Archiwum

Opiekun Zysku ? Jak to działa cz.3: Monitor Podstawowy podczas inwestowania w fundusze bezpieczne

Zasada działania jest odwrotna w stosunku do monitora 10% dla inwestowania w fundusze akcji. Tutaj inwestor inwestuje w fundusze pieniężne, aby unikać strat podczas spadków na giełdach. Natomiast strategia (zasada 10%) bada i monitoruje cały czas wykresy funduszy akcyjnych dużych spółek poszukując takiej sytuacji, w której fundusze te już zarobią 10% w miesiąc (28 dni). Analiza wykonywana jest codziennie. W ten sposób bardzo szybko pozwala włączyć się do rynku akcji.

I tak jak w przypadku wzrostów na giełdzie ? dzięki sprawdzaniu wyników za ostatni miesiąc zamiast analizie wzrostów ?od dołka? strategia unika zbyt wczesnej decyzji o zmianie sposobu inwestowania, nawet gdy występują chwilowe, nieco wyższe niż 10% wahania ceny jednostek uczestnictwa funduszu.

Inwestor inwestuje na rynku funduszy pieniężnych. Natomiast system monitorowania strategii bada wyniki funduszy akcji ? analizując ile każdy z badanych funduszy zarobił/ stracił w ciągu ostatnich 28 dni.

W dniu (A) trwają spadki na giełdach ? inwestor nie traci ponieważ inwestuje w fundusze bezpieczne. Natomiast strategia poszukuje momentu do przejścia ponownie do zarabiania w funduszach akcyjnych.
W dniu (B) fundusz chwilowo zaczął zarabiać ? ale sprawdzenie wyniku za ostatnich 28 dni pokazuje minimalną stratę ? nie ma więc przesłanek do zmiany sposobu inwestowania.
Punkt (C) pokazuje moment tuż po lokalnym dołku. Fundusz zarobił 2 zł, czyli 3,7%. Ciągle mniej niż 10%. Patrząc na wykres można uznać, że najlepszym momentem byłaby wpłata w fundusze akcji miesiąc przed punktem (C) ? dokładnie w ?dołku?. Niestety ? tylko wróżka jest w stanie taki dzień przewidzieć. Dlatego stosując strategię zarabia się mniej niż ?idealne? trafianie w dołki i górki.
Punkt (D) jest już mocno powyżej lokalnego dołka (9%) ale w ostatnich 28 dniach to jednak mniejszy wzrost. Czyli do zmiany sposobu inwestowania jeszcze brakuje kilku procent.
Punkt (E) to dalsze wzrosty. Od ?dołka? jest to już ponad 10%. Ale informacji o zmianie sposobu inwestowania na fundusze akcyjne nie ma ? ponieważ wynik za ostatnie 28 dni to mniej niż 10%..
W punkcie (F) trwają już kolejne spadki ? a strategia nadal wskazuje aby pieniądze inwestować bezpiecznie. Tym samym nie został wprowadzony ?fałszywy? alarm blisko punktu E, gdy były już duże zyski od dołka. Przejście wtedy do funduszu akcji byłoby dokładnie ?na górce? czyli od razu inwestor zacząłby tracić.

W ten sposób zasada podstawowa (10%) strategii radzi sobie w przypadku chwilowo rozchwianych wyników funduszy.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz