Archiwum

Nordea, Axa, a teraz Skandia – kolejne TU wycofują fundusze IDEA

Od wczoraj do grupy towarzystw ubezpieczeniowych, które wycofują środki inwestorów z funduszy IDEA dołącza Skandia. To już prawdziwy cios dla funduszy IDEA. Warto podkreślić, że Skandia zachowała się tutaj wzorcowo oferując coś więcej niż tylko informacja o wycofaniu środków przez inwestorów.

Komunikat TU Skandia z 18.07.2012

Mając na uwadze ochronę interesów Klientów oraz biorąc pod uwagę fakt zawieszenia realizacji umorzeń przez fundusz Idea Premium SFIO, Zarząd Skandia Życie TU S.A. podjął decyzję o wycofaniu z dniem 18 lipca 2012 roku następujących Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK):

– UFK Skandia Idea Premium,
– UFK Skandia Idea Parasol Idea Akcji Subfundusz,
– UFK Skandia Idea Parasol Idea Surowce Plus Subfundusz.
W opinii Skandia Życie TU S.A., aktywa wchodzące w skład wycofywanych UFK, mogą nie zapewnić adekwatnego poziomu stóp zwrotu w stosunku do reprezentowanego poziomu ryzyka inwestycyjnego.

Jednocześnie informujemy, iż dokonana zostanie zamiana wszystkich jednostek wycofanych UFK na jednostki innych UFK zapisanych na rachunku Klienta lub na gotówkę po cenach z dnia 18 lipca 2012 roku.

Bardzo miły gest ze strony Skandia to sposób rozliczenia tej sytuacji

Powtórzę tu ostatnie zdanie z komunikatu Skandia.

[stextbox id=”info”]Jednocześnie informujemy, iż dokonana zostanie zamiana wszystkich jednostek wycofanych UFK na jednostki innych UFK zapisanych na rachunku Klienta lub na gotówkę po cenach z dnia 18 lipca 2012 roku.[/stextbox]

Dla inwestorów w Skandia oznacza to bardzo jasną sytuację

Szczególnie dla inwestujących w Idea Premium…

Niezależnie od tego jak zachowają się wyceny w najbliższych dniach, Skandia (mimo, że sama sprzedaż zrealizuje się po innych cenach) policzy taką transakcję inwestorom po cenie z 18.07.2012. Tu ryzyko biznesowe dla Skandia statystycznie jest niewielkie – na części funduszy Skandia na tym straci (jeżeli akurat wycena w dniu sprzedaży będzie niższa), na części zarobi (gdy wycena będzie wyższa), ale dla inwestora daje to poczucie jasnej i klarownej sytuacji.

Natomiast dla funduszy IDEA nie wróży to dobrze…

Oznacza to w praktyce jednorazowe zlecenia wycofania pieniędzy z funduszy IDEA przez Skandia. Łącząc to z:

 • podobnymi decyzjami w ostatnim czasie w Nordea, Axa  (Skandia to duży portfel aktywów)
 • udziałem środków UFK w funduszach UFK SKANDIA – IDEA…

To prawdziwy cios dla funduszy IDEA.Na stronie Analiz Online znajdziemy informację, że aktywa poszczególnych UFK Skandia dla funduszu IDEA Premium ma 31.12.2011 były niemałe:

 • UFK Skandia IDEA Premium: 76 mln zł (dane na 31.12.2011) – część inwestorów pewnie zdążyła wycofać środki wcześniej, ale wielu ‚długoterminowych’ inwestorów nie śledząc informacji z rynku nadal środki w tym funduszu UFK posiada. Choć dziś można powiedzieć: posiadało.

Dla pozostałych funduszy IDEA – wartości aktywów są raczej niewielkie.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4

 • O! I Skandia  to firma finansowa dbajaca o swoich klientow. W przeciwienstwie do tej drugiej wspomnianej  w artykule.
   
   

 • W ostatnich czasach inwestycje Idea to skandal .Wczoraj Stabilny Wzrost -4,3 . Można być cierpliwym ale do czasu . Ja wczoraj wieczorem cierpliwość niestety dla Idei straciłem a pomyśleć że jeszcze rok temu były to moje ulubione fundusze .

  • Wczorajsze korekty (znaczne) wycen (tu informacja dla: @polisman. – wczoraj nie mieliśmy w portalu jeszcze tych danych) tych funduszy to efekt m.in. dużych wypłat (wyceny Idea Akcji – faktycznie, koszmarne: http://www.opiekuninwestora.pl/idea_akcji,ni153.html)

   Natomiast pokazuje to fakt, o którym mówię i piszę od 2007 roku – nie ma jednego najlepszego TFI (Każdy fundusz to osobne rozwiązanie – którego jakość jest zmienna w czasie), i warto dokładniej przyglądać się wynikom funduszy. I stosować choćby najprostszą z zasad inwestowania: znać dokładnie i jasno zdefiniowany próg straty, przy którym rozważamy zmianę funduszu. Jakość funduszy z grupy niskiego ryzyka potrafi zmienić się w ciągu 3-6 miesięcy, w przypadku funduszy akcji proces jest nieco szybszy. Ale od dawna w rankingach Opiekuna Inwestora oceny funduszy IDEA wyraźnie pokazywały osłabienie. Polecam sprawdzić nasze usługi – od kilku miesięcy można abonament mieć całkowicie bezpłatnie na okres miesiąc – w pełnej wersji.

   Podejrzewam też, że wielu inwestorów wpadło w marketingową pułapkę ‚parasola jednego TFI’ – i w momencie spadków IDEA Premium zdecydowali się (być może) na zmianę funduszu na inny z grupy TFI. Korzystanie z parasola jednego TFI jest mało rozsądne:
   Czysto matematycznie. Dokładniej opisałem to w kilku artykułach:
   https://blog.opiekuninwestora.pl/parasole-warto-zmieniac-wyniki/
   https://blog.opiekuninwestora.pl/parasole-warto-zmieniac/
   https://blog.opiekuninwestora.pl/parasole-warto-zmieniac-wyniki/

   • Wszystko ok , wiadomo .Zawsze fundusze Idei wyglądały na dość agresywnie zarządzane ,ale jeżeli inwestycje w funduszach w miarę bezpiecznych czyli Stabilnego Wzrostu   w bieżącym roku tracą 13 procent przy wzrostach innych funduszy towarzystw , nawet akcji , oznacza fatalną politykę inwestycyjną danego funduszu . Przy średnim wzroście mojego portfela innych funduszy 5 % w br strata 13 % ( 9 przed wczorajszymi 4 ) wydaje się wręcz kompromitująca . Pamiętajmy że nasze pieniądze inwestujemy w TFI a nie w akcje i ktoś opłaty za to zarządzanie pobiera . Ewidentnie ktoś postanowił pójść inwestując ostro vabank tylko szkoda że nie własnymi pieniędzmi .