Archiwum

Opiekun Zysku ? Jak to działa cz.4: Monitor Dodatkowy podczas inwestowania w fundusze bezpieczne

W tym artykule dokładnie prezentuję zasadę Kroczącego Start Profit wykorzystywanego jako dodatkowe zabezpieczenie strategii – tzw. „reguła 15%”. Rozwiązanie to eliminuje problem powolnych, długotrwałych wzrostów na giełdach w czasie gdy inwestujemy w fundusze bezpieczne. Sama zasada badania wzrostu 10% w ostatnich 28 dniach nie będzie generować sygnału zmiany sposobu inwestowania na fundusze akcyjne. Bez dodatkowego monitora 15% od najniższego „dołka” nasze inwestycje nie będą przez długi czas włączać się do zarabiania. W ten sposób strategia szybciej zasugeruje inwestowanie w fundusze akcji, a jednocześnie dzięki pilnowaniu spadków na dwa sposoby – szybciej powiadomi o „ucieczce do funduszy bezpiecznych”.

Podczas inwestowania w fundusze pieniężne może się jednak zdarzyć, że giełdy będą powoli, i w miarę równomiernie rosnąć. W taki sposób, że nie wystąpi wzrost o 10% w ciągu miesiąca. A tym samym nie zostanie wygenerowany sygnał zmiany sposobu inwestowania na fundusze akcyjne.

Rozwiązaniem jest dodatkowy monitor, dodatkowo analizujący wyniki badanych funduszy w oparciu o zasadę Kroczącego Stop Loss z progiem 15%. Pilnując dnia, w którym najlepszy (badane jest równolegle ponad 25 wykresów różnych funduszy akcji dużych spółek) zarobi więcej niż 15% od najniższego punktu liczonego od dnia wygenerowania poprzedniego sygnału (zmiany sposobu inwestowania na fundusze bezpieczne).

Strategia codziennie sprawdza wyceny analizowanych funduszy akcyjnych ? i jeżeli maleją ? to obniżany jest próg alarmowy (szara linia pozioma) wyliczany jako 15% od największego chwilowego dołka ? czyli od najniższej dotychczasowej wyceny od dnia zmiany sygnału.

W dniu (A) trwają spadki na giełdzie. Inwestor nie traci ponieważ inwestuje w fundusze bezpieczne. Próg alarmowy jest systematycznie obniżany ? w miarę jak spadają wyceny funduszu. Tak aby system zawsze pilnował 15% wzrostów od najniższej wyceny. I odszukał wzrostów od tej najniższej wyceny.
Punkt (B) pokazuje, że badanie wyników za ostatnie 28 dni nie pozwala wygenerować alarmu ? wzrosty wycen w 28 dni są ciągle niższe niż 10% – wynoszą kilka procent.
Punkt (C) pokazuje, że badanie wyników za ostatnie 28 dni nadal nie pozwala wygenerować alarmu ? wzrosty wycen w 28 dni są ciągle niższe niż 10% – wynoszą kilka procent.
Punkt (D) nadal pokazuje niewielkie wzrosty w ciągu miesiąca. Inwestor nadal inwestowałby wtedy w fundusze bezpieczne ponieważ nie wystąpiła zmiany sposobu inwestowania na fundusze akcji.
Punkt (E) nadal pokazuje niewielkie wzrosty w ciągu miesiąca. I nadal byłby tu brak zmiany sposobu inwestowania na fundusze akcyjne. A fundusze ?od dołka? zarobiły od 43 do 68 zł, czyli zysk wyniósł już 58%.
Na szczęście w punkcie (F) zareagowała zasada dodatkowego monitora 15% – pilnującego wyników funduszy z wykorzystaniem Kroczącego Start Profit na 15%. I to punkt (F) i zasada monitorowania progu 15% od najniższej wyceny generuje sygnał powrotu do funduszy akcyjnych.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz