Rentgen

Lokata z funduszem w Meritum Bank (tracisz już w dniu podpisania). Czyli ile warta jest promocyjna lokata 6%…

6% na lokacie bankowej – tak reklamuje swój pakiet Fundusz z Lokatą Meritum Bank. Licząc, że inwestorzy nie doczytają szczegółów oferty i … nie policzą dlaczego oferta ta całkowicie się nie opłaca.

Policzmy jak ‚opłacalna to oferta’ jeżeli zainwestujemy 50.000 zł.

6% zysku na promocyjnej lokacie: zysk 303 zł

Przy dzisiejszym oprocentowaniu lokat ledwie przekraczających 3% propozycja zdeponowania pieniędzy na 6% może być kusząca. Na tyle, że można zapomnieć sprawdzić co oznacza w praktyce pakiet Lokata z Funduszem i jaką lokatę otrzymujemy.

6% zysk z lokaty podany jest w skali roku. A lokata jest jedynie 3 miesięczna. A to oznacza (w przybliżeniu) zysk po 3 miesiącach na poziomie 1,5% wpłaconych środków. A po opodatkowaniu 1,215%.

Przy inwestycji 50.000 zł (wtedy 25.000 wpłacane jest na lokatę, a 25.000 na fundusz inwestycyjny) daje to czysty zysk z promocyjnej lokaty w wysokości około: 303 zł.

A prowizja przy zakupie funduszu … 2%: czyli koszt 500 zł 🙁

Zgodnie z regulaminami promocji:

  • wybór jednego z funduszy Quercus – oznacza pobranie 2% prowizji od wpłaty
  • wybór jednego z funduszy Eques – oznacza pobranie 2% prowizji przy wypłacie

Prowizja od zakupu funduszu jest większa niż cały zysk z promocyjnej lokaty…

meritum-1

Perspektywa zysku 6% na lokacie może uśpić czujność inwestorów. A jak widać – nie trzeba jakichś skomplikowanych obliczeń, aby zauważyć, że już na starcie jesteśmy stratni prawie 200 zł (dla wpłaty 50.000 zł).

Prowizją od zakupu funduszu finansujemy ‚z nawiązką’ wypłatę z gratisowej lokaty…

Oczywiście fundusz może zarobić (a jeżeli nie doglądamy inwestycji może też stracić).

W okienku bankowym inwestor nie dowie się, że…

…wiele funduszy inwestycyjnych można zakupić bez żadnych prowizji (np. na platformach mBanku czy Bossa Fund).

Kiedy warto skorzystać z oferty?

Jest jeden przypadek, w którym oferta Meritum Banku może być atrakcyjna. To sytuacja, w której inwestor porównał grupę około 100 funduszy akcji polskich, i wyniki funduszy wyższego ryzyka Eques lub Quercus są o tyle lepsze od konkurencji, że warto zapłacić prowizję przy zakupie. Wtedy ‚zysk z lokaty’ można traktować jako ‚zmniejszenie prowizji o zakupu funduszu’.

Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wpis na blogu Meritum Banku, który porusza tę właśnie kwestię:

[…] Opłaty, jakie poniesiemy w związku z nabyciem jednostek uczestnictwa funduszu są kolejnym ważnym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej oferty. Niektóre fundusze nie są możliwe do nabycia bez tzw. ?opłaty za wejście? (fachowo zwanej opłatą dystrybucyjną lub za nabycie jednostek), co w przypadku połączenia ich z wysoko oprocentowaną lokatą daje możliwość ich zrekompensowania.

Problem w tym, że o ile na blogu bardzo ładnie to opisano to już na stronie głównej oferty, w kreacjach reklamowych o opłacie manipulacyjnej ani słowa. Jest oczywiście podana w dokumencie produktowym. Ale nadal odnoszę wrażenie, że spora część korzystających z tej oferty wybiera ją ze względu na lokatę, a nie na samodzielny dobór funduszu.

Fundusze, które wybrano do oferty Lokata z Funduszem (czyli Eques oraz Quercus) nie są dostępne dla inwestorów bez prowizji.

Natomiast zdecydowanie mało uzasadnione jest inwestowanie w fundusz inwestycyjny tylko dlatego, że dorzucono do niego promocyjną lokatę bankową…

Opis produktu Meritum Banku

W notatce prasowej Meritum Bank informuje:

Meritum Bank po raz pierwszy [RS: i podejrzewam nie po raz ostatni] wprowadza do oferty produkt oszczędnościowo inwestycyjny: lokatę połączoną z inwestycją w wyselekcjonowane subfundusze QUERCUS Parasolowy SFIO oraz EQUES SFIO. Oprocentowanie części depozytowej sięga aż 6 proc. w skali roku na 3-miesięcznej lokacie [RS: w kontekście podanych w artykule obliczeń, słowo ‚aż 6%‚ nabiera nowego znaczenia:)].

W związku ze spadkami stóp procentowych klienci poszukują alternatywnych możliwości inwestowania. – Z myślą o nich stworzyliśmy nową ofertę, która zapewnia wysoki zysk z lokaty [RS: i tu brakuje dopisku, że prowizja od wpłaty/wypłaty z funduszu będzie wyższa niż zysk z tej lokaty…] i równocześnie daje szansę na jego powiększenie dzięki inwestycji w fundusze inwestycyjne (…).

Minimalna kwota wymagana, by móc skorzystać z pakietu to:

  • 10 tys. zł. w przypadku EQUES SFIO oraz
  • 40 tys. w przypadku QUERCUS Parasolowy SFIO.

Bank nie ogranicza maksymalnej wysokości inwestycji w pakiet Lokaty z funduszem ani liczby pakietów, jakie może nabyć jedna osoba.

Połowa zainwestowanych środków jest lokowana na 3-miesięcznej lokacie o oprocentowaniu 6 proc. w skali roku, zaś pozostałe 50 proc. w wybrany przez klienta subfundusz. Bank daje możliwość zakupu jednostek uczestnictwa w subfunduszach: Quercus Agresywny i Quercus Selektywny działających w ramach QUERCUS Parasolowy SFIO oraz EQUES Akcji i EQUES Aktywnej Alokacji działających w ramach funduszu EQUES SFIO.

Oprocentowanie lokaty: 6% w skali roku (lokata na 3 miesiące)

Prowizja związana z inwestycją w fundusz: 2% (od wpłaty w przypadku funduszy Quercus, od wypłaty w przypadku funduszy EQUES).

Dla zainteresowanych kreacje marketingowe Funduszu z Lokatą

lokata-z-funduszem-meritum-2

    meritum-2

 

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4

  • Czy można Pana prosić o analizę i komentarz do nowego produktu Noble Banku dla klientów Private Bankingu : FAMILY SHIELD ? (Jest to ubezpieczenie ochronne)

    • Proszę o podesłanie dokumentów tego produktu na pomoc[]opiekuninwestora.pl Noble Bank słynie z tego, że żadnych informacji o oferowanych produktach nie udostępnia na swoich stronach (w ten sposób Klient nie ma możliwości zapoznać się z nimi przed spotkaniem w banku). Kiedyś już pisałem o Noble Investment Plan (https://blog.opiekuninwestora.pl/noble-investment-plan/) – tam chociaż udało się wyszukać informacji, że był to jakiś produkt strukturyzowany. Ale jaki? Do dziś nie wiem 🙁

      Noble Bank – jeżeli już oferuje jakieś typowe ubezpieczenie ochronne to (w mojej opinii – ale proszę wyraźnie dopytać) będzie to powiązane z jakimś promocyjnym produktem inwestycyjnym. Poszukując ubezpieczenia ochronnego warto udać się do dobrego brokera zajmującego się typowo ubezpieczeniami – a nie do firmy, która oferuje inwestycje.