Archiwum

Opiekun Zysku ? Jak to działa cz.2: Monitor Dodatkowy podczas inwestowania w fundusze akcji

W tym artykule dokładnie prezentuję zasadę Kroczącego Stop Loss wykorzystywanego jako dodatkowe zabezpieczenie strategii – tzw. „reguła 15%”. Rozwiązanie to eliminuje problem powolnych, długotrwałych spadków na giełdach, podczas których sama zasada badania 10% w ostatnich 28 dniach nie będzie generować sygnału zmiany sposobu inwestowania. Bez dodatkowego monitora 15% od najwyższej „górki” nasze inwestycje mogłyby powoli tracić bez pojawienia się alarmu.

Poniżej przykładowy przebieg wyceny jednego z badanych funduszy (strategia monitoruje non stop ponad 25 funduszy równolegle, każdy z osobna).

Strategia codziennie sprawdza wyceny analizowanych funduszy akcyjnych ? i jeżeli rosną ? to podnoszony jest próg alarmowy (szara linia pozioma) ? wyliczany jako 15% od największej chwilowej górki ? czyli od najwyższej dotychczasowej wyceny od dnia zmiany sygnału.
W dniu (A) trwają wzrosty ? i próg alarmowy jest systematycznie podnoszony. Tak aby zawsze pilnował 15% spadków od najwyższej wyceny.
W dniu (B) fundusz uzyskał najwyższą wycenę ? od tego dnia zaczął się powolny, ale ciągły spadek wycen ? fundusz powoli traci..
Punkt (C) pokazuje, że badanie wyników za ostatnie 28 dni nie pozwala wygenerować alarmu ? spadki wycen w 28 dni są ciągle niższe niż 10% – wynoszą kilka procent.
Punkt (D) nadal pokazuje niewielkie spadki w ciągu miesiąca.
Punkt (E) nadal pokazuje niewielkie spadki w ciągu miesiąca. A w rzeczywistości spadek od najwyższej wyceny przekroczył już 15%. Cena funduszu w dniu (E) to 48, a cena na górce to 59 zł. Czyli spadek o 17%. A do alarmu ciągle daleko (spadek miesięczny to ledwie różnica między 50 a 48 zł ? raptem o 4%.
Na szczęście w punkcie (F) zareagowała zasada dodatkowego monitora 15% – pilnującego wyników funduszy z wykorzystaniem Kroczącego Stop Loss na 15%. I to punkt (F) i zasada monitorowania progu 15% od najwyższej wyceny generuje alarm wycofania się do funduszy bezpiecznych.

Patrząc na wykres można odnieść wrażenie, że końcowy wynik w dniu wycofania się do funduszy pieniężnych (cena: 51 zł) jest minimalnie większy niż cena 50 zł, w której rozpoczyna się inwestowanie w funduszu akcji. Tu należy podkreślić, że jest to wykres jednego z ponad 25 monitorowanych funduszy ? i to ten najgorszy. Siła strategii to monitorowanie szerokiej grupy funduszy ? i reagowanie na spadki najgorszego. A pieniądze inwestorów znajdują się w funduszach znacznie lepszych ? i wycofanie się następuje często nie ze stratą 10 czy też 15% ale kilka procent.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz