Archiwum

Nowe fundusze Fidelity – czyli różne podejście do ryzyka walutowego.

Cieszy zwiększanie oferty produktowej Fidelity Investments o kolejne fundusze (PLN hedged). Na rynku dostępnych jest wiele funduszy tego typu – jak rozróżnić czy faktycznie niwelują ryzyko walutowe? Czy tylko dodatkowo je komplikują?

Nowe fundusze Fidelity Investments

Fidelity Worldwide Investment, jedna z największych na świecie niezależnych firm zarządzających funduszami inwestycyjnymi uruchamia sprzedaż kolejnych funduszy.

  • Fidelity Funds Global Strategic Bond Fund (PLN hedged),
  • Fidelity Funds Global Real Asset Securities Fund (PLN hedged),
  • Fidelity Funds Emerging Europe, Middle East and Africa Fund (PLN hedged) oraz
  • Fidelity Funds Emerging Asia Fund (PLN hedged)

Fundusze do tej pory dostępne były dla polskich inwestorów jedynie w euro i dolarach. Co dla inwestujących w PLN nie ma i tak żadnego znaczenia (dlaczego – o tym w szkoleniu).

Jak to jest z hedgingiem walutowym?

  • Czasem fundusze tego typu niwelują ryzyko walutowe
  • Czasem tego ryzyka nie niwelują (a to generuje dodatkowe ryzyko błędnych decyzji inwestycyjnych)

Fidelity w informacji prasowej zapewnia:

Nowe jednostki hedgowane do złotówki będą przede wszystkim interesujące dla inwestorów z awersją do ryzyka związanego z kursami walut.

[stextbox id=”warning” caption=”I mają rację”]Wymienione fundusze faktycznie niwelują ryzyko walutowe.[/stextbox]

To nie jest częsta sytuacja. Wiele funduszy informujących o hedgingu walutowym nie chroni inwestorów przed ryzykiem walutowym.

[stextbox id=”warning” caption=”Nie tylko nie chroni przed ryzykiem walutowym”]Wiele funduszy nie tylko niweluje ryzyka walutowego dla inwestorów w Polsce – powoduje, że ryzyko walutowe jest jeszcze większe dla inwestora.[/stextbox]

Dlaczego większe? Ponieważ w przypadku funduszy (szczególnie w hedgingu PLN do dolara) ryzyko to często jest może nie tyle bardzo skomplikowane, co zaskakujące. Co nie znaczy, że trudne do praktycznego wykorzystania w podejmowanych decyzjach inwestycyjnych.

O co chodzi z hedgingiem walutowym?

Jak poprawnie rozumieć ryzyko walutowe i hedging walutowy dowiesz się na dedykowanym szkoleniu. Jeżeli uważasz, że hedging zawsze niweluje ryzyko walutowe ? to szkolenie jest po prostu obowiązkowe. Fakty są całkiem inne: czasem hedging niweluje ryzyko, czasem je powiększa. Jeżeli nie chcesz pozwolić sobie na błędne decyzje inwestycyjne – dedykowane szkolenie zamówisz w portalu Opiekun Inwestora TV na tej stronie.

[stextbox id=”warning”]Błędne rozumienie funduszy z hedgingiem walutowym skutkuje błędnymi decyzjami inwestycyjnymi.[/stextbox]

Kto powinien zainteresować się tym szkoleniem?

Inwestujący w produktach inwestycyjnych, w których występują fundusze z wbudowanym hedgingiem walutowym. Najwięcej takich funduszy posiadają polisy inwestycyjne Nordea. Fundusze te można znaleźć także w bezpośredniej dystrybucji.

Szkolenia z inwestowania – w portalu Opiekun Inwestora TV

Portal www.opiekuninwestora.tv to pierwsze w Polsce miejsce ze szkoleniami na temat praktycznego inwestowania na rynku funduszy inwestycyjnych. Sprawdź czym różni się wiedza praktyczna od wiedzy czysto sprzedażowej. Sprawdź bezpłatne i płatne szkolenia na www.opiekuninwestora.tv.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz