działa na niekorzyść ? kilka procent gorsze wyniki strategii w danym produkcie inwestycyjnym mogły by spowodowane dostępnością w produkcie inwestycyjnym bardziej agresywnie inwestujących funduszy akcji krajowych, co w roku 2011 nie było ‚przydatne’ ? z kolei w latach wzrostów pozwala znacznie zwiększyć wyniki inwestycji

Gotowa strategia inwestowania to nie wszystko

[stextbox id=”info”]Gotowa strategia realizuje swoje podastawowe cele – w roku 2011 uzyskała wyniki znacznie lepsze niż większość funduszy akcyjnych, wyniki strategii są w 2011 roku nieznacznie gorsze od wyników portfeli modelowych aktywnej alokacji.[/stextbox]

W inwestowaniu na rynku funduszy jest jedna ważna prawidłowość: każda dodatkowa wiedza, którą posiadamy i wykorzystamy w inwestowaniu pozwala zwiększać możliwe zyski i minimalizować ryzyko. A wiedza ta jest na wyciągnięcie ręki (często bezpłatnie)

Przejdź na stronę ze szcegółami Więcej informacji i komentarz na temat dodatkowych możliwości – i efektów, które można było uzyskać w 2011 roku znajdziesz na tej stronie. To także przypomnienie o bezpłatnym dodatkowym wsparciu, które otrzymywali inwestorzy w dniach zmiany sposobów inwestowania.

Rok 2012 nie będzie rokiem ciągłych zysków na giełdach…

W roku 2011 przy dużej zmienności rynku doskonale spisały się strategie inwestowania oparte o modyfikacje wzorcowej strategii, wykorzystanie technik inwestowani na rynkach funduszy zagranicznych, surowcowych, sektorowych. Dodając do tego wprowadzoną kilka miesięcy temu funkcję Listy Okazji Inwestycyjnych oraz wiedzę na temat doboru funduszy do portfela, wykorzystanie dodatkowych powiadomień w portalu oraz zasady optymalnego wykorzystania ocen funduszy (znając specyfikę poszczególnych funduszy lub choćby grup funduszy nie zawsze najlepszym wyborem będą fundusze na pierwszych miejscach w rankingach) można znacznie spokojniej patrzeć w przyszłość.

Przejdź na stronę ze szcegółami Sprawdź jak w optymalny sposób wykorzystać dodatkowe możliwości portalu i funduszy, które dostępne są w Twoim produkcie inwestycyjnym. Gotowa strategia to jedno. Inwestowanie z wykorzystaniem dodatkowych możliwości wymaga naprawdę podstawowej wiedzy. Nie trzeba być ekspertem. Sprawdź jak dowiedzieć się więcej.

Szkolenia stacjonarne / internetowe

[stextbox id=”download”]Ostatnie 3 edycje stacjonarnego szkolenia „Fundusze To Nie Lokata” przed wakacjami prowadzę w najbliższe trzy niedziele. Wrocław/ Poznań/ Warszawa. Zapisy na szkolenia co najmniej 10 dni przed szkoleniem w cenie 387 zł. Zapisy w późniejszym terminie w cenie 487 zł.[/stextbox]

Zapisy na tej stronie. Sprawdź także ofertę krótkich szkoleń online.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4

  • Są przedstawione na tej właśnie stronie. Raporty długoterminowe – będą dostępne raczej w połowie roku. Wcześniej udostępniać będziemy wyniki średnio i długoterminowe uaktualniane co miesiąc.

   Zapraszam na comiesięczne szkolenia dla zainteresowanych abonamentem, lub dla posiadających abonament. Tam pokazuję, jak poświęcając na początku kilka godzin, a potem pół godziny w miesiącu wykorzystywać dodatkowe funkcjonalności portalu, tak aby zarabiać więcej niż gotowa strategia. Potrzeba odrobiny zaangażowania, zapewniam że się opłaci.

   Gotowa strategia to tylko 1/10 możliwości portalu. Jest absolutnie wystarczająca dla inwestorów, którzy nie chcą wcale poświęcać czasu własnym inwestycjom. Ja mogę tylko pokazać jak łatwo jest wykorzystywać dodatkowe funkcje portalu.

 • Wyniki głównej strategi sprawdzały się w długim terminie jednak mam obawy co do wyników z ostatnich lat. Z tego co widziałem to za lata 2010 – 2012 strategia przyniosła straty(średniorocznie) czyli 3 lata zaprzepaszczone a wynik(z tego co parzyłem) gorszy nawet od strategi „kup i trzymaj”, przez co mam obawy co do korzystania z pomocy tej strategi w inwestowaniu. Chyba że coś źle zrozumiałem.

  • To jest strategia długoterminowa – i jak każda realna (a nie marketingowa, która ‚zawsze zarabia’ – a takie ‚strategie’ znajdziemy w internecie) w czasach trendu bocznego może generować błędne sygnały.

   W zestawieniu widać, że wynik był dużo lepszy niż mediana funduszy akcji – czyli kilka funduszy akcji było lepszych niż strategia, zdecydowana większość gorsza. Nie interesując się inwestycjami lepiej mieć stratę 10% niż 25%. A czy można było w tym roku nie stracić? Można. Ale tu już oprócz gotowej strategii trzeba czegoś więcej.

   Opiekun Inwestora to nie tylko gotowa strategia. Ta strategia to jedynie około 10% możliwości portalu. Działa tu prosta zasada: każda dodatkowa wiedza pozwala zarabiać więcej niż gotowa strategia (używając odrobinę bardziej złożonych funduszy) przy mniejszym ryzyku. Ale nie da się tego sprowadzić do ‚automatu’.

   Polecam też odnośnik, który znajduje się w treści: gotowa strategia to nie wszystko.

   Jednym (z bezpłatnych) elementów portalu są moje komentarze w dniu pojawienia się zmiany sposobu inwestowania gdzie dokładnie tłumaczę co się wydarzyło i w jaki inny niż strategia sposób można postąpić, jeżeli rozumie się co się wydarzyło w dniach poprzedzających taki sygnał. Kto skorzystał (te webinary są dla abonentów bezpłatne) mógł rok zamknąć na plusie.

   Trzeba było tylko poświęcić godzinę na to nagranie (zawsze jest potem dostępne przez tydzień do oglądania offline).

   Gotowa strategia długoterminowa zarabia znacznie lepiej niż metoda kup i trzymaj. Ale nie znaczy to, że każdy musi się trzymać strategii ‚jak robot’. Jako jedyni na rynku mówimy o tym wprost: strategie są świetne, ale mogą się mylić. I zawsze w dniu zmiany sygnału dokładnie pokazujemy jak odczytywać sytuację na rynku.

   Tak jak z prognozą pogody. Jeżeli wczoraj zapowiadano deszcz, a wyglądamy przez okno i deszczu nie ma to … brew strategii słuchania tego co mówią w prognozie – raczej parasola nie bierzemy.

   Jeżeli z kolei inwestor będzie stosował strategię wprost – to – jak pokazuje historia – może liczyć na wyniki znacznie lepsze od metody kup i trzymaj. Ale musi się liczyć z chwilowymi korektami w trendzie bocznym – w czasach wzrostów z nawiązką odrobi te chwilowe spadki. A w silnej bessie ochroni wypracowane zyski. Jeżeli inwestor zaczął inwestować akurat na górce na rynkach (np. w 2007 roku) lub po wzrostach w 2009 (zamiast na początku 2009) to w czasach zmiennych rynków trudno aby bez odrobiny zaangażowania doskonale zarabiał.

   Podsumowując: proszę portalu nie traktować jak ‚systemu wysyłającego sygnały’. Abonament to dostęp do wielu różnych strategii (np. strategia ostrożnego inewestowania, średnich kroczących), powiadomienia Kroczącego Stop Loss (także dla walut i indeksów giełdowych) oraz dużo dodatkowej wiedzy – także bezpłatnej: http://edukacja.opiekuninwestora.pl

   Oczywiście wielu klonom portalu Opiekun Inwestora łatwo mówić „drogi inwestorze, nic nie musisz rozumieć – tu jest idealna strategia, która zawsze zarabia i jedyne co trzeba robić to odbierać sygnału”. To z pewnością łatwo się sprzedaje. My wiemy, że gotowe strategie to dobre rozwiązania (każda ze znanych mi na rynku daje podobne wyniki). Ale mówimy wprost – można mając choćby podstawową dodatkową wiedzę zarabiać znacznie lepiej niż gotowe strategie. Przy mniejszym ryzyku błędnych sygnałów. Fundusze to inwestowanie. I warto wiedzieć jak działają i wykorzystać wszystkie ich możliwości.

   Raz w miesiącu prowadzę spotkanie online dla nowych użytkowników portalu – gdzie o tym i wielu innych praktycznych sprawach rozmawiamy.
   pozdrawiam,
   Remigiusz Stanisławek