Matematyka emerytalna

Matematyka Emerytalna (ta poprawna). Czyli dlaczego 127 zł miesięcznie nie zapewni 'niemieckiej emerytury'?

Inwestowania pieniędzy boimy się w Polsce jak ognia. W ogóle, o pieniądzach i inwestowaniu najlepiej nie rozmawiać. A gdy przychodzi do oszczędzania na dalszą przyszłość … to chcemy ‚mieć to z głowy’. Idziemy do banku, podpisujemy na szybko umowę na ‚najlepszy produkt na rynku’. Szczególnie gdy pokazano nam symulacje zysków, które w magiczny sposób się same pojawią. I po prostu wpłacamy co miesiąc pieniądze, nie interesując się naszą inwestycją. Możemy przecież przyznać się sami przed sobą, że przecież oszczędzamy. Mamy czyste sumienie. I wizję miliona na emeryturze.

Chcąc zacząć oszczędzać podświadomie chcemy usłyszeć, że wystarczy wpłacać i nie interesować się inwestycją. W okienku bankowym doskonale to wiedzą. I dlatego to właśnie słyszymy na rozmowie w sprawie inwestycji. I łatwo w to wierzymy.

Problem pojawi się za 10-20 czy 30 lat. Gdy okaże się, że takie beztroskie podejście powoduje, że realna wartość zgromadzonych oszczędności (to co dobre w całej tej sytuacji to to, że w ogóle zaczęliśmy oszczędzać) jest kilka razy niższa ‚niż w reklamie’. Tylko … na refleksję wtedy będzie już za późno.

Inwestuj 127 zł miesięcznie i żyj jak na niemieckiej emeryturze

niemiecka-emeryturaKilka lat temu trafiła do mnie taka reklama. Inwestuj 127 zł miesięcznie a otrzymasz 1500 zł do emerytury co miesiąc. W końcu działa tu procent składany!

Drobnym druczkiem zapisano, że obliczenia są następujące: inwestycja 127 zł przez 30 lat, wypłaty przez 10 lat, obliczenia nie uwzględniają kosztów ani podatku Belki. O tym, że nie uwzględniają inflacji nie było nawet słowa.

[pullquote-left]Matematycznie wszystko się zgadza[/pullquote-left] 127 zł miesięcznie przez 30 lat na 8% daje kwotę 180.036 zł. Korzystamy tu z wzoru na systematyczne inwestowania. Wypłata przez 10 lat została policzona w dość ‚oryginalny’ sposób: 180.036 / 10 lat / 12 miesięcy = 1500,31 zł.

[pullquote-left]W rzeczywistości jednak zastosowano tu pewne uproszczenie.[/pullquote-left]A w finansach stosowanie uproszczeń może znacząco zmienić końcowy wynik! W tym przypadku więcej niż o połowę. Zapomniano o podatku Belki (ale przyjmijmy, że chodziło o IKE). Zapomniano przede wszystkim o inflacji. Przy założeniu 2% inflacji (i zyskach 8% rocznie) po 30 latach inwestor uzbiera w realnej wartości pieniądza kwotę 102.000 (skąd ten wyniik? O tym jak to policzyć dowiesz się w trakcie tego cyklu publikacji). Pójdźmy już tropem takiego samego uproszczenia wypłaty. 102.000 / 10 lat / 12 miesięcy = 850 zł (bez podatku). Ale znając tablice trwania życia jednak zakładajmy, że wypłat miesięcznych ma wystarczyć na lat 20. Wtedy kwota do wypłaty wyniosłaby 425 zł. 425 nie brzmi tak dobrze jak 1500.

Jak widać, tyle jest warta reklama, ile sami ją sobie przeliczymy.

Matematyka emerytalna – czyli jak to poprawnie policzyć?

W tym cyklu edukacyjnym od najbliższej środy pojawiać się będą kolejne artykuły zdradzające w jaki sposób to wszystko policzyć. Uważam, że to ważne. Ważne aby umieć (lub rozumieć dlaczego nie warto patrzeć na reklamy) poprawnie liczyć zagadnienia emerytalne.

Cykl ten kieruję do dwóch grup czytelników:

 • gotowych do nauki prostych trików w Excelu – gdzie poprowadzę krok po kroku, lekcja po lekcji, w jaki sposób sformatować arkusz kalkulacyjny
 • chcących jedynie zrozumieć w jaki sposób poprawne wyniki powinny być liczone, i na co zwracać uwagę gdy chcesz oszacować poprawnie czego się możesz spodziewać z wyników inwestycji

Nic nie musisz liczyć. Po każdej lekcji udostępnię kilka przykładowych obliczeń – z instrukcją jak z nich korzystać w praktyce (bez konieczności użycia Excela). W obliczeniach brutalnie uwzględnimy podatek i inflację. W długim okresie ma to kolosalne znaczenie dla wyników inwestycji.

Czy warto czytać dalej?

To już zależy od Ciebie. Możesz nadal wierzyć, że 127 zł inwestycji da 1500 zł dodatku do emerytury. Lub mieć świadomość, że w realnej wartości pieniądza może to być jedynie mniej niż 500 zł. Szkoda byłoby, aby zauważyć to dopiero po 30 latach. 500 zł na rękę nie jest złe jako dodatek do emerytury. Ale jest to 3-krotnie mniej niż obiecano w okienku bankowym.

Ja osobiście wolałbym o tym wiedzieć wcześniej. I mieć świadomość, że przy tak postawionych założeniach, aby mieć 1500 zł dodatku do emerytury muszę oszczędzać 381 zł. Czyli 3 razy więcej. Im wcześniej zaczniemy stąpać twardo po ziemi tym lepiej. Dla nas i naszych rodzin.

W cyklu artykułów więcej informacji!

 1. Jeden mało znany trick w Excelu, który oszczędzi Ci godzin spędzanych nad tworzeniem formuł!
 2. Jak liczyć zyski (matematycznie)
 3. Jak uwzględnić inflację w obliczeniach (podstawy)
 4. Jak uwzględniać podatek wraz z inflacją w obliczeniach (poczekaj na ten artykuł, jeżeli wydaje się to Tobie bardzo proste…) Tu większość popełnia jeden, bardzo istotny dla wyników obliczeń błąd!
 5. Jak pokazać realną wartość inwestycji (z uwzględnieniem inflacji i podatków)
 6. Jakie wartości zysków przyjąć w różnych okresach życia (aby można je było nazwać możliwymi do osiągnięcia)
 7. Ile muszę uzbierać – wersja rentierska – życie z odsetek (z inflacją nie jest już tak pięknie)
 8. Jak liczyć inwestycje systematyczne – podstawy

Trzy kolejne elementy (najbardziej zaawansowane) będą niestety odpłatne (ale przykładowe wyniki będą ogólnodostępne):

 1. Jak liczyć inwestycje systematyczne z uwzględnieniem inflacji, podatków, indeksacji
 2. Jak liczyć dystrybucję kapitału – czyli podbieranie kapitału wraz z zyskami, podatkiem, inflacją
 3. Połączenie dwóch poprzednich w jeden rozbudowany model

Możesz także zaproponować inne tematy w komentarzach. O czym chciał(a)byś jeszcze przeczytać?

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz