Archiwum

Strategia inwestowania ?Opiekun Zysku 10/15?

W okresie 1999-2011 najlepszy fundusz akcji zarobił 331% (po opodatkowaniu). Najgorszy: 96%. Strategia Opiekun Zysku w tym samym czasie: 390% (inwestując poza polisą) lub 582% (inwestując w polisie z uwzględnieniem opłat i podatku).

W oparciu o proste zasady można było zarobić 20-70% więcej niż najlepszy fundusz akcji lub kilka razy lepiej niż najgorszy fundusz akcji.

Po uwzględnieniu inflacji wyniki strategii dla inwestycji 10-letnich wahały się w przedziale od 8-15% średniorocznie.

Poznaj dokładnie wszelkie informacje na temat strategii.

Strategia Opiekun Zysku 10/15

Firma Opiekun Inwestora przygotowywała się do wprowadzenia tej strategii przez wiele miesięcy. W tym czasie prowadzone były badania i analizy zasad, którymi kieruje się strategia. Cel – zamiast dopasowywać (jak to ma często miejsce) wyniki do danych historycznych – szukaliśmy rozwiązania, które będzie w stanie uzasadnić swoje doskonałe zachowanie:

  • w trakcie wzrostów na giełdach – aby nie za szybko, ale skutecznie wskazać moment włączenia się do zysków z funduszy akcji
  • w trakcie spadków na giełdach – nie pochopnie, ale też odpowiednio wcześnie wycofać się do funduszy bezpiecznych
  • w trendzie bocznym – nie generować fałszywych sygnałów
  • w przypadku powolnych wzrostów – zauważyć je, i dać sygnał do przyłączenia się do wzrostów
  • w czasie powolnych spadków – odpowiednio wcześnie zareagować
  • każda z automatycznych strategii może się pomylić – i w takiej sytuacji strategia bardzo szybko powinna potrafić ponownie zmienić sposób inwestowania

Prace zakończyliśmy pod koniec kwietnia. Efektem tych prac jest bogaty zestaw dokumentów, analiz, które stopniowo udostępniamy zainteresowanym.

Opisy i analizy dostępne są w wielu artykułach – tu zebraliśmy odnośniki, do tych, które warto przeczytać.

Czy strategia jest w ogóle potrzebna?

Niech odpowiedzią będą prawdziwe wyniki inwestowania na zasadzie „kup i trzymaj”. Nie jest najlepiej…

Sprawdź ile naprawdę zarabiały najlepsze fundusze akcji w długim okresie…
Mówi się, że wystarczy wpłacić pieniądze w fundusz akcji aby w długim okresie świetnie zarobić. Cóż – okazuje się, że mając dużo szczęścia w okresie 10-letnim zysk mógł wynieść… nawet 10% średniorocznie ponad inflację, choć czasem tylko 3%. Przeczytaj szczegółową analizę.
Dla porównania – ile zarabiał (tracił) w długim okresie najgorszy fundusz akcji?
Okazuje się, że w tym przypadku nie ma co marzyć o 5% średniorocznie. Najgorsze fundusze to wyniki od: straty 2% do zysku 2% ponad inflację. A gdzie tak często obiecywane 10% średniorocznie nic nie robiąc. Przeczytaj szczegółową analizę
Inwestujących w fundusze zachęca się do podziału: trochę w fundusze akcji, trochę obligacji.
Ten sam efekt można było uzyskać wybierając fundusze mieszane. Czyli zrównoważone lub stabilnego wzrostu. Okazuje się, że fundusz stabilnego wzrostu ma w miarę stabilny skład – a wzrost – czasami. A nawet jeżeli już to znikomy. Przeczytaj szczegółową analizę.
Można jeszcze przytoczyć analizę funduszy obligacji i pieniężnych.
Tu przynajmniej mamy pewność zysku ponad inflację. Choć minimalnego. Oto analiza dla funduszu obligacji. A to dla funduszu pieniężnego.

Czym jest strategia – i czy to w ogóle możliwe aby skutecznie inwestować na rynku funduszy?

Mówi się, że nie da się skutecznie inwestować. Że nie da się przewidzieć przyszłości. Z tym ostatnim zdaniem się zgadzam. Ale kto powiedział, że trzeba przewidywać przyszłość? Strategia Opiekun Zysku oparta jest wyłącznie o rozsądne działania na podstawie tego co się właśnie wydarzyło. Aby zobaczyć, że fundusze zaczęły zarabiać / tracić nie trzeba mieć doktoratu z ekonomi… Wynik będzie o wiele słabszy niż w przypadku łapania górek i dołków. Ale i tak wyższy (nawet o ponad 70%) od wyniku najlepszego funduszu akcji.

Oczywiście wielu będzie zniechęcać do aktywnego inwestowania…
Nawet widząc jak mizerne zyski można uzyskać przy pasywnym inwestowaniu… Proponuję lekturę artykułu, w którym zgromadziłem listę najczęściej stawianych zarzutów dla aktywnego inwestowania. Warto się z nimi zapoznać (a także z naszym komentarzem na ich temat).
Zamiast wysłuchiwać narzekań – warto przeczytać czym jest strategia inwestowania
W tym artykule pokazałem różnice między przewidywaniem przyszłości a rozsądnym działaniem opartym o fakty. Polecam przeczytać.

Jak działa strategia „Opiekun Zysku” 10/15?

Celem strategii jest opiekować się już wypracowanymi zyskami. W oparciu o dwie główne zasady: zasadę 10% i zasadę 15%. Ale to nie wszystko.

Podstawowe założenia strategii
Czyli wstęp do omówienia zasad strategii. Jakie fundusze wybierać, dlaczego warto zmieniać fundusze, w jakich produktach strategię można wykorzystać. Z tymi wstępnymi założeniami zapoznasz się w tym artykule.
Najwyższy czas na szczegółowe omówienie poszczególnych zasad działania strategii.
Czyli w jaki sposób strategia określa czy warto inwestować w fundusze akcji, czy też lepiej zabezpieczyć już wypracowane zyski w funduszach bezpiecznych? Szczegółowe omówienie tych zasad znajdziesz w tym artykule.

A wyniki? Czyli ile zarabiała strategia…

Poniższe zestawienie pokazuje wyniki uzyskane przy stosowaniu strategii w wersji „standardowej” – czyli ograniczonej wyłącznie do funduszy akcji polskich dużych spółek i funduszy pieniężnych. Tutaj prezentowane są wyniki strategii w wersji aktywnej – czyli inwestowania w dowolne fundusze akcji polskich, oraz w fundusze pieniężne lub obligacji w czasach gdy giełdy traciły.

System portalu Opiekun Inwestora dodatkowo pozwala na dodatkowe zyski – przy korzystaniu z funduszy zagranicznych – pokazując proste zasady modyfikacji strategii z wykorzystaniem bardziej zyskownych funduszy przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.


Uzupełnieniem uzyskanych wyników będą daty sygnałów według strategii
.
Czyli pełna lista dni, w których w ostatnich kilkunastu latach strategia zalecała zmiany sposobu inwestowania. Przy każdej dacie podano dodatkowo informację, czy źródłem generowania sygnału była zasada „10%” czy też zasada”15%” strategii Opiekun Zysku.  Zestawienie sygnałów dostępne jest na tej stronie.
Najwyższy czas na szczegółowe omówienie poszczególnych zasad działania strategii.
Czyli w jaki sposób strategia określa czy warto inwestować w fundusze akcji, czy też lepiej zabezpieczyć już wypracowane zyski w funduszach bezpiecznych? Szczegółowe omówienie tych zasad znajdziesz w tym artykule.

Analizując wyniki strategii warto zwrócić uwagę na metodologię

Pojawia się coraz więcej strategii – które obiecują zyski nawet 25% średniorocznie. A Opiekun Zysku jedynie kilkanaście?

Wyniki strategii Opiekun Zysku publikujemy w „realnej wysokości”.
Czyli z uwzględnieniem wszelkich kosztów, podatku, oraz – i to najbardziej zmniejsza wyniki – inflacji. Tak podany wynik jest wynikiem realnym – nie marketingowym. W rzeczywistości kilkanaście procent zysku według strategii Opiekun Zysku (po uwzględnieniu kosztów, podatku i inflacji) to często więcej niż 25% bez uwzględniania tych elementów. Krótka analiza założeń dostępna jest w tym artykule.
Na temat „25%” zysków – kontra wyniki strategii Opiekun Zysku przygotowałem cztery artykuły.
Wpływ podatku na wynik strategii.  Dopasowanie do jednego parasola funduszy. Co powoduje włączenie inflacji do obliczeń. I na koniec – dlaczego w symulacjach nie powinno cofać się dalej niż do 1999 roku.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz