Archiwum

mBank poszerza ofertę funduszy. O fundusze KBC TFI

Na platformie mBanku po wycofaniu się zagranicznych TFI (WIOF i HSBC) wreszcie coś drgnęło. Dla inwestorów dołączono fundusze z oferty KBC TFI. Oceny i rankingi tych funduszy są już dostępne w portalu Opiekun Inwestora.

KBC poszerza kanał dystrybucji

Do platformy mBanku dodano wybrane fundusze z oferty KBC – w sumie 9 funduszy. Dotychczas dostępne były wyłącznie w sprzedaży własnej KBC, a niektóre z nich także w polisach inwestycyjnych z oferty Warta i Better Future (z Open Life).

Kupując fundusze bezpośrednio u producenta (KBC) inwestorzy płacili prowizje od wpłat (tradycyjnie do 4% przy funduszach akcyjnych). Wchodząc z ofertą do mBanku tych opłat fundusze KBC nie będą pobierać (przy zakupie przez mBank). Dla inwestorów do dobra informacja – a kolejne TFI w ofercie mBanku to dodatkowe poszerzenie możliwości inwestycyjnych. Szkoda, że głównie dla rynku krajowego – gdzie różnice między poszczególnymi funduszami nie są duże.

Dodane fundusze to: KBC papierów dłużnych, KBC Globalny Stabilny, KBC Pieniężny, KBC Stabilny, KBC Aktywny, KBC Globalny Akcyjny, KBC Aktywnej Alokacji, KBC Zmiennej Alokacji, KBC Akcji Małych i średnich spółek, KBC Akcyjny.

Aktualne oceny funduszy KBC TFI

Przy okazji informacji o nowych funduszach w mBanku warto przypomnieć jak działają oceny i Lista Okazji portalu Opiekun Inwestora.

Na 29.05 oceny funduszy KBC w portalu Opiekun Inwestora wyglądają następująco (nie różnią się w obecnej sytuacji specjalnie od ocen podobnych funduszy innych TFI):

Pierwsza kolumna informuje o tym, czy fundusz znajduje się na Liście Okazji Inwestycyjnych. Kolejne to kod (kod w portalu Opiekun Inwestora) nazwa i tym funduszu. Ocena oraz Min i Max to informacje o tym jak zachowuje się fundusz w ostatniej sytuacji rynkowej (tu: ostatni kwartał).

Ocena – opisana jest dokładnie w sekcji Pomoc (po zalogowaniu w Opiekunie Inwestora) – wystarczy traktować to jako swoistą ‚punktację’. Bardzo ciekawych informacji dostarczają dane w kolumnach Min i Max. Dla prezentowanej analizy – są to wyniki miesięcznych inwestycji w dany fundusz (dokładniej: 4-tygodniowych) badane na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy (13 tygodni).

Wyniki miesięczne z ostatnich trzech miesięcy? O co chodzi? Już wyjaśniam. Na przykładzie funduszu KBC Globalny Akcyjny.

Gdyby spojrzeć na wyniki tego funduszu w ‚standardowy’ prezentowany na różnych portalach sposób otrzymamy następujące informacje:

  • wynik za ostatni miesiąc: 4%
  • wynik za ostatnie 3 miesiące: 6,4%

Co mówią te liczby o potencjale inwestycyjnym / ryzyku inwestycyjnym tego funduszu w obecnej sytuacji rynkowej? Niewiele. Są to wyniki podane w jednym, wybranym (dzisiejszym) dniu.

W portalu Opiekun Inwestora sprawdzamy wyniki miesięcznych wpłat do tego funduszu, badane w ostatnich 3 miesiącach. Czyli cofamy się ‚wstecz’ o 3 miesiące, i w każdym dniu (w którym było to możliwe) kupujemy ten fundusz ‚na niby’ i sprawdzamy jaki zysk wypracował w ciągu 4 tygodni od dnia zakupu. W ten sposób otrzymujemy wyniki około 40 wirtualnych, miesięcznych inwestycji miesięcznych w każdym z funduszy – a to daje możliwość weryfikacji jak dany fundusz w porównaniu do innych radzi sobie w obecnej sytuacji rynkowej. Tym samym:

  • wartość Min = -4,2% oznacza, że w ostatnim kwartalne, gdyby inwestor miał pecha zacząć miesięczną inwestycję w najgorszym możliwym dniu, to w ciągu miesiąca stracił 4,2%
  • wartość Max = 9,2% oznacza, że w ostatnim kwartalne, gdyby inwestor miał szczęście zacząć miesięczną inwestycję w najlepszym możliwym dniu, to w ciągu miesiąca zarobił 9,2%
  • ocena -1,7% oznacza, że w 3/4 przypadków wyniki były lepsze niż -1,7%.

Taka analiza pokazuje jaki potencjał ma fundusz w takiej sytuacji rynkowej, w której jesteśmy obecnie. Jakie można wyciągnąć wnioski z tej analizy?

Przykładowo: porównanie KBC Globalny Akcyjny do KBC Akcyjny. Podobne fundusze (pierwszy inwestuje na świecie, drugi w Polsce). Widać wyraźnie, że wartości Min i Max są podobne, nieco słabsze dla KBC Akcyjny rynku krajowego. Ale ocena -4,0% dla fundusz KBC Akcji pokazuje, że znacznie częściej fundusz krajowy uzyskiwał gorsze wyniki niż fundusz akcji zagranicznych.

Możemy też porównać fundusz KBC Globalny Akcyjny (Min: -4,2%, Max: 9,2%) z funduszem KBC Stabilny (Min: -0,8%, Max: 3,0%). To fundusze o różnej polityce inwestycyjnej – fundusz KBC Stabilny to znacznie mniejsze zaangażowanie w akcje. I jest to od razu widoczne w ocenach oraz wartościach Min i Max. KBC Stabilny w ostatnim czasie był bardziej bezpieczny (zamiast maksymalnego miesięcznego spadku 4% była tu strata 0,8%), ale też o znacznie mniejszych możliwościach zarabiania (3% w porównaniu do 9% przy funduszu akcji globalnych).

Lista okazji dla funduszy KBC?

W obecnej sytuacji rynkowej wiele funduszy pojawiło się na liście okazji. Najlepszym momentem na to aby rozważać inwestycję w dany fundusz jest pojawienie się tego funduszu na liście okazji inwestycyjnych – w momencie wykrycia przez portal określonego zachowania się wyników funduszy (temat omawiam dokładnie na comiesięcznych spotkaniach z użytkownikami portalu Opiekun Inwestora). W skrócie: na liście okazji fundusz akcyjny pojawia się wtedy jeżeli spełnia równocześnie trzy kryteria:

  • w ostatnim kwartale miesięczne wyniki przekraczały statystycznie ekstrapolowane 12% w skali roku
  • w ostatnich 2 miesiącach fundusz zanotował chwilową korektę
  • w ostatnich 3-4 tygodniach zaczął szybko zarabiać – i wzrosty te nie były chwilowe tylko utrzymywały się przez co najmniej kilka dni

Jak to wygląda na przykładzie funduszu KBC Globalny Akcyjny?

Przełączając się na szczegółową analizę okazji inwestycyjnych dla tego funduszu:

Rating: to literowe oznaczenie jakości funduszu w oparciu o analizy Opiekuna Inwestora. Pierwsza litera opisuje zachowanie się funduszu w ostatnim kwartale (analizy miesięczne w ostatnich 3 miesiącach), druga litera to analiza wyników funduszu w ostatnich 6 tygodniach. Im ‚niższa’ litera tym oczywiście lepsza jakość funduszu.

W drugiej kolumnie na dole widzimy 4 tygodniową historię ratingu (nawiasy z niebieskimi literami). Jakość funduszu systematycznie poprawia się: począwszy od BC, w kolejnych tygodniach do poziomu BB i ostatecznie do BA, który utrzymuje się do dziś.

Oceny i zmiany – to informacje dla zaawansowanych użytkowników opiekuna inwestora, pokazują np. szybkość wzrostów w ostatnich okresach 2-tygodniowych.

Fundusz na liście okazji znajduje się od 8 maja. Wtedy portal ‚wykrył’ zmianę ‚zachowania się’ funduszu:

A jak zachowują się inne fundusze?

Od kilku tygodni lista okazji pęka w szwach. To znak wyraźnego ożywienia na wielu światowych rynkach. Wystarczy wybrać kilka funduszy, warto zweryfikować jaki mają skład portfela aby wybór opierał się także na merytorycznej ocenie funduszu a nie tylko rankingach i ocenach, zainwestować i monitorować – poprzez chociażby powiadomienia Kroczącego Stop Loss.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz