Archiwum

Ile jest warta letnia promocja Aegon (polisy inwestycyjne Aegon Multi PIN 2.1, 2.2)

Do końca sierpnia można zainwestować w produkty Aegon MultiPIN 2.1 oraz 2.2 w ramach Letniej Promocji AEGON. Otrzymując dodatkowo 10-25% wartości składek wpłacanych w pierwszym roku w formie bonusu inwestycyjnego. Czy ta oferta warta jest uwagi inwestorów?

Na czym polega Letnia Promocja AEGON

W produkcie AEGON MultiPIN 2.1 inwestor otrzymuje dodatkowy bonus inwestycyjny jako określony procent pierwszorocznej składki. Przy czym bonus ten wypłacany jest inwestorowi po upływie tak zwanego Pierwszego Okresu Inwestorania (POI) czyli po 10-15 latach. Przez ten czas ‚bonus’ nie jest inwestowany. W produkcie AEGON MultiPIN 2.2 inwestor otrzymuje dodatkowy bonus inwestycyjny jako określony procent pierwszorocznej składki. Ten ‚bonus’ dopisywany jest do rachunku inwestycyjnego od razu.

  • Polisa inwestycyjna Aegon MultiPIN 2.1: Wartość bonusu to 10-25% pierwszorocznej składki zależnie od wysokości inwestowanej składki oraz wybranej wersji produktu (10/11/12/13/14 czy 15 letniej).
  • Polisa inwestycyjna Aegon MultiPIN 2.2: Wartość bonusu to 5% dla składek 200 zł, 10% dla składek 300-900zł i 15% dla składek od 1000 zł miesięcznie.
  • Polisa inwestycyjna Aegon MultiPIN Premium (produkt 6-letni): Wartość bonusu to 14% pierwszorocznej wpłaty.

Ile wart jest bonus inwestycyjny w praktyce?

[dropcap]N[/dropcap]a przykładzie 20% bonusu dla składki 400 zł miesięcznie w produkcie Aegon MultiPIN 2.1 i wersji 13-letniej. Inwestorzy (i doradcy) interpretują ten bonus jako nieco wyjęte z kontekstu 20%. Jakby nie patrzeć – w pierwszym roku inwestor otrzymuje bonus równy 20% od rocznej sumy składek (4800 zł), czyli 960 zł. Ta kwota zostanie oddana inwestorowi dopiero po zakończeniu Pierwszego Okresu Inwestycji – czyli po np. 13 latach. Przy 2% inflacji bonus ten wart będzie 742 zł.

aegon-bonus-20-procent

Spójrz na wykres… tak – bonus to ten trudno dostrzegalny obszar w kolorze żółtym 🙂. Fakt, że imponujący?

Bonusu nie można porównywać do pierwszorocznej wpłaty – tylko do sumy wymaganych wpłat w produkcie. Produkt Aegon wymaga długich wpłat systematycznych – w naszym przykładzie jest to 13 lat. Dodatkowo z obowiązkową indeksacją (co roku składka zwiększana jest o 3%) – dlatego co roku składka roczna jest na wykresie coraz większa.

Tak wygląda porównanie bonusu do sumy wpłat w tym produkcie:

aegon-bonus-20-procent-2

[box type=”warning” ]W ciągu 13 lat inwestor wpłaci do produktu inwestycyjnego około 75.000 zł. Bonus wartości 960 zł stanowi więc 1,28% tej kwoty. Tyle warty jest w praktyce bonus inwestycyjny. Decyzję o wyborze produktu warto opierać o jego parametry techniczne.[/box]

Czy warto skorzystać z Letniej Promocji?

Pokazałem, że bonus inwestycyjny w ramach Letniej Promocji Aegon jest co najwyżej symboliczny.

Produkt inwestycyjny warto wybierać w oparciu o merytoryczną analizę a nie bonusy. Jeżeli produkt w przypadku konkretnego inwestora wyróżnia się na tle innych rozwiązań – to dodatkowa promocja jest zawsze miłym dodatkiem i warto z niej skorzystać.. Natomiast nie może być głównym kryterium wyboru!

W dwóch przypadkach warto rozważyć produkty AEGON 2.1. A wtedy bonus jest po prostu dodatkową korzyścią.

AEGON 2.1 – najlepszy dla systematycznych inwestycji 300-400 zł m/c

Szczegółowa analiza produktu Aegon 2.1 z uzasadnieniem wyboru [button color=”green” size=”small” link=”https://blog.opiekuninwestora.pl/letnia-promocja-aegon/” ]dostępna jest tutaj[/button].

[box type=”info” ]Podsumowanie: Dla inwestycji 300-400 zł miesięcznie stała opłata miesięczna ma istotne znaczenie – i sposób jej pobierania w AEGON (bardzo korzystny) w połączeniu z innymi cechami: najniższe opłaty roczne, dobra oferta funduszy powoduje, że jest to produkt wart rozważenia dla inwestorów planujących pierwsze inwestycje typowo systematyczne.[/box]

Tutaj wartość bonusu inwestycyjnego dla składki 300 zł wynosi 15% dla wersji 13-letniej (to 540 zł). A dla składki 400 zł wartość bonusu to 960 zł. A to oznacza, że ten bonus niweluje koszt miesięcznej opłaty stałej w tym produkcie. Suma opłat miesięcznych w całym czasie trwania produktu wynosi 660 zł.

AEGON 2.1 Prestige – dla osób ze stabilną sytuacją finansową

Szczegółowa analiza produktu Aegon 2.1 Prestige z uzasadnieniem wyboru [button color=”green” size=”small” link=”https://blog.opiekuninwestora.pl/letnia-promocja-aegon-2013-prestige/” ]dostępna jest tutaj[/button].

Produkt może być uzupełnieniem do już posiadanego produktu inwestycyjnego, lub traktowany jako pierwszy produkt inwestycyjny. Warto tutaj wybrać minimalną składkę systematyczną w wysokości 1000 zł miesięcznie – otrzymujemy wtedy dostęp do nieco szerszej oferty funduszy (istotnej z punktu widzenia możliwych zysków z inwestowania). Produkt dla większych niż 1000 zł wpłat systematycznych nic nie oferuje – nie ma tu zmniejszenia opłat lub innych dodatków.

[box type=”info” ]Podsumowanie: Aegon 2.1 Prestige warto wybrać z minimalną składką 1000 zł miesięcznie jako dodatkowy produkt, którego głównym celem będzie w dalekiej perspektywie przejęcie zgromadzonych w innych miejscach środków finansowych w celu ostrożnego inwestowania (wtedy niski koszt produktu 0,5% staje się bardzo istotny).[/box]

Tutaj bonus traktować należy po prostu jako dodatkowy bonus. 25% od inwestycji 12.000 rocznie to po prostu 3.000 zł dodatkowego kapitału dopisywanego do rachunku.

Czym różni się produkt Aegon 2.1 Prestige od Aegon 2.1?

Przede wszystkim większą ilością funduszy. Aegon to jedyny produkt, który ilość funduszy uzależnia od wysokości składki inwestycyjnej. Aegon 2.1 ma wystarczający do aktywnego zarządzania zestaw funduszy, wersja Aegon Prestige dodaje do tego kilkanaście bardzo ciekawych rozwiązań inwestycyjnych.

Wersja Prestige to także krótszy czas obowiązkowych wpłat do produktu.

A produkty Aegon 2.2 czy Aegon 2.1 Premium…

Czysto matematycznie są mniej warte uwagi. Pobierają wyższy koszt niż Aegon 2.1 przy tych samych możliwościach inwestycyjnych. Co prawda pierwszoroczna wpłata jest tu inwestowana (w przeciwieństwie do Aegon 2.1) ale w praktyce systematycznych długoterminowych inwestycji nie ma to znaczenia.

Produkty AEGON dostępne także w mojej ofercie (z dodatkowym bonusem)

Umowę na produkt MultiPIN 2.1 lub MultiPIN Prestige możesz podpisać bezpośrednio w Aegon, u wielu dystrybutorów. Lub z moim pośrednictwem (Rodzinne Finanse). Za każdym razem sprawdzimy czy w danym przypadku na pewno produkt AEGON będzie najlepszym rozwiązaniem (warto za każdym razem porównać do innych rozwiązań). A dodatkowo otrzymasz (już od inwestycji 300 zł miesięcznie) określony pakiet pomocy w inwestowaniu: bezpłatny dostęp do abonamentów Opiekuna Inwestora, pomoc w zarządzaniu, dostęp do bezpłatnych szkoleń.

[box type=”success” ]Aegon oferuje bonus 10-25% po kilkunastu latach. Inwestując poprzez Rodzinne Finanse dla produktów AEGON w trakcie Promocji Letniej * otrzymasz dodatkowo 14%-21% wartości pierwszorocznej inwestycji już w I roku.[/box]

*) Promocja letnia trwa do końca sierpnia 2013. 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz

  • Pisze Pan, że wersja Prestige to krótszy czas obowiązkowych wpłat do produktu. Ile wynoszą te różnice? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?.