Archiwum

Niby to samo, a jednak… Rzecz o wynikach funduszy inwestycyjnych

Najczęściej inwestorzy wybierają fundusz patrząc na jego wyniki. Na przykład taki wynik za ostatnie 3 miesiące. Zobacz jak mało informacji niesie ten wynik. I jak różne mogą być fundusze o tym samym wyniku. W artykule pokażę co nowego wnosi analiza dynamiczna – jako sposób analizy funduszy.

Średnioterminowa analiza funduszy niskiego ryzyka

Wybór funduszy warto realizować o analizę zachowania funduszu w bieżącej sytuacji rynkowej a nie w oparciu o sprawdzanie wyników z dalekiej przeszłości. Liczy się aktualny skład portfela funduszu i to w jaki sposób ten skład ‚radzi sobie’ dziś. A nie jak fundusz zarabiał rok czy dwa lata temu…  Optymalnym i zalecanym przez nas modelem jest analiza miesięcznych wyników w ostatnim kwartale. Kwartał jest okresem, który uznajemy za ‚aktualną sytuację rynkową’.  Te analizy dostępne są dla abonentów portalu Opiekun Inwestora.

Poniżej omówię podobną analizę – analizę średnioterminową: czyli analizę 3-miesięcznych wyników w ostatnich 9 miesiącach.

Co oznacza 3-miesięczny wynik funduszu?

Patrząc na wyniki funduszy np. 3 miesięczne ‚na dziś niewiele można o funduszu powiedzieć. Przykładowo na dziś:

  • Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych: zysk za ostatnie 3 miesiące 0,5%
  • Axa Rynku Pieniężnego: zysk za ostatnie 3 miesiące 0,5%
  • SKOK Obligacji: zysk za ostatnie 3 miesiące 0,5%

Co mówią nam takie pojedyncze wyniki o potencjale możliwości funduszu? Nic. Są to wyjęte z kontekstu, sprawdzone akurat w dzisiejszym dniu wyniki. Czy inwestor może ocenić ile w skali 3 miesięcy taki fundusz w obecnej sytuacji rynkowej może zarobić? A ile może stracić? Nie wiemy.

Co więcej – trzy fundusze o podobnych wynikach inwestor może podświadomie (i błędnie) potraktować jako fundusze bardzo do siebie zbliżone. W końcu każdy zarobił 0,5% w 3 miesiące. Słabo.

A co oznacza analiza 3-miesięcznych wyników w ostatnich 9 miesiącach?

Aby wyniki były w pełni porównywalne nie stosujemy miesięcy kalendarzowych (jedne mają 30, inne 31, a luty 28 lub 29 dni) – używamy pełnych tygodni, w przypadku analizy 3-miesięcznej jest to 13 tygodni (91 dni).

W naszym modelu analiz funduszy (model dynamiczny) pokazujemy przekrojowo wyniki funduszu. Cofamy się wstecz o 9 miesięcy, i w każdym dniu, w którym można było fundusz nabyć sprawdzamy ‚wynik 3-miesięczny‚ takiego funduszu. Takich ‚wyników’ mamy około 120 (około 20 w miesiącu – są to tylko dni robocze i to te, w których można było nabyć fundusz).

Wyniki takich 120 inwestycji można opisowo przedstawić jako grupę 120 inwestorów, z których każdy miał za zadanie kupić ten sam fundusz, ale w różnych dniach (każdy inwestor w innym dniu), i dokładnie po 91 dniach ten fundusz sprzedać. W ten sposób mamy grupę 120 inwestorów – a nie jednego, który akurat dziś dany fundusz sprzedał.

Wyniki: Skok obligacji

Wyniki można pokazać na wykresie.

skok-obligacji

1) 3-miesięczne wyniki z początku roku były zbliżone do 1% – rekordowo 1,0%. 2) Największy pechowiec w 3 miesiące stracił 2,7% (pechowo zainwestował na górce i akurat trafił na duże spadki)
3) Kolejne kwartalne wyniki były ciągle ujemne, około 1%
4) Ostatni kwartalny (91 dni) wynik wyniósł 0,3%. To jest ten dzień, w którym kalendarzowo (92 dni) wynik wyniósł 0,5%

Jak widać ten ostatni wynik (0,5%) jest dość wyjątkowy na tle historii funduszu w ostatnich 9 miesiącach. Fundusz jest mocno zmienny, i uzyskiwał wyniki kwartalne w przedziale -2,7% do 1%. Czyli to jest jego potencjał możliwości w bieżącej sytuacji rynkowej. Oczywiście może zarobi kwartał więcej (a także stracić więcej). Ale wyniki od -2,7% do 1% pokazują, że fundusz wcale do najbezpieczniejszych nie należy…

Wyniki: Axa Pieniężny

Wynik sprawdzany na dziś jest identyczny jak Skarbiec Obligacji. A jak wyniki 3-miesięczne wyglądały w niedawnej przeszłości dla Axa?

axa-rynku-pienieznego

Jak widać ten ostatni wynik (0,5%) nie jest wyjątkowy na tle historii funduszu w ostatnich 9 miesiącach. Fundusz systematycznie uzyskuje kwartalne wyniki w przedziale od 0,1% do 0,9%.

Jakże inne zachowanie funduszu – a przecież wynik ‚za ostatnie 3 miesiące’ … ten sam.

W portalu stosujemy system Ocen Dynamicznych

Przykład analiz 3-miesięcznych dla grupy funduszy niskiego ryzyka (czołówka rankingu):

oceny0913

Szczegółowy opis tej funkcjonalności dostępny jest w portalu Opiekun Inwestora. Tu jako przykład – ze wskazaniem na kolumny Min i Max. Te kolumny pokazują potencjał możliwości poszczególnych funduszy w obecnej sytuacji rynkowej. Wyniki funduszy Idea związane są z problemami tych funduszy w ubiegłym roku.

W czołówce znajdziemy kilka ciekawych funduszy. Np. Eques Obligacji – najgorszy kwartalny wynik 1,6%, a najlepszy 2,8%.

Przykład tego samego rankingu – ale tym razem końcówka stawki 132 funduszy:

oceny09132

Tu także znajdziemy fundusze, których maksymalne wyniki miesięczne dochodziły do 3%. Ale … jednocześnie najgorsze 3-miesięczne inwestycje traciły nawet 3-5%!

Więcej informacji o systemie ocen funduszy

Dostępne po rejestracji w portalu Opiekun Inwestora.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2

  • mam takie pytanie(trochę z innej beczki) czy przy każdym zakupie i sprzedaży funduszu dostaje się list potwierdzający zakup/sprzedaż danego funduszu? jesli tak to czy można zmienić sposób otrzymywania potwierdzenia na e-maila(bądz ewentualnie w inny sposób byle nie listowny?)

    • W przypadku platform innych niż polisy inwestycyjne faktycznie potwierdzenia przychodzą pocztą. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym czy można z tej formy zrezygnować. Pytanie trzeba by zadać bezpośrednio do danego TFI – platformy typu mBank jedynie pośredniczą w nabywaniu i umarzaniu jednostek funduszy, a rejestr i tego typu informacje prowadzi TFI. Telefon na infolinię powinien wszystko wyjaśnić.