Blog Fundusze inwestycyjne - podstawy Remigiusz komentuje

Nie zgadzam się, aby fundusz akcji w czasie bessy przenosił większość kapitału na rynek obligacji!

I to kategorycznie. Choć pierwsza reakcja części czytelników będzie zapewne krytyczna, po chwili przynajmniej część przyzna mi rację.

A Tobie jak podoba się deklaracja zawarta w tytule?

Jak inwestuje fundusz akcji?

Przypomnijmy: dokładnie tak jak obiecał to w swojej polityce inwestycyjnej. A obiecuje wyłącznie to, że będzie zawsze inwestował większość portfela w akcje. Nieważne czy akcje tracą czy zarabiają. Po prostu nie może inaczej – to obiecał inwestorom w statucie i to realizuje. Inwestor kupując fundusz godzi się na to. Ze wszelkimi tego konsekwencjami.

Można powiedzieć: co to za inwestowanie! Ja odpowiem – bardzo dobre.

  • I nie wyobrażam sobie, aby fundusz akcji miał mieć możliwość sprzedaży akcji gdy giełda traci i zamiany portfela na obligacje.

Dlaczego zależy mi na tym aby fundusz akcji nie kupował obligacji?

Ponieważ przy aktywnym inwestowaniu wycofuję się z funduszu akcji gdy traci. I w momentach, gdy wyraźnie widać, że jesteśmy po fali spadków, i giełdy już zaczynają zarabiać – chcę inwestować na rynku akcji. I chcę zarabiać i wykorzystać sytuację, w której giełdy są po chwilowych lub dłuższych spadkach.

Realizuję to poprzez fundusze inwestycyjne akcyjne. I kupując fundusz akcji muszę mieć pewność, że fundusz (zgodnie z tym co obiecuje w statucie) ma w każdej chwili większość pieniędzy zainwestowanych w akcjach. Po to abym mógł zacząć w takim momencie zarabiać.

Nie chcę ponosić ryzyka, w którym kupowałbym fundusz akcji, w momencie gdy giełda zaczyna zarabiać a fundusz … miałby w portfelu obligacje.

Ja podejmuję decyzję. Ja biorę odpowiedzialność za moje własne decyzje inwestycyjne.

Można zdać się na zarządzających

Są w końcu fundusze aktywnej alokacji. Ale poszukującym funduszy, które obiecują aktywne zarządzanie dedykuję poniższy wykres…

Oto w jaki sposób fundusze Aktywnej Alokacji realizowały politykę ‚zarabiania w każdej sytuacji rynkowej’ w okresie od końca hossy do końca czerwca 2013. W roku 2008 fundusze te straciły tylko nieco mniej niż typowe fundusze akcji. Fundusz Allianz w połowie 2009 roku uznał, że to koniec wzrostów – i stopniowo przeniósł się na rynek obligacji – podczas gdy w tym czasie można było zarabiać. Fundusz Pioneer przez cały czas utrzymywał większość akcji w portfelu – i w końcowym rozliczeniu jego wynik po 6 latach to minus 40%.

W przypadku tych funduszy można już oficjalnie ponarzekać. Tu w końcu inwestor świadomie wybrał fundusz, który miał realizować idealną politykę inwestycyjną. Ale w momencie gdy wyraźnie widać, że wyniki są niezadowalające – należało i te fundusze usunąć z własnego portfela. Ale wymagało to poświęcenia czasu na monitorowanie inwestycji i posiadania, choćby najprostszej strategii inwestycyjnej.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz