Szkolenia

29.04, godzina 18:00 Mam produkt Pareto, Lucro, Libra. Co robić? Czy i jak wycofać się z umowy? Czy na pewno stracę?

W ostatnich tygodniach znów nasila się dyskusja na temat produktów Libra, Lucro, Pareto i tym podobnych 10-15 letnich produktów w modelu: wpłacasz 20% a inwestowane jest 80%.

Ilość błędnych informacji, które czytają inwestorzy na forach internetowych jest przerażająca.

Ostrzegałem przed tymi produktami od 2011 roku. Ale – to, że sam nigdy bym w to coś nie zainwestował – nie oznacza, że będę je krytykował. Problem dotyczył sprzedaży tych produktów. Gdzie opowiadano bajki inwestorom. Bajki bardzo ciekawe.

Same produkty są słabe – ale: nie są nastawione na stratę inwestora! I nie są nielegalne.

Medialnie lepiej jest narzekać

To zawsze przyniesie popularność. Polacy lubią czytać o tym jak straszne są instytucje bankowe.

Zgoda. Od strony technik sprzedaży – w tych produktach – było to oczywiście naganne.

Ale nie mieszajmy producenta soku jabłkowego do pseudosprzedawcy w budce na rogu ulicy, który przekonywał, że to najlepszy sposób na tani olej do samochodu!

Ja po prostu przedstawię fakty. Przykro mi – jeżeli są to fakty inne od powszechnych opinii na forach internetowych…

Ale w mojej ocenie – gdy chodzi o nasze prywatne oszczędności może warto posłuchać w co zostały zainwestowane?

Bezpłatne szkolenie

Aby szerzyć bardziej wiedzę – a nie dołączać się do popularnego narzekania specjalnie dla Przywiązanych do produktów Lucro, Libra, Pareto i tym podobnych poprowadzę bezpłatne szkolenie online (które będzie też można obejrzeć później) gdzie odpowiem na przesłane pytania, omówię

 • jak działa taki produkt,
 • pokażę dlaczego nikt na razie w tym produkcie nie stracił,
 • jakich zysków można się spodziewać i czy w ogóle wystąpi,
 • co znaczą poszczególne opłaty,
 • jakie błędy popełnili inwestorzy wybierając ten produkt,
 • dlaczego produkty strukturyzowane wcale nie są beznadziejne (o ile są świadomie wybierane),
 • dlaczego produkty z ochroną kapitału na poziomie 80% wpłaty są czasem przez inwestorów wybierane (i to całkiem świadomie).

Jak wycofać się z tych produktów?

Rozumiem, i mam pełne przekonanie, że 90% posiadaczy tych produktów zostało w nie wmanipulowanych. Dlatego:

 • podam też dodatkowe argumenty, które poszkodowani mogą wykorzystać w dyskusjach z bankiem, który oferował te produkty.
 • czyli także konkretne porady jak próbować wycofać się z tych produktów.

Informacja organizacyjne

mam-pareto-webinar

Termin: czwartek, 29 kwietnia 2015, godzina 18:00
Szkolenie kończymy: 19:30-20:00 (zależy od ilości pytań)

Adres: http://www.opiekuninwestora.pl/skocz/webinar
Dane do logowania :

LOGIN: podajemy Imię i Miasto np: Arek (Konin)

HASŁO: nie będzie potrzebne

Uwaga: logowanie dostępne będzie na 15 minut przed szkoleniem. Wcześniej zalogowanie nie będzie możliwe.

Uwaga: szkolenie będzie nagrane i udostępnione . Warto uczestniczyć na żywo – można zadawać pytania w trakcie.

Konferencja prowadzona jest przez Internet. To bardzo proste. Nie trzeba nic instalować. Wystarczy otworzyć stronę pokoju konferencyjnego (adres zostanie wysłany po rejestracji) oraz wpisać login  podając swoje Imię i Miasto np. Andrzej (Poznań) oraz hasło dostępu (które zostanie wysłane po rejestracji). Spotkanie ma formę prezentacji slajdów ? z moim komentarzem. To także możliwość zadawania pytań, na które na bieżąco odpowiadam.

 

Niezależnie czy chcesz kontynuować produkt czy też nie!

Jeżeli osoby inwestujące w tych produktach szanują swoje oszczędności, i nie mają pełnej wiedzy o tym w co zainwestowały, to nie wyobrażam sobie aby nie skorzystały z możliwości poznania czym jest ten produkt i zrozumienia czym różnią się fakty od wpisów na forach dyskusyjnych. Niezależnie od tego czy chcą czy nie chcą inwestycji kontynuować. Problem nie leży w produkcie – a w procesie jego oferowania. Warto poznać czym różniły się opowiadane bajki sprzedażowe od faktów.

Można nie skorzystać ze szkolenia – jeżeli ktoś woli przez kolejne lata żyć w przekonaniu, że produkt (mimo swojej istotnej słabości) jest oszustwem – w przyszłości wcześniej czy później popełni podobny błąd w zarządzaniu oszczędnościami – licząc na to, że w razie problemów zawsze można będzie narzekać…

Dla kogo to szkolenie?

Osoby uważające się za pokrzywdzone (co w wielu przypadkach jest prawdziwe) – powinny zapoznać się z tym szkoleniem po to aby lepiej zrozumieć co się wydarzyło.

Osoby, które dopiero myślą o inwestowaniu – po to aby mogły nauczyć się na błędach innych – i poznać dokładniej ten rodzaj produktu inwestycyjnego jakim są produkty strukturyzowane. Dopiero wtedy można zrozumieć, że są sytuacje w których takie rozwiązania mogą być świetną inwestycją. I dlaczego logicznie myślący inwestor czasem świadomie godzi się na produkt z możliwością 10% czy 20% straty – i nie ma potem do nikogo pretensji.

Dziennikarze i instytucje zajmujące się tematyką inwestowania – warto spojrzeć na temat od strony faktów a nie emocji.

Jesteśmy osobami pełnoletnimi – i musimy brać odpowiedzialność za nasze decyzje. To oznacza, że warto też walczyć o swoje prawa (podam kilka ciekawych argumentów w tej walce). Ale nie żyjmy argumentacjami że cały świat to złodzieje i każdy kto uważa inaczej pisze bzdury.

Udział w tym spotkaniu to także przejaw odpowiedzialności za własne oszczędności.

Czy to znaczy, że zachęcam do tych inwestycji?

Wiele osób zostało wmanipulowanych przez sprzedawców i mniej lub bardziej świadomie podpisało dokumenty. Dziś inwestorzy patrzą na wykres funduszu – i widzą spadki 70%. To budzi niepokój. Problem w tym, ten wynik nie ma nic wspólnego z tym, od czego zależy końcowy wynik takiej inwestycji. W rzeczywistości po kilku latach produkt zarabia (co prawda zarobił kilka procent zamiast obiecanych 15%) – ale nie ma powodów do paniki.

Dodatkowo na forach dyskusyjnych i w tezach kancelarii prawnych pada wiele całkowicie nieprawdziwych informacji. Są chętnie czytane, chętnie powtarzane na forach dyskusyjnych a także są chętnie cytowane przez media – gdyż doskonale wpasowują się w podejście szukania winnych, zrzucania winy na produkty itp.

Gdy ostrzegałem w 2011 roku o tym, jak działa produkt – mało kto szukał tej wiedzy. Po publikacji w wielu komentarzach uczciwie przyznawano: dałem się namówić, wprowadzono mnie w błąd itp. Zgadzam się i ubolewam, że wiele osób zostało zmanipulowanych przez sprzedawców (wielu osobom pomogłem w walce z dystrybutorem). Ale nie zgadzam się ze zrzucaniem winy na produkt i pomijania milczeniem okoliczności w jakich te umowy były zawierane i braku odpowiedzialności za własne oszczędności. To że produkt jest słaby – to oczywiste. Ale to nie znaczy, że nie prawa istnieć – podobnie jak lokata bankowa na 1% oferowana w PKO BP…

Co więcej – gdy opisuję różne tego typu produkty pojawiają się komentarze zarzucające mi atak na te rozwiązania 🙂 bo niby ‚gdzie dostanę ryzykowną inwestycję z gwarancją kapitału’. To pokazuje jak różnie można postrzegać te rozwiązania…

 

Twoje pytania?

Pytania można zadawać w trakcie konferencji. Ale ? zapraszam do ich zadawania już teraz w komentarzach. Na te dodatkowe pytania będę udzielał odpowiedzi w trakcie spotkania. To Twoja szansa na otrzymanie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące tych produktów.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 5

 • Załączam link do raportu KNF, który zawiera wyciąg ze ‚scenek sprzedażowych’, których uczono w Getinie. Smutny obraz tego jak szkolono ‚doradców’. Wyłania się koszmarny obraz niekompetencji. Oto jeden z cytatów: „Zagajenie dla klienta Mam dla Pana rozwiązanie, mogące osiągnąć bardzo wysokie zyski (nawet w granicach 20 % w skali roku). Jest Pan zainteresowany takimi zyskami? To znacząco więcej niż na lokacie. Co Pan sądzi o możliwości bezpiecznego osiągnięcia ponadprzeciętnego zysku pochodzącego z rozwoju dynamicznych gospodarek?

 • Panie Remigiuszu, dla osób, które już mają ten produkt i rozważają jego przedwczesne zakończenie warto przeprowadzić analizę, czy to się obecnie opłaca. Takie narzędzie w Excelu dla wszystkich pareto-podobnych programów przygotowałem i opisałem w artykule http://wszystkoofinansach.pl/mam-program-pareto-libro-lucra/ Serdecznie zapraszam do lektury! I będę bardzo wdzięczny za ewentualny komentarz.

  Pozdrawiam serdecznie
  Łukasz

   • Narzędzie w Excelu ma „pod maską” złożone formuły, które nie były jeszcze dostępne w wersjach Excela 2003 i starszych, dlatego też zdecydowałem się na udostępnienie w formacie xlsx. Na razie nikt mi nie zgłosił, że ma z tym problemy – może każdy ma już dostęp do wersji Excela 2007… 🙂