Archiwum

Letnia promocja Aegon 2013 – Multi PIN 2.1 prestige: czy warto skorzystać?

Produkt AEGON MultiPIN 2.1 Prestige warto rozważyć jako osobny, dodatkowy produkt inwestycyjny. To inwestycja ze składką 1000 zł miesięcznie, którą warto wybrać z uwagi na niski koszt (0,5%) po 11 roku inwestowania. To pozwala planować przeniesienie do produktu w dalekiej przeszłości środków finansowych – w wieku emerytalnym będziemy mniej czasu poświęcać na inwestowanie, a wtedy niski koszt produktu będzie miał znacznie przy inwestowaniu z wykorzystaniem raczej funduszy niskiego ryzyka.

AEGON 2.1 Prestige – dla osób ze stabilną sytuacją finansową

Produkt może być uzupełnieniem do już posiadanego produktu inwestycyjnego, lub traktowany jako pierwszy produkt inwestycyjny. Warto tutaj wybrać minimalną składkę systematyczną w wysokości 1000 zł miesięcznie. Produkt dla większych wpłat systematycznych nic nie oferuje – nie ma tu zmniejszenia opłat lub innych dodatków. Wersja Prestige w porównaniu do wersji zwykłej oferuje dostęp do kilkunastu dodatkowych (bardzo ciekawych) funduszy.

Aegon 2.1 Prestige jako dodatkowy produkt inwestycyjny

Jeżeli sytuacja finansowa na to pozwala warto rozważyć dodatkową inwestycję w ten produkt. Inwestycję o charakterze typowo długoterminowym. Produkt oferuje najniższy na rynku poziom opłat (po zakończeniu Pierwszego Okresu Inwestowania opłaty maleją do 0,5% rocznie). Korzyść podatkowa wyraźnie działa jeżeli koszty są niższe niż 3%. Produkt można kontynuować do osiągnięcia 100. roku życia. W dalekiej przyszłości gdy będziemy raczej wypłacać środki, i wraz z wiekiem mniej interesować się aktywnym zarządzaniem a tym samym stosując nieco bezpieczniejsze strategie inwestowania warto będzie przenieść do tego rozwiązania środki z pozostałych inwestycji – po to aby korzystać z niskiego kosztu produktu (w ciągu 2-3 lat zadziała tu korzyść podatkowa).

W produkcie Aegon z uwagi na tak zwaną standardową (wolną) konwersję trzeba stosować nieco mniej aktywne strategie inwestowania – pakiet dostępnych funduszy jest tu naprawdę dobry. I ten drobny (jedyny) problem (sposób konwersji) z produktem Aegon nie jest bardzo istotny w przyjętym modelu traktowania tego rozwiązania jako rozwiązania, które wykorzystamy w dalekiej przyszłości do zarządzania częścią ostrożną naszej inwestycji.

[box type=”info” ]Podsumowanie: Aegon 2.1 Prestige warto wybrać z minimalną składką 1000 zł miesięcznie jako dodatkowy produkt, którego głównym celem będzie w dalekiej perspektywie przejęcie zgromadzonych w innych miejscach środków finansowych w celu ostrożnego inwestowania (wtedy niski koszt produktu 0,5% staje się bardzo istotny).[/box]

Aegon 2.1 Prestige jako podstawowy produkt inwestycyjny

W mojej ocenie – raczej nie. Znajdziemy kilka znacznie ciekawszych rozwiązań. Głównym problemem produktu Aegon jest wolna konwersja – część inwestycji (traktując AEGON jako produkt dodatkowy) warto tu zainwestować. Natomiast planując większe inwestycje np. jednorazowe lub rzędu kilku tysięcy miesięcznie warto poszukiwać innych rozwiązań – w czym także pomagam.

Czym różni się produkt Aegon 2.1 Prestige od Aegon 2.1?

Przede wszystkim większą ilością funduszy. Aegon to jedyny produkt, który ilość funduszy uzależnia od wysokości składki inwestycyjnej. Aegon 2.1 ma wystarczający do aktywnego zarządzania zestaw funduszy, wersja Aegon Prestige dodaje do tego kilkanaście bardzo ciekawych rozwiązań inwestycyjnych.

Wersja Prestige to także krótszy czas obowiązkowych wpłat do produktu.

[taq_review]

Parametry produktu

Opłata za korzyści prawne i podatkowe

Zależy od wybranego modelu produktu. Czyli okresu deklarowanych systematycznych wpłat. Krótsze niż 13 lat wersje produktu są koszmarnie drogie i jeżeli istotny jest krótki czas obowiązkowych inwestycji znajdziemy produkty wymagające tylko 6 lat systematycznych inwestycji.

Dlatego produkt Aegon 2.1 Prestige warto wybierać wyłącznie wersję 13-letnią.

aegon-prestige-optymalne-wersje

Po upływie 13- lat (najlepsza wersje produktu) w kolejnych latach koszt produktu to jedynie 0,5% rocznie.

Do kosztów należy doliczyć jeszcze opłatę za przewalutowanie między funduszami zagranicznymi. Opłata to około 0,15% – i w praktyce oznacza ‚przewalutowanie’ całego portfela około 1-1,5 raza w ciągu roku przy aktywnym inwestowaniu. Tym samym podnosząc koszt z 1,2% na 1,5% a w późniejszym okresie z 0,5% na 0,8% – co ciągle jest jedną z najniższych opłat w produktach inwestycyjnych.

Stała opłata miesięczna

W produkcie Pretige nie jest pobierana.

Obowiązkowość inwestycji

To najbardziej ‚mobilizujący’ produkt na rynku. Wymaga od 10-15 lat (w praktyce warto wybierać wyłącznie wersję 13- letnią) obowiązkowych systematycznych inwestycji. Dodatkowo jako jedyny produkt ma wbudowaną obowiązkową indeksację – czyli składka w każdym kolejnym roku rośnie o 3%.

Dla inwestycji 1000 zł miesięcznie: w pierwszym roku jest to 1000 zł miesięcznie, w drugim 1030 zł miesięcznie, w trzecim 1060,90 …. w ósmym 1230 zł i w 13-tym 1426 zł miesięcznie.

Suma wymaganych inwestycji systematycznych w ciągu 13 lat dla wersji 1000 zł to 187 400 zł.

Produkty AEGON dostępne także w mojej ofercie (z dodatkowym bonusem)

Umowę na produkt MultiPIN 2.1 możesz podpisać bezpośrednio w Aegon, u wielu dystrybutorów. Lub z moim pośrednictwem (Rodzinne Finanse). Za każdym razem sprawdzimy czy w danym przypadku na pewno produkt AEGON będzie najlepszym rozwiązaniem (warto za każdym razem porównać do innych rozwiązań). A dodatkowo otrzymasz (już od inwestycji 300 zł miesięcznie) określony pakiet pomocy w inwestowaniu: bezpłatny dostęp do abonamentów Opiekuna Inwestora, pomoc w zarządzaniu, dostęp do bezpłatnych szkoleń.

[box type=”success” ]Aegon oferuje bonus 10-25% po kilkunastu latach. Inwestując poprzez Rodzinne Finanse dla produktów AEGON w trakcie Promocji Letniej * otrzymasz dodatkowo 14%-21% wartości pierwszorocznej inwestycji już w I roku.[/box]

*) Promocja letnia trwa do końca sierpnia 2013. 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz