Archiwum

Opiekun Zysku ? Jak to działa cz.1: Monitor Podstawowy podczas inwestowania w fundusze akcji

Podstawową zasadą działania strategii Opiekun Zysku jest zabezpieczanie wypracowanych zysków w czasie gdy inwestujemy w fundusze akcji. Czyli odpowiednio wczesne wysłanie „sygnału” podczas gdy giełdy zaczynają tracić. Działa tu tzw. „reguła 10%”. Moim zdaniem to najważniejszy artykuł w cyklu opisującym założenia strategii. Zachęcam do dokładnej lektury:

  • dlaczego „pilnowanie progu 10% spadku” nie powoduje strat 10% w portfelu (a często znacznie mniej)?
  • co powoduje, że „reguła 10%” jest tak skuteczna
  • dlaczego tak ważnym jest aby strategia monitorowała wyniki funduszy codziennie.

Zajrzymy za niepublikowane dotychczas kulisy „reguły 10%” strategii Opiekun Zysku.

Reguła 10% – technicznie czyli jak to działa

Zasada 10% monitoruje codziennie zmiany każdego z grupy ponad 25 funduszy za okres 28 dni. A nie od górki. Wybrane 28-dniowe okresy pokazano na rysunku jako poziome linie ( ). Wszystkie równej długości.
Linie te ?przecinają? wykres funduszu ? i dzięki temu przy nawet kilkunastoprocentowych chwilowych wahaniach (59 zł do 51 zł) wyceny funduszu nie generują alarmu o zmianie sposobu inwestowania na bezpieczny.

Ten sposób postępowania „przecinanie wykresu w poprzek” ochrania inwestorów przed częstymi ?fałszywymi? alarmami. Fałszywy alarm oznacza tu sytuację, gdy strategia w reakcji na chwilowe duże spadki prześle alarm zachęcający do inwestowania w fundusze bezpieczne, a zaraz potem fundusze akcji zaczną zarabiać. Czyli ? działanie niepożądane dla inwestora. Ale … nawet w takim przypadku inwestor nie traci ? jedynie zarabia mniej niż hipotetyczny inwestor, który wiedział, że nie ma potrzeby zmiany sposobu inwestowania.

Zasada działania przedstawiona jest na rysunku:

W dniu (A) fundusz minimalnie traci od ?górki? sprzed kilku dni. Ale wynik za ostatni miesiąc (28 dni) pokazuje jednak zysk.
W dniu (B) wydaje się, że mamy już duży spadek ? tak ? ale jest on chwilowy. Badanie wyniku za ostatnie 28 dni nie reaguje na takie chwilowe spadki wyceny. Wynik za 28 dni tu także pokazuje zysk.
Podobną sytuację pokazuje punkt (C). Tu wydaje się, że mamy już do czynienia z sytuacją alarmową ? spadki są duże od ?górki? i przekraczają minimalnie 10% (spadek z 59 do 53 zł). Mimo to nie jest generowana zmiana sposobu inwestowania ? ponieważ w miesiąc fundusz ten stracił nieznacznie. Tu bardzo dobrze działa zasada ?przecinania w poprzek? wykresów.
Punkt (D) to sytuacja odwrotna ? wygląda na to, że fundusz zarabia. Przy czym zysk dotyczy tylko ostatnich dni. W rzeczywistości wynik miesięczny jest ujemny ? choć niewiele.
Punkt (E) wygląda bardzo niebezpiecznie. To 14% poniżej najwyższej wyceny. To więcej niż 10%. Strategia nie reaguje ? ponieważ sprawdza wyniki za ostatni miesiąc a nie od ?górki?. A wynik miesięczny jest lepszy niż minus 10% – stąd brak zmiany sposobu inwestowania na bezpieczny.
Punkt (F) to wyraźny wzrost ? a wynik miesięczny jest ujemny. Ciągle niższy niż 10%.
Punkt (G) to chwilowy spadek ? a wynik miesięczny jest dodatni. Wynik jest nawet dość wysoki. Strategia według zasady podstawowej 10% pilnuje 10% spadków w miesiąc.
Punkt (H) to kolejny przykład ? wzrostów ? wydaje się dużych, choć w okresie miesiąca nieco niższych. A ponieważ są to wzrosty ? nie pojawia się sygnał zmiany sposobu inwestowania.

W ten sposób strategia nie wskazała ?ucieczki? do funduszy pieniężnych mimo nawet 14% wahań wyceny badanego funduszu. W ten sposób strategia radzi sobie z chwilowymi dużymi zmianami wyników na giełdzie, nie generując błędnego sygnału ucieczki do funduszy bezpiecznych.

Skąd tak duża skuteczność strategii?

Badanie wyłącznie funduszy akcji polskich dużych spółek

Strategia codziennie bada wyniki 28-dniowych inwestycji dla grupy funduszy akcji polskich dużych spółek. I tylko takich (portal udostępnia analizy prawie 1500 funduszy, natomiast dla celów określenia sposobu inwestowania wykorzystuje wyłącznie fundusze akcji polskich dużych spółek).

Dlaczego tylko fundusze akcji polskich dużych spółek? Ponieważ duże spółki na giełdzie charakteryzują się małą zmiennością. Zmiana ceny akcji dużej spółki w ciągu dnia o więcej niż 1-2% nie jest częstym przypadkiem. Duże spółki podczas trendów bocznych nie tracą dużo i z reguły utrzymują się w niedużych widełkach zmian ceny akcji. Zdarza się jakaś sytuacja, w której jedna czy dwie duże spółki czasem próg 10% w ciągu 28 dni przekroczyć. Dlatego nie badamy akcji dużych spółek tylko fundusze akcji dużych spółek. Fundusz takie sytuacje po prostu „uśrednia”.
Fundusz akcji dużych spółek musi mieć w portfelu wiele spółek. Fundusz musi mieć w portfelu ponad 20 różnych akcji. Dodatkowym ograniczeniem dla funduszu akcji dużych spółek jest konieczność posiadania akcji wyłącznie spółek dużych. Takich spółek na giełdzie w Warszawie mamy 40-60 – zależnie jakie kryteria zostaną użyte. Ważne, że nie ma tych akcji zbyt wiele. To oznacza, że wszystkie badane fundusze akcji dużych spółek w zasadzie inwestują w podobny zestaw dostępnych dla nich akcji. W ten sposób wyraźnie widoczna będzie różnica między jakością zarządzania poszczególnych funduszy. Inwestują w stabilne, mało zmienne, duże, przejrzyste spółki. Często w te same, często różnice to tylko stopień zaangażowania w akcje poszczególnych spółek.
Według tej zasady w czasie gdy inwestujemy w fundusze akcji – poszukujemy najgorszych funduszy akcji dużych spółek, które straciły ponad 10% w ostatnie 28 dni. Dla strategii Opiekun Zysku potrzebne są tutaj właśnie te najgorsze fundusze! Te, które już straciły ponad 10% w ciągu poprzedzających 28 dni.
Co oznacza spadek ceny funduszu akcji dużych spółek o nieco ponad 10%? Oznacz a, że średnia zmiana cen akcji w portfelu to ponad minus 10%. A to oznacza, że niektóre z akcji dużych spółek w portfelu tego funduszu musiały stracić więcej, czyli kilkanaście procent. Spadki kilkunastoprocentowe akcji dużych spółek nie są zjawiskiem normalnym – i to powoduje wygenerowanie sygnału – aby wycofać się do funduszy bezpiecznych. Po taki dużych spadkach giełdy zaczynają z reguły szybko tracić. A o takich kilkunastoprocentowe spadkach akcji dużych spółek dowiemy się na podstawie wyników funduszy (tych najgorszych w danym momencie).
Dlaczego badamy dwa najgorsze fundusze? Aby uniknąć sytuacji, w której jeden z funduszy po prostu popełni jakiś większy błąd..  Gdy dwa fundusze już tracą ponad 10%, to znak, że w ich portfelach jest co najmniej kilka dużych spółek, które straciły ponad 10% w miesiąc.
Jak to możliwe, że inwestor nie traci 10%? Ponieważ w wersji podstawowej strategii inwestuje w dwa fundusze akcji dużych spółek. A system pilnuje spadków dwóch najgorszych funduszy dużych spółek. Tym samym nasze pieniądze zainwestowane są w „lepszych” funduszach dużych spółek – i gdy najgorsze tracą 10% spadek w portfelu jest często nawet dużo niższy. Np. 3%, 5% czasem 9%, a czasem mniej niż 2%. Można to dokładnie prześledzić w szczegółowym raporcie.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz