Archiwum

mSaver w mBanku ma 100.000 Klientów. Sprawdzam czy (i kiedy) warto skorzystać.

Na prośbę czytelników przyjrzałem się dokładnie produktom mSaver i mSaver Plus. Dziś o usłudze mSaver. To osobne konto oszczędnościowe, na które automatycznie (przy płatności kartą, realizacji przelewu, wypłacie z bankomatu) przenoszona jest drobna kwota (np. jako zaokrąglenie do pełnych dziesiątek złotych). Z mBanku nie korzystam bardzo często, a tu symulator pokazał średnie miesięczne oszczędności na poziomie 178 zł, które może być atrakcyjnie inwestowane.

O ile sam pomysł takiego mobilizatora do oszczędzania uważam za świetny to już co do ‚atrakcyjnego’ oprocentowania można mieć wiele zastrzeżeń. Ale po kolei.

mSaver w reklamie – zarabiaj 9%  rocznie

Nie oszukujmy się. Nie ma na dziś kont oszczędnościowych z oprocentowaniem 9% bez limitów i zapisków drobnym druczkiem.Nie inaczej jest w przypadku mSaver:

 • promocja 9% dotyczy tylko nowych klientów mBanku
 • oprocentowanie promocyjne dotyczy tylko kwoty do 10.000 zł
 • oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 6 miesięcy
 • w każdym miesiącu trwania promocji wymagany jest wpływ na e-konto w wysokości 1000 zł

Czy warto skorzystać z promocji? Zysk z 10.000 zł na mSaver z oprocentowaniem 9% w pół roku wyniesie po opodatkowaniu około 356 zł. W porównaniu do Lokaty Progresywnej dostępnej w tym banku zyskujemy w rzeczywistości jakieś 100 zł. Do tego w ramach promocji dodatkowe 100 zł od mBanku.

Promocja dla dotychczasowych Klientów – mSaver na 7%

Tutaj mBank ukarał dotychczasowych Klientów 🙂 Zamiast nagrody za lojalność zaoferował gorsze warunki promocji. Dla stałych Klientów – promocyjne oprocentowanie to tylko 7%, z tymi samymi ograniczeniami (na 6 miesięcy, dla kwoty nie przekraczającej 10.000 zł, z wpłatami minimum 1000 zł na rachunek mBanku przez czas trwania promocji).

Zysk z 10.000 na mSaver z oprocentowaniem 7% będzie raptem o kilkadziesiąt złotych wyższy niż z tej samej kwoty ulokowanej na Lokacie Progresywnej mBanku.

A gdy promocja się skończy? Otrzymasz 3,5% lub 5% w skali roku

Oprocentowanie rachunku mSaver to:

 • standardowo 3,5% lub 
 • wersja premium 5%.

Wersja premium oczywiście z ograniczeniami.

Czytają powyższą tabelkę znajdujemy informację:

Oprocentowanie standardowe naliczane jest w przypadku gdy suma miesięcznych zasileń rachunku będzie równa lub wyższa 3 000 PLN (dotyczy miesiąca kalendarzowego) oraz gdy całkowite saldo rachunku przekroczy kwotę 49 999,99 PLN.

Nie jest wprost wyjaśnione czy kwota 49.999 oraz 3.000 odnoszą się do wydzielonego rachunku mSaver czy też do rachunku w mBanku (np. eKonto). Dopytam o to w poniedziałek. To ważna informacja. Jeżeli jest to oprocentowanie 5% to … mamy faktycznie konkurencyjny do innych banków produkt typu rachunku a’vista. Z tą różnicą, że zasilany jest według zasad, które zadeklarowaliśmy w trakcie składania umowy.

Jak aktywować mSaver?

W serwisie transakcyjnym mBanku. Postanowiłem za pomocą tego narzędzia oszczędzać na dodatkowe atrakcje w czasie przyszłych wakacji. mBank pozwolił nawet nazwać mój rachunek „Na wakacje”.

Proces aktywowania usługi jest bardzo przejrzysty. Na początku symulacje. Pokazują ile można było oszczędzić w ostatnim kwartale. Miłym dodatkiem jest możliwość podglądu jakie kwoty od jakich transakcji mogły być przenoszone na mSaver. Możemy przeanalizować historię transakcji, wykonać symulacje. Bardzo przekonujące narzędzie!
Sam proces złożenia wniosku to raptem kilka kroków. Wybieramy sposób zasilania rachunku mSaver (ja wybrałem zaokrąglenia do pełnych 10-tek od każdej transakcji). Podajemy nazwę dla nowego rachunku (lubię takie drobiazgi – moja nazwa to „Na Wakacje”). I po kilku minutach otrzymujemy na e-mail potwierdzenie otwarcia rachunku.
I gotowe. Mam już konto. Na razie puste 🙂 Sprawdzimy za miesiąc ile udało się oszczędzić.

Czy są jakieś haczyki? Nie. Haczyków brak

Pomijając okres promocyjny (i tak dość atrakcyjna oferta) sama usługa jest bardzo przejrzysta.

Warunki są wyraźnie określone. I co najważniejsze – w każdym momencie można z mSavera zrezygnować bez żadnych opłat.

Podsumowanie

Na plus:

 • ciekawa oferta promocyjna na ulokowanie kwoty do 10.000 zł, ale raczej dla nowych Klientów mBanku
 • świetny pomysł na zachęcanie do oszczędzania. Pozwoli sprawdzić, czy faktycznie da się coś oszczędzić z niewielkich kwot. To niby oczywiste, że z kwoty 5 zł dziennie uzbiera się 150 zł miesięcznie, 27.000 w 15 lat (nie licząc wypracowanych przez te oszczędności zysków)
 • brak zobowiązań – i możliwość wycofania się z umowy w każdym momencie. To pozwoli sprawdzić na ile jesteśmy konsekwentni w działaniu. Jeżeli okaże się, że oszczędności z mSavera nie wypłacamy – to znak, że nie jest źle 🙂 To znak, że nie musimy wydawać całości naszych zarobków,
 • pozwala oszczędzać zarówno małe kwoty, jak i większe (jedna z opcji to stałe comiesięczne zasilanie mSavera określoną kwotą – przy czym staje się to obowiązkową deklaracją wpłat)
 • świetne reklamy 🙂

Na minus:

 • niskie oprocentowanie (wyższe uzyskamy na tradycyjnych lokatach) Choć z drugiej strony jak na rachunek a-vista jest świetne.
 • szkoda, że nie można połączyć stałej wpłaty z określonym procentem (lub zaokrągleniem) od transakcji

mSaver? Warto wypróbować

Szczerze polecam. Tym bardziej, że badania pokazują, że jedynie 8% Polaków oszczędza w sposób systematyczny.

[stextbox id=”info” caption=”Jeżeli należysz do tej grupy inwestorów, która uważa, że nie potrzebuje zachęt do tego aby oszczędzać, że takie ‚rozwiązania’ nie są potrzebne „]

…warto spojrzeć na stan rachunku bankowego i wykonać proste obliczenie:

 • weź kwotę zgromadzonych oszczędności
 • zastanów się od ilu lat otrzymujesz wynagrodzenie (pensja, własna działalność)
 • pomnożyć ilość lat * 12 – otrzymując od ilu miesięcy otrzymujesz wynagrodzenie
 • podzielić zgromadzone oszczędności przez tę liczbę
[/stextbox]

Otrzymany wynik powinien dać do myślenia. Jeżeli masz oszczędności rzędu 10.000 zł i pracujesz zawodowo od 15 lat to … Twój wynik z tego testu to 55 zł.

1. Sprawdzisz czy potrafisz oszczędzać2. Zobaczysz jak z drobnych wpłat buduje się kapitał3. Uzyskasz ciekawe oprocentowaniea-vista4. Z czasem zaczniesz myśleć o tym jak pomnażać tak gromadzone oszczędności z wynikiem lepszym niż lokata bankowa.
[stextbox id=”info”]Rachunek w mBanku z obsługą mSaver założysz na tej stronie. Warto – to także miejsce do inwestowania w fundusze inwestycyjne bez opłat i prowizji.[/stextbox]

W kolejnych artykułach

 • Jak nakarmić świnkę – czyli jak działa automatyczne oszczędzanie w mSaver
 • Program mSaverPlus – czyli główny cel biznesowy uruchomienia promocji mSaver. Czym jest mSaver Plus i czy jest bardziej na Plus czy bardziej na Minus dla inwestora.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz

 • witam, chcę zrezygnować z tego rachunku jak najszybciej, bez dzwonienia na mlinie (najlepiej w internecie). pomoże ktoś?